אאא

פריז דורגה כעיר היקרה ביותר בעולם, לצד הונג קונג וסינגפור. זוהי הפעם הראשונה ששלוש ערים חולקות את המקום הראשון ב-30 שנותיו של סקר ה-Intelligence Unit של ה"אקונומיסט", שמשווה 133 בין ערים ברחבי העולם.

הסקר משווה עלויות של מוצרים שכיחים, כמו לחם. נבדק אם המחירים עלו או ירדו ע"י השוואתם לעלות המחיה בניו יורק, שהיתה בעבר מדד סטנדרטי ליוקר מחיה.

הבירה הצרפתית – שדורגה אשתקד במקום השני, היא אחת מ-4 ערים אירופיות שנכנסו ל-10 הערים הראשונות. תל אביחב דורגה במקום במקום 10 יחד עם לוס אנג'לס.

כותבת הדו"ח, רוקסנה סלווצ'בה, אמרה שפריז נמצאת ברשימת 10 הערים היקרות בעולם מאז 2003, וכי "מאוד יקר לחיות בה. רק אלכוהול, תחבורה וטבק נמכרים במחירים סבירים בהשוואה לערים אירופיות אחרות", אמרה. "ערים אירופיות נוטות להיות הכי יקרות בכל הקשור למשק הבית, טיפוח אישי, ופעילות פנאי ובידור – כאשר פריז היא נציגה טובה בקטגוריות האלה".

העלות הממוצעת של תספורת נשים, למשל, היא 119 דולר בפריז, לעומת 74 דולר בציריך ו-53 באוסקה היפנית.

אלו הן 10 הערים היקרות בעולם:

מקום ראשון: פריז/סינגפור/הונג קונג

מקום שני: ציריך

מקום שלישי: ז'נבה

מקום רביעי: אוסקה

מקום חמישי: סיאול

מקום שישי: קופנהגן

מקום שביעי: ניו יורק

מקום שמיני: תל אביב/ לוס אנג'לס

אינפלציה ומטבע מקומי לא יציב הם שניים מהגורמים שתרמו לשינויים בדירוג של השנה, עם מקומות כמו ארגנטינה, ברזיל, טורקיה וונצואלה שחוו נפילה חדה בעלויות המחיה בהן.

קראקס בירת ונצואלה, בה האינפלציה התקרבה בשנה שעברה למיליון אחוז – מה שגרם לממשלה להנפיק מטבע חדש, דורגה כעיר הכי פחות יקרה בעולם השנה. מחיר כוס קפה בעיר הוכפל ל-400 בוליבר (כ-60 סנט) בתוך שבוע בלבד בדצמבר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

דמשק, בירת סוריה, דורגה כעיר השנייה הזולה ביותר בעולם. על פי ה"אקונומיסט": "מספר גדל של מקומות הופך לזול יותר בעקבות בעיות כלכליות ופוליטיות שהם חווים".

אלו הן 10 הערים הזולות ביותר בעולם:

מקום ראשון: קראקס (ונצואלה)

מקום שני: דמשק (סוריה)

מקום שלישי: טשקנט (אוזבקיסטן)

מקום רביעי: אלמטי (קזחסטן)

מקום חמישי: בנגלור (הודו)

מקום שישי: קראצ'י (פקיסטן)/ לאגוס (ניגריה)

מקום שביעי: בואנוס איירס (ארגנטינה)/ צ'מאי (הודו)

מקום שמיני: ניו דלהי (הודו)