אאא

מאגר מידע שניהלה חברה הודית, ושהכיל פרטים אישיים של עשרות מיליוני משתמשים בולטים באינסטגרם, היה זמין ונגיש ללא סיסמה בשרתי שירות הענן של אמזון – כך חשף אמש אתר TechCrunch.

לפי הדיווח, המאגר הכיל פרטים של 49 מיליון חשבונות אינסטגרם, בעיקר כאלו של משפיענים, ידוענים ומותגים. כל רשומה כללה מידע פומבי כמו הביוגרפיה, תמונת הפרופיל, מספר העוקבים והמיקום, אבל גם מידע אישי הכולל כתובת אימייל ומספר טלפון.

על פי TechCrunch, המאגר הופעל על ידי חברת השיווק במדיה חברתית Chtrbox, שפועלת ממומבאי. החברה משלמת למשפיענים כדי שיציגו תוכן ממומן בחשבונותיהם. בהתאם, כל רשומה כללה חישוב של השווי של החשבונות השונים, שהתבסס על מספר העוקבים, היקף המעורבות, התפוצה של פוסטים, הלייקים והשיתופים.

בין המשתמשים שהופיעו במאגר נמנים בלוגרי אוכל מוכרים, סלבס ומשפיענים בולטים אחרים. האתר פנה באקראי לכמה משתמשים שפרטיהם נחשפו, ושניהם מהם השיבו לפנייה באימייל ואשרו שמספר הטלפון שבמאגר הוא זה ששימש אותם לפתיחת חשבון האינסטגרם שלהם. שניהם הכחישו שעבדו עם Chtrbox.

מאגר המידע הוסר זמן קצר לאחר שפנה האתר לחברה, ואולם זו טרם מסרה תגובה.

מפייסבוק, הבעלים של אינסטגרם, נמסר: "אנחנו בודקים את הסוגיה כדי להבין האם המידע – כולל אימיילים ומספרי טלפון – הגיע מאינסטגרם או ממקור אחר. אנחנו גם מבררים מול Chtrbox מאיפה הגיע המידע ואיך הוא פורסם בפומבי".