אאא

השלכות מלחמת הסחר טרם הגיעו לביטוי מלא בשווקים הפיננסים, והיא אכן עלולה לגרום להאטה חריפה - ואף למיתון; עם זאת, היא לא תוביל למשבר כמו זה שראינו ב-2008 - אלו הן המסקנות העיקריות של שני חתני פרס נובל לכלכלה, קריסטופר סימס (שזכה ב-2011) ולארס פיטר האנסן (שזכה ב-2013). השניים הגיעו לישראל לכנס השנתי של בית ספר טיומקין לכלכלה במרכז הבינתחומי.

"כשאנשים הבינו שהנשיא טראמפ באמת מתכוון להעלות את המכסים שוב ושוב, לא לקח הרבה זמן עד שאנשי עסקים החלו להפעיל לחצים על נבחרי הקונגרס כדי לעצור את זה", אמר ל"כלכליסט" סימס, שהוסיף: "זו לא הייתה גחמה של הדמוקרטים. אלו היו דווקא הרפובליקאים שהלינו והתריעו שהדבר הזה יגרום לשיבושים עצומים".

"בהתחלה חשבנו שהעימות הזה יסתיים מהר, כאשר שני צעדים מכריזים על ניצחון והכל נגמר. כעת ברור לחלוטין שהדבר הזה הפך לרציני הרבה יותר. הדאגה כבר חוצה את הגבולות של ארה"ב וסין", הוסיף האנסן.

האנסן, אשר מתמחה בין השאר בקשר בין הכלכלה הריאלית לבין הכלכלה הפיננסית, טען כי "אני לא לגמרי יודע אם התגובה של השווקים היא 'נורמלית' כי אני כבר לא יודע מה 'נורמלי' בשוק ההון. המצב הלא נורמלי החדש, הוא שווקים פיננסים נורמלים", הוא מסביר וצוחק.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"השאלה הגדולה שנותרה פתוחה היא אם מדובר בסכסוך שיפתר בקרוב או שמא הוא יאריך ימים. אם אכן יארך, לבטח נראה תגובה חריפה בהרבה ממה שראינו עד כה". לדברי סימס, "אם נראה סיבובים נוספים, נראה את השווקים מגיבים שוב ושוב. כעת, השווקים הפיננסים מנסים להבין עד כמה כל הסיפור הזה הוא רטורי שמנסים להחזיק אותו בכותרות או שמא מהלך שטראמפ באמת נחוש לקדם עד הסוף".

לגבי השאלה אם האירוע הזה מסוגל להביא למשבר אמיתי למרות שכלכלת ארה"ב צומחת, אין אינפלציה, ישנה תעסוקה מלאה והצריכה נותרה ברמה גבוהה יחסית, השיב סימס כי "גם במשבר הקודם, היתה צמיחה גבוהה והכל היה בסדר. די הופתענו בפעם הקודמת".

גם האנסן הודה כי הוא הופתע ב-2009 אבל מיד מרגיע וטוען כי הוא לא רואה מעבר לפינה משבר זהה כמו זה של 2008. "האם נראה מיתון בשנים הבאות? זה אכן נראה תרחיש אפשרי, ואפילו מעבר לפינה. אבל לא במובן הזה של משבר עם השלכות מאקרו-כלכליות מרחיקות לכת שכרוך בתקופת התאוששות ארוכה".