אאא

מאבקו של שר האוצר משה כחלון במחלבות נכשל, והתייקרות מוצרי החלב בסך 3.4% צפויה להיכנס לתוקף.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע היום (ו') לבג"ץ, כי בשל אי קידום תיקוני חקיקה להסכם החלב שאמור היה למנוע עליית מחירים לצרכן, יש מקום לאמץ את המלצת ועדת המחירים ולהעלות את המחירים. הוא כתב כי "בהיעדר נימוק שיצדיק את אי קבלת ועדת המחירים המדינה מסכימה לצו מוחלט".

כחלון, כך מבהירה עמדת המדינה, מתנגד למתן הצו המוחלט, אולם גם הפעם, כמו בעתירה נגד אי העלאת מחירי הטבק לגלגול בה נחל כישלון, הפרקליטות לא הסכימה לקבל את עמדתו והתשובה הרשמית של המדינה מתעלמת מהטענות שלו, שלא מגובות מבחינה משפטית. במקרה של החלב החוק קובע כי צריך להיות נימוק לסירוב של השרים לקבל את המלצת ועדת המחירים. לאור כך שלא ניתן להשלים את הליך החקיקה, נימוק כזה לא קיים.

כאמור בעתירה נגד המיסוי המופחת של הטבק לגלגול, המדינה לא הסכימה להגן על העמדה של כחלון שביקשה לשמור על המצב הקיים בו למרות שמדובר בשני מוצרים עם פגיעה בריאותית זהה (סיגריות רגילות וטבק לגלגול) יש פער במיסוי לטובת הטבק לגלגול.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ברקע הדברים, עתירת תנובה שהוגשה ביולי האחרון לאחר סירובו של כחלון לאמץ את המלצת ועדת המחירים ולהעלות את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח ב-3.4%, בעקבות עליית מחיר המטרה (מחיר החלב הגולמי - נ״ק וע״מ). המלצת הוועדה התקבלה בעקבות בקשת תנובה בינואר 2018 להעלות את מחיר המוצרים שבפיקוח ב-4%, בהמשך עליית מחיר במטרה המהווה 53% מסל תשומות ייצור מוצרי החלב שבפיקוח.

שלושה חודשים לאחר הגשת המלצתה, שמחייבת חתימת שרי האוצר והחקלאות, חתם שר החקלאות אורי אריאל על ההמלצה, אולם כחלון נמנע מכך והעביר מסרים לפיהם לא יחתום. זאת מחשש שחתימתו תהווה חותמת כשרות לשאר יצרניות המזון להעלות מחירים. במחצית השנה האחרונה נרשמה ירידה של 10.16 אגורות במחיר המטרה ונחתם הסכם ענפי בין משרדי האוצר והחקלאות, לבין הרפתנים. ההסכם כולל מהלכי התייעלות בענף החלב, במסגרתו תתמוך המדינה בענף בכ-450 מיליון שקל, באמצעות מענקים לרפתנים. זאת בתמורה לפתיחת השוק לייבוא והורדת מחיר המטרה. במשרד האוצר טענו כי ההסכם, מבטל את הצורך בהעלות המחיר לצרכן, שכן מחיר המטרה צפוי לרדת. אלא שיישומו של ההסכם שנחתם בחופזה, חייב תיקוני חקיקה והאוצר ביקש מבג"ץ לדחות את ההחלטה בעתירה, עד להשלמת אותם תיקונים.

בג"ץ אמנם נתן לשרים 30 יום להשלים את הנדרש. אלא שפיזור הכנסת טרף את הקלפים ולא אפשר את אותם תיקונים. למרות זאת, כחלון לא אמר נואש ושלח את מנכ"ל משרדו שי באב"ד לקדם את התוכנית בוועדת ההסכמות המשותפת לקואליציה ולאופוזיציה בכנסת. כשגם מהלך זה כשל, נדרשה המדינה להעביר לבג"ץ את עמדתה, ולפיה יש לאמץ את המלצת הוועדה המקצועית ולהעלות מחירים לצרכן.