אאא

ראש לשכת עורכי הדין אפי נוה הודיע הערב (ג') שהוא מתפטר מהוועדה למינוי שופטים, זאת בעקבות הגשת כתב האישום נגדו.

עדיין לא ידוע מתי תתכנס המועצה ארצית של לשכת עורכי הדין כדי לדון במשמעות הגשת כתב האישום על המשך הכהונה של נוה. הכהונה היא עד יוני 2019 אז יתקיימו בחירות לראשות לשכת עורכי הדין.

לפי האישום, נוה ובת זוגו ניסו להסתיר את שהייתם המשותפת בחו"ל.

הבוקר הגישה פרקליטות מחוז מרכז (פלילי) לבית משפט השלום בראשון לציון כתב אישום נגד נוה וכן נגד בת זוגו, בר כץ. זאת בגין יציאה מישראל שלא כחוק בצוותא, כניסה לישראל שלא כחוק בצוותא וקבלת דבר במרמה בצוותא. כתב האישום הוגש לאחר שנדחתה בקשתו של נוה, בהליך שימוע שנערך שלו, שלא יוגש נגדו כתב אישום.

לפי כתב האישום, ביקשו נוה וכץ לפעול להסתרת שהותם המשותפת המתוכננת בחו"ל, וזאת כדי להשיג תועלת בקשר לסכסוך גירושים בו מצוי נוה עם אשתו. לשם כך, בתיאום מראש, החליטו השניים לפעול יחד במרמה לצורך יציאת וכניסת הנאשמת את גבולות ישראל, מבלי שמעבריה יתועדו באופן רשמי. באופן זה תשוקף רק שהיית נוה, כביכול ללא כץ, מחוץ לישראל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

על פי כתב האישום, הנאשמים הגיעו בשתי הזדמנויות שונות, בעת יציאתם מישראל ובעת חזרתם לישראל, בסוף חודש ספטמבר ותחילת חודש אוקטובר, בתכנון מראש, לעמדות הממוכנות באולם ביקורת הגבולות בנתב"ג, שם הזדהה נוה בעמדה והונפק עבורו כרטיס מעבר. בת זוגו, אשר לא הזדהתה בשום שלב, עברה את שערי המעבר באמצעות הכרטיס שהונפק עבור נוה וניתן לה על ידו, והשניים עברו את שערי המעבר תוך יצירת מצג כוזב לפיו שניהם הזדהו בפני העמדה, שכביכול הנפיקה עבור שניהם את כרטיס המעבר ותוך שנוה נצמד לגבם של אחרים על מנת לעבור את השער ללא הנחת הכרטיס.

עוד צוין בכתב האישום כי בעת חזרת הנאשמים לישראל, בקרית גבול ששהתה בסמוך לשערי המעבר הבחינה בהתנהלותם, ניגשה אליהם ותשאלה אותם. במהלך התשאול היתמם נוה, הציג בפני הבקרית מצג כוזב לפיו אינם יודעים במה מדובר, ותחילה אף טען בכזב שכלל אינו מכיר את הנאשמת. השניים עוכבו לבירור מעמיק יותר שהוביל בהמשך לחקירת המשטרה.

במסגרת הליך שימוע הועלו טענות רבות על ידי ב"כ הנאשמים, ביניהן הטענה כי העמדתם לדין תהווה אכיפה בררנית פסולה. לטענת הפרקליטות, לאחר בדיקה מעמיקה שהתקיימה, נמצא כי בשנים האחרונות הוגשו עשרות כתבי אישום ביחס להתנהלות דומה בנתב"ג. במהלך שנת 2018 אף חלה החמרה במדיניות האכיפה בנושא. זאת לאחר שזוהתה עלייה והתרחבות משמעותיות בהיקף התופעה הפלילית. בין היתר הוגשו כתבי אישום גם נגד אזרחים ישראלים שלא היתה מניעה חוקית לצאתם או כניסתם לישראל, בדומה לנאשמים. ומשכך נמצא שאין מקום לקבל את הטענה.