אאא

עסקת השנה בהייטק הישראלי: מלאנוקס נמכרת ב-6.9 מיליארד דולר לחברת אנבידיה, כפי שנחשף בכלכליסט. הדירקטוריונים של שתי החברות אישרו את העיסקה במהלך השעות האחרונות.

מדובר ברכישה הגבוהה ביותר של מלאנוקס אי פעם, והמחיר משקף פרמיה של כ-17% על שווי השוק של מלאנוקס לפי מחיר הנעילה ביום שישי בבורסת נאסד"ק - 5.93 מיליארד דולר. זהו האקזיט השני בגובהו לחברה ישראלית אי פעם, אחרי מובילאיי שנמכרה לאינטל ב-15.2 מיליארד דולר.

לפי פרטי העסקה, אנבידיה תרכוש את כל הון המניות של מלאנוקס במזומן לפי מחיר מניה של 125 דולר. המנכ"ל והמייסד של אנבידיה ג'נסן הואנג אמר עם השלמת העסקה "העלייה של הבינה המלאכותית והתקשורת בין המחשבים הקפיצו את הביקוש למרכזי נתונים, והניעו אותנו להשלים את העסקה. אני נרגש לעבוד עם מלאנוקס וההנהלה, אני יודע שיש אצלם אנשים מדהימים שיצעידו את עולם המחשבים קדימה".

"אנחנו חולקים את אותו חזון למחשוב מואץ כמו אנבידיה", אמר איל וולדמן, מייסד ומנכ"ל מלאנוקס. "שילוב שתי החברות שלנו מגיע כהרחבה טבעית של השותפות ארוכת השנים שלנו והוא מתאים מאוד בהתחשב לתרבות המונעת ביצועים המשותפת שלנו. שילוב זה יטפח יצירת טכנולוגיה רבת עוצמה והזדמנויות מצוינות עבור האנשים שלנו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מעבר לכך שאנבידיה כבר מקיימת שיתופי פעולה עם מלאנוקס ובין מנהלי שתי החברות קיימים קשרי ידידות, היא גם הגורם שהציע את המחיר הגבוה ביותר ובעל סיכוי רב יותר מהמתחרה הגדולה שלה בהתמודדות, אינטל, לקבל את אישור ההגבלים העסקיים.

את מהלך המכירה של מלאנוקס הוביל וולדמן, שייסד את החברה שמפתחת ומייצרת מוצרים להאצת תקשורת הנתונים בין שרתים ושיפור יכולת ההעברה והאחסון של נתונים. מניית החברה עלתה ב-18% מתחילת 2019 וב-65% מאוקטובר 2018, על רקע פרסומים מאוקטובר שלפיהם החברה קיבלה שתי הצעות רכישה, וכן על רקע צמיחה חזקה בהכנסות וברווחיות.

המטרה של אנבידיה ברכישת מלאנוקס הוא לשפר את האצת צמיחתה של אנבידיה בתחום מרכזי הנתונים, שסיפק לה הכנסות של 2.9 מיליארד דולר ב-2018 - שליש מהכנסותיה. אנבידיה נסחרת בשווי שוק של 91 מיליארד דולר ומעסיקה 13 אלף עובדים. עיקר הפעילות שלה הוא בייצור ושיווק מעבדים גרפיים, כרטיסי מסך, ערכות שבבים ושבבים לסמארטפונים וטאבלטים. שווי החברה צנח מ-175 מיליארד דולר לפני כחצי שנה בעקבות המשבר בשוק הקריפטו, שבו נכנסה לפעילות.