אאא

אם ישראל טוענת שמצלמות המהירות הנייחות שלה אמינות, מדוע הן לא מפיקות דו"חות מהירות? לפי מידע שהגיע שאושר על ידי המשטרה והפרקליטות, מערך מצלמות ה־א3 הכתומות משמש כיום רק להנפקת דוחות על חציית צומת באדום על ידי המצלמות בצמתים. המצלמות מתעדות נסיעה במהירות מופרזת, אך הדוחות נשמרים במערכת ולא נשלחים לנהגים.

זאת ועוד: דו"חות שהנפיקה המערכת בעבר ועדיין בהליכים משפטיים לא מובאים בפני שופט. נציגי התביעה המשטרתית התקשרו בחודשים האחרונים לאלפי נהגים שזומנו למשפט והודיעו להם שהמשפט נדחה. בחלק מהמקרים הוצע לנהגים להתפשר על עבירה קלה יותר וללא נקודות.

המדיניות שאימצה המשטרה נוגדת את הצהרותיה הפומביות. ביהמ"ש בעכו קבע בקיץ שעבר כי אמינותן לא הוכחה, וזיכה 16 נהגים שהואשמו באמצעותה בנסיעה במהירות מופרזת. במשפט שניהל עו"ד תומר גונן עם עוה"ד יוסי יעקובי, ערן בר אור וכפיר דור, העיד מ"מ מנכ"ל מכון התקנים אז, אילן כרמית, כי השתתף בבדיקה כזאת שערך המכון בהולנד למשטרה. בהמשך חזר בו לאחר שלא נמצאו הוכחות לקיום הבדיקה, והוא נחקר במשטרה בחשד לעדות שקר.

בעקבות הגילויים הורתה הפרקליטות למשטרה לעצור הנפקת דו"חות ממערכת ה־א3. בניסיון לעקוף את פסק הדין בדקה המשטרה את המערכת באמצעות אנשי מעבדת הרכב של הטכניון, וטענה כי הוכיחה שהמצלמות אמינות. באוקטובר הודיעה המשטרה: "במערכת א3 דיוק מדידת המהירות ודיוק ממוצע כלל הבדיקות עומד בדרישת ההמלצות הבינלאומיות, המצלמות מהימנות ומדויקות. ניתן אישור הפרקליטות להמשך ניהול דוחות המופקים ממערכת א3 בבתי המשפט לתעבורה. המצלמות יחזרו לתעד עבירות תנועה ולהנפיק דוחות לנהגים".

אבל לא רק שהמשטרה לא עירערה על הפסיקה בעכו, היא גם לא הגישה את דוח הטכניון כראייה לאמינות המצלמות במשפטים של נהגים אחרים שעירערו על דוחות שקיבלו ממצלמות א3. בפועל לא חודשה אכיפת המהירות באמצעותן, וזו נעשית כיום רק באמצעות מכמונות הלייזר המופעלות בידי שוטרים ומכמונות המכ"ם רדאר שבחלק מהניידות.

זאת ועוד: לאחר שוועדת גילאור לאישור מינויי בכירים בשירות הציבורי סירבה לאשר את מינויו למנכ"ל מכון התקנים בגלל חשד לעדות שקר, מעסיק המכון את כרמית כיועץ מיוחד למנכ"ל בשכר גבוה. בפרקליטות סירבו להשיב לשאלה מהי מעמדה המשפטי של א3 כיום ומדוע הופסקה הנפקת דוחות מהירות באמצעותה, אך הודו כי המערכת משמשת רק לתיעוד עבירות. "על פי הודעת המשטרה מאוקטובר, מצלמות המהירות ממשיכות לתעד עבירות תנועה. הנושא נבחן בשיתוף עם המשטרה והפרקליטות", נמסר מהפרקליטות.

מהמשטרה לא נמסרה תגובה.

ממכון התקנים נמסר: "על פי החלטת דירקטוריון המכון הוחלט על העסקתו של כרמית כיועץ לוועד הפועל עד לבחירת מנכ"ל קבוע. בימים אלה מתנהל הליך מואץ לבחירת מנכ"ל קבוע, וסוכם עם כרמית על סיום תפקידו. הוא יסיים את עבודתו בימים הקרובים".

עו"ד גונן: "מערכת ה־א3 לא הביאה תועלת ולא תרמה להורדה של הרוג אחד. אין תחליף לנוכחות משטרתית במוקדים הבעייתיים. מוזר שמבקר המדינה מתעלם מפנייתנו לבחון את האופן הלקוי שבו נקלטה המערכת. העובדה שנקבע כי עד לא אמר אמת בביהמ"ש והפרקליטות עדיין לא הגישה כתבי אישום לא מוסיפה לאמון האזרחים ברשויות החוק".