אאא

עלות הרחבת הממשלה בשישה שרים נוספים תעמוד על 130 מיליון שקל; כך עולה מנתונים שהציג עובד אגף התקציבים איל טולדו, בדיוני הוועדה המיוחדת העוסקת בחוק לביטול הגבלת מספר השרים.

לפי ההצעה הנשקלת על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, הממשלה החדשה בראשותו תמנה 26 שרים ו-8 סגני שרים. המשמעות: תוספת של חמישה שרים, לעומת המצב הקיים כיום.

עלות לשכת שר נאמדת ב-6.5 מיליון שקל בשנה; כלומר, עלות חמישה שרים צפויה לעמוד על 32.5 מיליון שקל בשנה, ולקדנציה בת ארבע שנים: 130 מיליון שקלים.

עלותה של לשכת השר היא 3.5 מיליון שקל, והיא מורכבת מ-733 אלף שקל עלות שכר שר, 330 אלף שקל עלות יועץ בכיר לשר, 23 אלף שקל בחודש עלות יועץ לשר (לארבעה יועצים), 16 אלף שקל עלות יועץ נוסף בחודש, ו-306 אלף שקל עלות נהג שנתית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לפי טולדו, עלות הדיור ללשכה (ארנונה, מים, חשמל והוצאות) עומדת על 600 אלף שקל; עלות רכב: 217 אלף שקל בשנה; אבטחה: 1.7 מיליון שקל; תפעול: 500 אלף שקל. סה"כ, כאמור, מדובר בעלות כוללת של 6.5 מיליון שקל בשנה לשר שאינו חבר כנסת.

לדברי טולדו, "לתיקון המוצע לחוק אין עלות תקציבית מוגדרת, שכן הדבר תלוי במספר השרים ובמספר סגני השרים שימונו בפועל. בהתאם להערכת אגף התקציבים, עלות תקציבית שנתית של לשכת שר עומדת על כ-4.5 עד 6.5 מיליון שקל, ועלות סגן שר נוסף נאמדת ב-2 מיליון שקל. לשרים עם תיק יש לחשב עלות נוספת - של לשכת מנכ"ל - הנאמדת ב-2.5 עד 3.2 מליון שקל. כך, תחשיב העלות של 6.5 מיליון שקל ללשכת שר מתייחס רק לשרים עם תיק, שאינם חברי כנסת; עלותם של שרים בלי תיק שהם חברי כנסת נאמדת ב-4.5 מליון שקל".

יצויין כי לפי התוכנית המוצעת, בממשלה החדשה יפוצלו משרדים קיימים: משרד הרווחה והעבודה יפוצל לשניים, כאשר תחום הרווחה והשירותים החברתיים ימסר לסגן השר אורי מקלב מיהדות התורה, שיהיה במעמד של שר. החרדים דורשים להעביר לידיו של מקלב את נושא מתן היתרי עבודה בשבת. תחום העבודה ימסר לח"כ דודי אמסלם מהליכוד. שר הרווחה חיים כץ צפוי להתמנות לשר התיירות.