אאא

הממשלה אישרה בצהריים (ראשון) ייצוא קנאביס רפואי, לאחר שתיקון לפקודת חוק הסמים עבר את אישור הכנסת לפני כחודש, והגדיל את סמכויות משטרת ישראל.

עוד נקבע בתיקון לחוק, כי כאשר יחולו מחלוקות בין היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות) לבין משטרת ישראל בדבר אישור רישיון לעיסוק בקנאביס רפואי, יועבר המקרה לבחינת ועדה ייעודית לנושא, אשר יהיה בסמכותה לקבוע אם להעניק הרישיון לעיסוק בקנאביס או למונעו.

פיתרון זה הוצע על ידי יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ יואב קיש, לאור בקשת המשטרה לביטול גורף ואוטומאטי של כל בקשה לרישיון עיסוק בקנאביס מגורמים לגביהם לא הצליחה לאתר מלוא המידע הדרוש לה. מדובר בעיקר במשקיעים זרים, הרוכשים 5% ומעלה מחברת קנאביס ישראלית.

אישור היצוא יאפשר למשקיעים לבחון מי מבין 17 החברות הנסחרות כיום בבורסה בתל אביב, אכן תצליח ליישם את הפוטנציאל הטמון במזכרי ההבנות וההסכמים הרבים עליהם דיווחו. גורמים בשוק ההון אומרים ל"כלכליסט", כי הם צופים לחברות עליות שווי גדולות. "זה יום חג לחברות הקנאביס. זה הולך להיות תחום ענק", הם אומרים.

בינתיים נותר לבחון את המשמעויות הטכניות של היצוא ואת היערכות הגופים הממשלתיים, שצפויה להסתיים עד שמונה חודשים.

אהרון לוצקי, מנכ"ל חברת תיקון עולם, המספקת קנאביס רפואי לכשליש מהחולים הזכאים לו בישראל, אמר ל"כלכליסט": "החברה פעלה מול משרד האוצר ומשרדי ממשלה נוספים כדי לקדם את היצוא משנת 2011, ואנו מרוצים מאוד. מעבר לסכומים המשמעותיים שיכניס היצוא לקופת המדינה, הוא יאפשר גם תעסוקה לחקלאים רבים".

היק"ר חילק כ-600 אישורי גידול חקלאי לקנאביס ועם אישור היצוא הסבירות היא שחממות רבות לגידול קנאביס רפואי יקומו על ידי החקלאים. מי שצפויה להנות מכך היא חברת עמיר שיווק, שמיזגה לתוכה חלק מחברת הנאביס B.O.L, ואשר עוסקת בשיווק של חומרי הדברה וציוד לחקלאים.

עם זאת, חלק מהחברות כבר החלו לפעול לעקיפת היצוא ובהם אינטרקיור, שחתמה על הסכמים עם חברה קנדית וחברה נוספת מהאיחוד האירופי לייצור מקומי. ותפן, שחתמה על הסכם שיתוף פעולה בפורטוגל.