אאא

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ההכנסה הכספית נטו של משק בית בישראל עמדה בשנת 2016 על 15.4 אלף ש"ח וההוצאה על 12.3 אלף ש"ח. מבחינת ההבדל בין המינים, ההכנסה החודשית הממוצעת לאישה הייתה באותה שנה 7,666 ש"ח, בעוד גבר הרוויח בממוצע 11.2 אלף ש"ח. אם מתקדמים ל-2017, מגלים שההכנסה הכספית הממוצעת ברוטו לחודש למשק בית הגיעה ל-20 אלף ש"ח, עם עלייה ריאלית של 4.5% לעומת השנה קודמת.

את 2018 עוד מוקדם לסכם אך מהנתונים לעיל אפשר להבין את החשיבות של ניהול נכון של הכסף. לא משנה אם אתם נמצאים מעל או מתחת לממוצע, רק ניהול נכון יאפשר לכם לגמור את החודש ועוד להישאר עם מספיק עודף לחסכונות ויציבות פיננסית. אז איך עושים זאת? הנה 3 טיפים בסיסיים ויעילים:

1. דעו כמה אתם באמת מרוויחים

הסכום שמופיע בתחתית תלוש השכר לא מייצג את ההכנסה האמיתית שלכם. מהסכום הזה אתם צריכים להוריד את הוצאות ניהול הכסף, ובהן הפקדות קבועות לחיסכון או ניירות ערך, החזרי הלוואות וריביות על המינוס. למזלכם, את גובה ההוצאה העיקרית על מגורים תדעו בעזרת מחשבון משכנתאות עוד לפני שתקנו דירה ולכן הכנת שיעורי בית היא תנאי לניהול תקציב אפקטיבי.

כמו כן, היעזרו בדוחות שמגיעים מהבנק, מחברות כרטיסי האשראי ומחברות הביטוח. במידה ואתם עצמאיים, הקפידו להפריד בין הוצאות העסק והוצאות הבית ופתחו חשבון בנק נוסף.

2. חלקו את ההוצאות לקטגוריות

בשביל לנהל נכון את הכסף אתם צריכים לדעת לאן הוא הולך. הטעות הנפוצה היא להתייחס לכלל ההוצאה כמקשה אחת, בעוד בפועל היא מחולקת לקטגוריות ובהן הוצאות מגורים, הוצאות מחיה וקניות שוטפות, הוצאות נסיעה ורכב והוצאות פנאי ובילוי.

מלבד סדר וארגון, המטרה בחלוקת הוצאות לקטגוריות היא לבדוק איפה אפשר להדק את החגורה. אם תדעו כמה כסף מוקדש לכל סעיף בעלות המחייה, יהיה לכם קל יותר לקבוע סדר עדיפויות ולחסוך לטווח בינוני וארוך.

3. קבעו תקציב שבועי

ההחלטה לנהל טוב יותר את הכסף היא הזדמנות מעולה להתחיל לעבוד עם תקציב שבועי. קבעו תקציב שעולה בקנה אחד עם ההכנסה הפנויה ותנו עדיפות למזומן על פני אשראי. ודאו שאתם נשארים עם אצבע על הדופק כדי לדעת כמה כסף נשאר בתקציב ובצעו את ההתאמות הנדרשות.

תקציב שבועי ימנע מכם לבזבז כסף על דברים שאותם לא תכננתם. כמובן שאפשר לשמור על גמישות מסוימת גם בתקציב השבועי, אך המטרה היא לקבוע רף מסוים שעוזר לחיסכון. עם הזמן תלמדו איך לתכנן תקציב מדויק ותראו תוצאות.