אאא

בית משפט השלום בתל אביב גזר היום (ראשון) את דינם של שניים מכנופיית 'עוקץ האינסטלטורים', שעשקו ורימו קשישים.

77 חודשים (6.5 שנים וחצי) נגזרו על רן לחיאני, ועוד 56 חודשי מאסר (4 שנות מאסר ועוד 8 חודשים) על אריאל ברוכים.

ביוני 2018 הרשיע בית המשפט את ברוכים ולחיאני, שהודו במסגרת הסדר טיעון בעבירות של מרמה ועושק כלפי קשישים בנסיבות מחמירות ועבירות מס, בהיקפים של מיליוני שקלים. פרשת העוקץ נחשפה בתוכנית 'יצאת צדיק' של חיים הכט תחת השם "כנופיית המגנטים".

לפי כתב האישום המתוקן, שאושר בהסדר, ברוכים ולחיאני ניהלו בין 2010 ל-2017 עסק בתחום האינסטלציה שמושתת על מרמה מתוחכמת תוך ניצול חולשתם של לקוחות העסק, רבים מהם קשישים. נקבע כי השניים פעלו בתחבולות מול הלקוחות ויצרו מצגים כוזבים לגבי זהותם וזהות קבלני המשנה שאותם שלחו לבית הלקוחות. הם גבו מחירים שונים ללא קשר לתקלות שאותן התבקשו לתקן. פעמים רבות התקלה לא תוקנה כלל, על אף שנגבה תשלום בעבור התיקון.

ברוכים ולחיאני הפיקו הכנסה מעבודות אינסטלציה בהיקף של כ-8 מיליון שקל, ופעלו להתחמק מתשלום מס בהיקף של כ-5.5 מיליון שקל. במסגרת הסדר הטיעון הוסכם כי עונשו של לחיאני יעמוד על 5.8 שנות מאסר בפועל ועונשו של ברוכים יעמוד על 4.8 שנות מאסר בפועל, וזאת בתנאי שישלמו את חובם לרשויות המס.

היה ולא ישלמו, יוחמר עונשם ויעמוד על 80 חודשי מאסר. בנוסף, הוסכם כי יוטל על השניים פיצוי לנפגעי העבירה לפי שיקול דעתו של בית המשפט.

אחד מקבלני המשנה של הנאשמים, אושרי אבוטבול, הורשע גם הוא ומרצה מאסר של 6 שנים. לאחרונה הוגש נגדו כתב אישום נוסף לאחר שנאשם כי המשיך במעשי מרמה מתוך כותלי הכלא.

עו"ד אורנה גלבשטיין מפרקליטות מיסוי וכלכלה מסרה: "במשך שנים הנאשמים עשקו ורימו באופן שיטתי לקוחות קשישים בתוך ביתם וברגעי מצוקה, וגרמו לפגיעה קשה בכיסם ובביטחונם האישי. את ההכנסות ממעשיהם העלימו הנאשמים מרשויות המס וגרמו לנזק של מיליוני שקלים לקופת המדינה. בית המשפט קבע היום כי מעשיהם ראויים לענישה של מאסר ממושך מאחורי סורג ובריח, ולפיצוי משמעותי לנפגעים אותם ניצלו".