אאא

רובוטים אמנם לא יחליפו את כל העובדים האנושיים, אך כרבע מהמשרות בארה"ב צפויות להיפגע קשות על ידי בינה מלאכותית (AI) שמאיצה את האוטומציה של שוק התעסוקה הקיים - כך לפי דו"ח חדש של מכון ברוקינגס היוקרתי מוושינגטון, שמצוטט באתר מרקטווץ'.

לפי הדו"ח שהתפרסם היום (ה'), כ-36 מיליון אמריקאים עובדים במשרות בעלות "חשיפה גבוהה לאוטומציה" - כלומר, שלפחות 70% מהמשימות שלהם יוכלו להתבצע בקרוב על ידי מכונות. בין העובדים שעשויים להיפגע: טבחים, מלצרים ועובדים נוספים בענף ההסעדה; נהגי משאיות ועובדי משרד.

"האוכלוסייה הזו תיאלץ לרכוש מיומנויות חדשות, להתאים את המיומנויות שלה לשוק העבודה המשתנה או להחליף עבודה במהרה", אמר מארק מורו, עמית בכיר במכון ברוקינגס ומחבר הדו"ח.

לדברי מורו, השינויים יכולים להתרחש בתוך "מספר שנים, או שהם יכולים להימשך על פני שני עשורים", אך סביר להניח שהאוטומציה תאיץ במהלך ההאטה הכלכלית הבאה. עסקים בדרך כלל להוטים לאמץ טכנולוגיות שחוסכות בהוצאות כשהם מפטרים עובדים. כמה מחקרים כלכליים מצאו ששינויים דומים באוטומציית הייצור התרחשו בתחילת המיתונים הקודמים.

אך עם ההתקדמות החדשה בבינה המלאכותית, אלו לא רק רובוטים תעשייתיים ורובוטי מחסנים שיחליפו את כוח העבודה האמריקאי. קיוסקים אוטומטיים ועובדי מלון ממוחשבים ייקחו גם חלק בשינוי. עם זאת, רוב העובדים האמריקאים יוכלו להסתגל לשינוי הצפוי בעבודתם בשל האוטומציה, מבלי שיוחלפו לחלוטין, נכתב בדו"ח.

את המכה הקשה ביותר צפויות לספוג ערים קטנות - ובעיקר אלו המרכיבות את "חגורת החלודה" במדינות כמו אינדיאנה וקנטאקי. עובדים צעירים, המהווים חלק משמעותי מכוח העבודה בעסקי המסעדנות, צפויים גם הם לספוג מכה קשה, כאשר חלק מרשתות המזון כבר עוברות כעת לעבודה עם מכונות להזמנה עצמית.

"מסעדות יסתדרו יפה מאוד עם הרבה פחות עובדים", אומר מורו. "בתעשיית המלונאות, במקום חמישה עובדים בלובי המלון שתפקידם לקבל אורחים, יהיה אחד - והאורחים פשוט יקבלו את עצמם".

לפי מתיאס קורטס, עוזר לפרופסור באוניברסיטת יורק שהיה מעורב בהכנת הדו"ח, לשילוב האוטומציה והבינה המלאכותית בשוק העובדה "יש מרוויחים ומפסידים ברורים". אם בעבר האוכלוסייה שהושפעה הורכבה בעיקר מעובדי צווארון כחול מעוטי השכלה ומנשים בתפקידי אדמינסטרציה ומזכירות, הרי שבעתיד, המכונות שהופכות לחכמות יותר ויותר, ישפיעו גם על אוכלוסיות נוספות. העבודות שיישארו "בטוחות" יחסית לא ידרשו השכלה - כי אם יחסי אנוש ואינטליגנציה רגשית.