אאא

סין הודיעה לפני זמן קצר (שני) על החלטה להעלות מכסים על מוצרים אמריקאיים בשווי 60 מיליארד דולר משיעור של 10% ל-25%.

ההחלטה נוגעת ברובה לתוצרת חקלאית אמריקאית (בוטנים, סוכר, חיטה, ובשר עוף ותרנגול הודו), וצפויה להיכנס לתוקף החל מה-1 ביוני.

בעקבות ההחלטה, שנחשבת לעוד צעד של הסלמה במלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם, מאבדים המדדים המובילים בוול סטריט כ-2%.

המעצמה נקטה בצעד זה בתגובה להחלטת הנשיא טראמפ מהשבוע שעבר להעלות את גובה המכסים המוטלים על סחורה סינית מיובאת בהיקף של 200 מיליארד דולר מ-10% ל-25%. יצוין, כי במקביל איים טראמפ להטיל מכסי המשך על סחורה סינית נוספת בהיקף של 325 מיליארד דולר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

זמן קצר קודם להחלטה הסינית, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ האשים את נשיא סין שי ג'ינפינג בכישלון שיחות הסחר בין שתי המעצמות. בציוץ שפירסם טראמפ בחשבון הטוויטר שלו היום, הוא פנה לנשיא שי: "היתה לך עסקה מצוינת וכמעט שלמה, ואתה ויתרת עליה".

ביום שישי אמר טראמפ כי שיחות הסחר עם סין יימשכו, אך טרם נקבע מועד רשמי לכך. למחרת דווח כי ארה"ב הקצתה לסין חודש בכדי להגיע להסכם סחר ביניהן, ואתמול איים טראמפ כי בקדנציה השנייה שלו כנשיא (אם ייבחר בבחירות 2020), מלחמת סחר תהיה אף "גרועה יותר" מבחינת סין. טראמפ מאשים את הסינים כי נסוגו מהסכמות שונות בנוגע לסוגיות הסחר.

מוקדם יותר היום הזהיר הנשיא את סין שלא לנקוט בצעדי נקמה למהלך האחרון של הבית הלבן. "זה רק יחמיר את המצב!", צייץ טראמפ.