אאא

בג"ץ קבע היום (ב') כי שר האוצר יידרש "להפעיל את סמכותו לפי חוק מס קניה, ולהטיל באופן מיידי מסי קניה שווים על מוצרי טבק לגלגול ועל סיגריות רגילות" - זאת בעקבות עתירה שהגישו המיזם הרב מגזרי למיגור העישון והאגודה למלחמה בסרטן נגד שר האוצר משה כחלון ומשרד הבריאות.

בפסק הדין כתבה השופטת דפנה ברק-ארז כי "אכן, מקובלת עלינו העמדה כי התוויית המדיניות בכל הנוגע לקביעתם של שיעורי המס אמורה להיעשות על ידי גורמי המדינה, ובמקרה זה על ידי שר האוצר. עם זאת, 'מדיניות' אינה מילת קסם הפוטרת את הרשות המבצעת מהחובה לנהוג בשוויון או לבחון טענות רציניות בדבר השלכה שלילית של החלטתה על זכויות, במקרה זה הזכות לבריאות. שיקול דעת רחב אינו פטור מהחובות שמטיל המשפט הציבורי".

למעשה הפסיקה לא מחייבת את כחלון להעלות את המס על הטבק לגלגול, אלא להשוות את המס בין הסיגריות הרגילות לטבק לגלגול, כך שתיאורטית כחלון יכול גם להפחית את המס על הסיגריות הרגילות, או ליצור שיעור מס ממוצע חדש בין שני סוגי הסיגריות.

בשבוע שעבר הצטרפה 'דובק' לעתירה, ותמכה בעמדתו של כחלון שלא להשוות את המס על טבק לגלגול לזה של הסיגריות הרגילות. החלטת ההרכב שכללה מלבד ברק-ארז את השופטים קרא ושטיין הפסיקה התקבלה פה אחד.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

סכע
שר האוצר משה כחלון (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

בנוגע לעמדתו של כחלון אמרה ברק-ארז כי "עמדתו של שר האוצר, כפי שהובאה בפנינו, התייחסה אך ורק לשיקול של הכבדה על אוכלוסיות מעוטות הכנסה. איננו מבטלים שיקול זה. לעומת זאת, היא לא התייחסה כלל לשיקולים רלוונטיים נוספים שלכאורה נדרשה התייחסות אליהם - העובדה שהיקף צריכת הטבק לגלגול אינו נתון קבוע, אלא כזה המושפע משיעור המס, וכן החשש ששיעור מס נמוך על מוצרי עישון מסוימים תורם בפועל לעידוד העישון, וממילא משפיע לרעה על בריאות הציבור".

עוד הוסיפה השופטת כי "בהתאם לעמדתם של גורמי המקצוע במשרד הבריאות, סיגריות מגולגלות וסיגריות מוכנות הן אותו מוצר מן הבחינה הפונקציונלית. על כן, תהא אשר תהא עמדתם של השרים באשר לשיעור המס המתאים ביחס אליהם – ההבחנה בין מוצרים אלה, באופן שמשליך על הכוונת התנהגויות שיש להן השפעה על הבריאות, אינה יכולה להיקבע ללא כל טעם".

על רקע הנתונים לפיהם כ-8,000 איש מתים בשנה מעישון ועוד 1,000 אנשים מתים מחשיפה לעישון, אמרה ברק-ארז כי "ראוי לוודא כי הכללים בתחום זה יהיו מבוססים על הנתונים המדעיים והרפואיים הרלוונטיים, ולא יגרמו חלילה להטיית התנהגויות הפוגעת בשלום הציבור".