אאא

בעקבות התקפת נתניהו על הקרן החדשה לישראל בחודש אפריל שעבר, גדל מספר התורמים הישראלים לקרן אשתקד פי 6.5, מ-565 תורמים ב-2017 ל-3,700 ב-2018. כך עולה מסיכום נתוני התרומות של הקרן החדשה בשנה שעברה.

מספר הוראות הקבע של ישראלים לטובת הקרן גדל פי 5 - מ-75 ל-360. עם זאת, כיוון שרוב התרומות החדשות היו קטנות מ-500 שקל, הגידול בסכום שנתרם היה בשיעור קטן יותר של 54%, מ-2.9 מיליון שקל ב-2017 ל-3.9 מיליון שקל ב-2018.

באפריל 2018 הודיע כאמור ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יפעל להקים ועדת חקירה פרלמנטרית שתחקור את פעילות הקרן החדשה לישראל. בעמוד הפייסבוק שלו כתב נתניהו כי "הקרן החדשה היא ארגון זר שמקבל מימון מממשלות זרות ומגורמים עוינים לישראל, כמו הקרנות של ג'ורג' סורוס. מטרת העל של הקרן היא מחיקת הצביון היהודי של ישראל והפיכתה למדינת כל אזרחיה".

נתניהו הוסיף כי "מזה עשרות שנים הקרן מממנת ארגונים אנטי ציונים ופרו-פלסטינים, ביניהם כאלה שמוציאים את דיבתם של חיילי צה"ל, כמו שוברים שתיקה ובצלם, וכאלה שנלחמים למען מחבלים פלסטינים כמו ארגון עדאלה". חוות דעת של היועץ המשפטי לכנסת עו"ד איל ינון סיכלה את הקמת ועדת החקירה. ינון קבע שתפקידה של הכנסת לחקור את הממשלה ולא את ארגוני החברה האזרחית.

בעקבות התבטאות נתניהו החל גל של תרומות של ישראלים לקרן. בין התורמים הישראלים: ראש השב"כ לשעבר כרמי גילון, יו"ר מפלגת העבודה לשעבר עמרם מצנע, יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ', הח"כ לשעבר מיקי רוזנטל, וזוכי פרס הנובל פרופ' אהרון צ'חנובר ופרופ' דן כהנמן.

סך התרומות לקרן בעולם גדל ב-5% מ-29.5 מיליון דולר (103 מיליון שקל) ב-2017 ל-31 מיליון דולר (108 מיליון שקל). 80% מהכסף (86.5 מיליון שקל) מגיע מארה"ב (כ-10 תורמים במדינה זו).

בעניין טענת נתניהו על קבלת מימון מסורוס ציינו בקרן החדשה, שקרן "חברה פתוחה" של סורוס מימנה משתתף אחד בתוכנית הכשרת המשפטנים של הקרן החדשה בהיקף של כ-40 אלף דולר בשנה. המימון ניתנן במשך 20 שנה כך שבמצטבר הגיעו תרומותיו של סורוס ל-850 אלף דולר. התוכנית נסגרה ב-2015.

מנכ"ל הקרן החדשה לישראל, מיקי גיצין, אמר בתגובה: "בשנה האחרונה אזרחי ישראל נחשפו ביתר שאת לפעילות הקרן החדשה לישראל, בייחוד לאחר המתקפה השקרית של נתניהו והם ובחרו צד".

סמנכ"לית הקרן, שירה בן ששון-פורסטנברג, ציינה שבין התרומות היו כאלה שהוקדשו לזכר חללי צה"ל.