אאא

ניצחון לראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי: חברי הפרלמנט הצביעו אמש (ג') נגד ההצעה לדחיית הברקזיט מעבר ל-29 במרץ על מנת למנוע את עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי ללא הסכם מסודר.

התיקון לחוק הברקזיט הוצע על ידי חברת הפרלמנט איווט קופר מהלייבור, והוא נועד למקרה בו חברי הפרלמנט לא מסכימים על הסכם ברקזיט חדש עד סוף פברואר. הפרלמנט דחה את ההצעה ברוב של 321 נגד 298. בעקבות כך יורד הפאונד הבריטי ב-0.5% לרמה של 1.308 דולר מאחר שמדובר בעלייה בסיכוי ל"ברקזיט קשה", שיכול להיות בעייתי מבחינות רבות ולהוביל לכאוס בממלכה.

חברי הפרלמנט קיימו הצבעה לגבי שינויים בתוכנית הברקזיט שהציעה מיי, לפני שתבקש לחדש את המשא ומתן על ההסכם עם האיחוד האירופי. זאת לאחר התבוסה ההיסטורית שנחלה מיי בהצבעה לפני כשבועיים.

מיי הפצירה בחברי הפרלמנט לתמוך בתיקון אחר לחוק שהיה מאפשר "הסדרים חלופיים" לתוכנית הבקסטופ האירית השנוייה במחלוקת.

הבקסטופ היא תוכנית ביטוח בתוכניתה של מיי שמטרתה למנוע בדיקת סחורות והגבלת חופש התנועה של אנשים בגבול עם צפון אירלנד. ישנם חברי פרלמנט החוששים כי הבקסטופ ישאיר את בריטניה כבולה לתקנות האיחוד האירופי ללא הגבלת זמן.

הבקסטופ היה רכיב מפתח בהסכם הברקזיט המקורי שנדחה ברוב קולות היסטורי על ידי הפרלמנט בתחילת החודש.

מיי אמרה כי היא מודעת לכך שקיים "תיאבון מוגבל" באיחוד האירופי לשינויים להסכם, אך כי היא מאמינה שתוכל להשיג הסכם כזה עליו יסכימו גם באיחוד בסופו של דבר. על פי קטיה אדלר, פרשנית הדסק האירופי ברשת בי.בי.סי, האיחוד האירופי לא צפוי להתקפל לפני הרגע האחרון: "מנהיגי האיחוד לא צפויים לעשות שום שינוי בבקסטופ, עד שהברקזיט ללא הסכם יהפוך לסכנה מוחשית".

במהלך היום טלפנה מיי למנהיגים בכירים באיחוד האירופי, זאת לקראת ההצבעה בפרלמנט, ושוחחה בין השאר עם נשיא הנציבות האירופי ז'אן קלוד יונקר ועם ראש הממשלה האירי, ליאו וראדקר. בה בעת, האיחוד מסר כי לא יפתח מחדש במשא ומתן ולא ישנה את הטקסט המשפטי שעליו הוסכם עם מיי.

בדברים שנשא במהלך ביקור בקפריסין, דקות ספורות לפני שהחלה ההצבעה בפרלמנט הבריטי, הדגיש נשיא צרפת עמנואל מקרון כי הסכם היציאה שגיבשה מיי עם האיחוד האירופי הוא בלתי הפיך. "כפי שהבהירה המועצה האירופית באופן חד משמעי בדצמבר, הסכם הפרישה שנידון בין בריטניה לאיחוד האירופי הוא ההסכם הטוב ביותר שאפשר לגבש", הדגיש הנשיא הצרפתי.