אאא

סוף לשביתה בת 44 הימים בשירות התעסוקה: בפגישה שהתקיימה הערב (ג') בין שר העבודה והרווחה, חיים כץ, והממונה על השכר באוצר, קובי בר נתן, סיכמו על סיום השביתה ועל המשך הפעלת תוכנית "מעגלי תעסוקה" במסגרת הסכם קיבוצי חדש המקובל על ועד העובדים.

יו"ר ועד עובדי שירות התעסוקה, עופר לוי, אמר היום כי "הגענו להבנות בתיווכו של שר העבודה והרווחה חיים כץ, שהוא זה שפרץ את הדרך. במסגרת ההבנות ייחתם הסכם קיבוצי חדש עם עובדי שירות התעסוקה ויוסדרו תנאי ההעסקה של העובדים הקיימים".

עוד אמר לוי כי "כמו כן ייקלטו 25 עובדים נוספים לארגון, כשהעדיפות היא לעובדים שמועסקים כרגע בתוכנית "מעגלי תעסוקה" במיקור חוץ, שתימשך ותורחב. אנחנו חוזרים לקבל קהל ולעשות את מה שאנחנו יודעים ורוצים - לתת שירות לציבור הלקוחות שלנו, דורשי העבודה במדינת ישראל. אנחנו מודים לשר כץ שללא התערבותו הישירה לא היינו מצליחים להגיע להסכם הנוכחי".

בעקבות העיצומים הנחה בתחילת החודש מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, את הגורמים המקצועיים לפעול כדי למזער את הפגיעה בזכאי דמי אבטלה ובמקבלי הבטחת הכנסה, כך שיוכלו להמשיך ככל האפשר בשגרת חייהם. לפיכך, כל מי שהתייצב בשירות התעסוקה עד לתחילת העיצומים יהיה זכאי לדמי אבטלה מלאים לכל החודש.

עוד הוחלט כי מובטלים חדשים שלא הספיקו להתייצב בשירות התעסוקה עד למועד תחילת העיצומים, יתייצבו בשירות התעסוקה עם סיום העיצומים והביטוח הלאומי ישלם להם דמי אבטלה באופן רטרואקטיבי, בהתאם למועד תחילת זכאותם. כמו כן, מי שכבר מצא עבודה ימשיך לקבל כסף משירות התעסוקה - ויידרש להחזירו בתום השביתה. עם זאת, השבת הכספים צפויה להיות גמישה ובפעימות.

הבעיה היא שעל פי ועד העובדים, מדי חודש מפוטרים כ-20 אלף איש - נתון עגום למדי. בהנהלת שירות התעסוקה מסבירים שיעניקו לאותם מובטלים את הכסף באופן רטרואקטיבי, אך זה לא יעזור למי שזקוק לכסף מיידית.

בוועד טענו שהם עושים הכל כדי למנוע פגיעה בציבור דורשי העבודה. עם זאת, לדברי הוועד, התנהלותה החד צדדית של ההנהלה והפרת ההתחייבות של האוצר לא הותירו להם כל ברירה אלא לנקוט בעיצומים.

ברקע לסכסוך - תוכנית הדגל של השירות "מעגלי תעסוקה"

תוכנית הדגל של השירות "מעגלי תעסוקה", היא תוכנית להשמה בעבודה של מקבלי קצבת הבטחת הכנסה והיא נחשבת ליותר רכה ופחות כפייתית מתוכנית ויסקונסין שהופעלה בעבר.

העובדים טענו להפרת ההתחייבות של משרד האוצר לקלוט את עובדי הקבלן המפעילים את התוכנית כעובדי שירות במסגרת חתימה על הסכם קיבוצי חדש. סיבה נוספת היא שההנהלה ממשיכה להפעיל את התוכנית למרות שההסכם להפעלתה היה עד סוף 2018 ולא הושג הסכם חדש.