אאא

התלות של עיריית ירושלים במענק הבירה הולכת וגוברת והדבר מסכן את חוסנה הכספי. במקביל, חלה ירידה עקבית בהכנסת העצמיות שלה. כך עולה מהחלק השני של דו"ח מבקר המדינה יוסף שפירא בנושא ירושלים, המתפרסם היום (ראשון) לרגל יום ירושלים.

המבקר גם גילה ליקויים קשים במנהל התקין במסירת עבודות ע"י העירייה. בתחום אחר הוא חושף את העובדה שיש במזרח ירושלים 23 אלף ילדים שאינם רשומים בשום מסגרת חינוכית והעירייה אינה עושה כל מאמץ לאתרם. 75% מתושבי מזרח העיר מתחת לקו העוני.

בשנת 2007 עמד מענק הבירה מהממשלה על 200 מיליון שקל והיווה כ-6% מתקציב העירייה. עד שנת 2017 הוא זינק ב-13% לכ-700 מיליון ש"ח. שפירא מתריע שתלותה של עיריית ירושלים במענק הולכת וגוברת והדבר מסכן את חוסנה הכספי: "הדבר חושף אותה לסיכונים כלכליים ועלול להביא לפגיעה ביציבותה אם יקוצץ הסיוע".

במקביל חלה "ירידה עקבית בשיעור ההכנסות העצמיות של עיריית ירושלים". קצב הירידה הממוצע עומד על 1.3% בשנה. "אם תמשך הירידה עלולה עיריית ירושלים לרדת בתוך כארבע שנים אל מתחת לסף המגדיר רשות מקומית כאיתנה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לירידה בהכנסות תורמים גם מאזן ההגירה השלילי וביחוד ההרכב שלו. מחקר שיזמה עיריית ירושלים העלה כי כמחצית העוזבים את העיר בשנים 2008 עד 2013 היו חילונים, כרבע מהם דתיים וכרבע מהם חרדים. העוזבים מתאפיינים בגיל צעיר (כשני שלישים מהם בני 20 עד 34) ובהשכלה גבוהה (61% מהם בעלי השכלה אקדמית).

סיבה נוספת להכנסות הנמוכות של עיריית ירושלים: שיעור שטחים גדול למגורים וקטן לפעילות עסקית. מגורים מייצרים יותר הוצאות מהכנסות ואילו עסקים מביאים ליותר הכנסות. כ-33% משימושי הקרקע בירושלים הם למגורים, לעומת 21% בממוצע בכלל הארץ. רק 2.7% משימושי הקרקע בירושלים מיועדים למסחר ולמשרדים, ואילו בערי המטרופולין בארץ שעורם כפול - 5.5%.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "הדו"ח המדובר עוסק בשנים קודמות ומאז חלו תמורות רבות וחיוביות בסעיפים המתוארים, בדגש על ניקיון העיר. העירייה לומדת לעומק את הדו"ח, מסיקה את המסקנות, שחלקן כבר בוצעו בשטח, ותמשיך לבצען ככל שניתן".