אאא

55 חברי וחברות כנסת מהכנסת היוצאת לא ממשיכים לכנסת ה־21, שמושבעת היום אחר הצהריים. הח"כים הפורשים החזירו בימים האחרונים את מכוניותיהם ופינו את לשכותיהם.

אך אל חשש, הם לא פורשים בידיים ריקות: כל אחד מהם זכאי לדמי הסתגלות חד־פעמיים שיכולים להגיע עד ל־264 אלף שקל. מחישוב שערך "כלכליסט" עולה כי המענק יעלה לכנסת כ־8.5 מיליון שקל.

דמי ההסתגלות מחושבים כך: כל ח"כ מקבל משכורת חודשית אחת ‑ 44 אלף שקל, עבור כל שנת כהונה בתפקיד, החל משנתו השנייה ועד לתקרה של 6 משכורות חודשיות ‑ 264 אלף שקל. ח"כ שכיהן פחות משנה לא זכאי לדמי הסתגלות.

בקואליציה הבאה מתגבשת הצעה לחוקק חוק נורבגי. שבמסגרתו השרים וסגניהם יתפטרו ובמקומם יכנסו ח"כים חדשים. כך, לא מן הנמנע שחלק מהח"כים הפורשים כיום, ישובו למשכן בעוד כמה חודשים, לאחר שהחוק יחוקק ועל כן דמי ההסתגלות שלהם יוקפאו. ח"כ שכיהן בעבר, פרש, וחזר לכנסת וכעת פורש שוב זכאי לתקרת דמי הסתגלות מצטברת של 400 שקל עבור כל התקופות שלו בכנסת. למשל הח"כ הפורש בני בגין (ליכוד) לא צפוי לקבל לקבל דמי הסתגלות משום שחצה את התקרה.

בין הח"כים הפורשים שיקבלו מענק מקסימלי של 264 אלף שקל: אורלי לוי אבקסיס (גשר), ציפי ליבני (התנועה), רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי), שר התקשורת איוב קרא (ליכוד), איתן כבל (עבודה), נחמן שי (עבודה), יואל חסון (התנועה) דב חנין (חד"ש), חנין זועבי (בל"ד), ג'מאל זאחלקה (בל"ד) ומנחם מוזס (יהדות התורה).

בין הח"כים הפורשים עם מענק של 220 אלף שקל: שר החינוך נפתלי בנט (הימין החדש), שרת המשפטים איילת שקד (הימין החדש), שולי מועלם (הימין החדש), עליזה לביא (יש עתיד), מירב מיכאלי (העבודה), מיקי רוזנטל (העבודה).