אאא

נסו לדמיין חלל רשמי שנכנסתם אליו; סלון בבית יוקרתי או לובי במלון מפואר. החללים הללו בדרך כלל יגרמו לכם לתחושה של פורמליות, אלגנטיות וסדר קפדני. מה שיוצר בדרך כלל את התחושה הזו, היא סימטריה בחלל.

סימטריה, על פי ההגדרה המילונית, היא: שוויון בצורה משני צדיו של קו, מישור או נקודה.

בטבע נמצא את הסימטריה בעיטור גופם של פרפרים, ציפורים, דגים ואף בצמחים רבים. גם גוף האדם שואף לאיזון ואנשים בעלי פנים סימטריות נחשבים יפים יותר. באופן מפתיע, גם אצל בעלי החיים נמצאת משיכה בלתי מוסברת למבנה מאוזן והרמוני והם נצפו נמשכים יותר לצלחות עם מאכלים המאורגנים באופן שווה וסימטרי (!)

אם כך, האם הסימטריה היא בהחלט יפה יותר ונכונה ליישום בכל חלל? לא בהכרח!

בחללים בהם אני שואפת לייצר מראה מאופק, מוקפד ורציני, אני דואגת לייצר איזון בין שני צידי החדר. למשל: שתי ספות זהות, האחת מול השנייה, מנורות קיר אחידות, בגובה זהה ואף מייצרת סימטריה עם אביזרים כמו כריות, ווילונות וכדומה.

בחללים בהם אני מעוניינת ליצור פחות רשמיות ומראה יותר קז'ואלי ומשוחרר, אני באופן מודע שוברת את הסימטריה בעזרת אביזרים, רהיטים בגדלים שאינם אחידים או בעזרת תאורה מעניינת.

בכל מקרה, בכל חלל שהוא, חשוב לשמור על איזון. גם בחללים א-סימטריים ישנם משקל ופרופורציה מסוימת שצריכים להישמר, על מנת לייצר חלל מדויק והרמוני.