אאא

הראלי במטבע הביטקוין נמשך במלוא הקיטור גם היום (רביעי), ובהחלט מתחיל להיראות כמו הקריפטו מאניה שחווינו לפני שנתיים.

המטבע הווירטואלי הפופולרי ביותר רושם היום קפיצה של 14% וחוצה את סף ה-13 אלף דולר לראשונה מאז ינואר 2018. לפי אתר CoinDesk, הביטקוין נסחר תמורת 13,020.3 דולר - מיום שישי האחרון זינק המטבע בכ-30%.

מאז סוף חודש דצמבר רשם הביטקוין נסיקה של יותר מ-200% - לאחר נפילה שנתית של 74% במהלך 2018 ומחיקה כוללת של 700 מיליארד דולר משווי מטבעות הביטקוין בעולם. בימי הקפיצה הפרועה של הביטקוין סגר המטבע את שנת 2017 עם זינוק כולל של 1,400%.

"אף שאני מבין את ההתלהבות מכך שחברה כמו פייסבוק, בתמיכת חברות גדולות נוספות, השיקה את המטבע הדיגיטלי שלה, זה פשוט נראה דומה מאד לפעם הקודמת וכולנו יודעים איך זה נגמר", אמר היום קרייג אלרם (Craig Erlam), אנליסט שווקים בכיר באונדה (Oanda). אלרם אמר את הדברים בסקירה מיוחדת על הזינוק האחרון בביטקוין, שזכה לעידוד נוסף מהודעת פייסבוק על השקה עתידית של המטבע הדיגיטלי החדש שלה, הליברה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"אולי הפעם הנפילה לא תהיה רעה כל כך, לנוכח העובדה שאנו רואים יותר אימוץ של המטבעות מצד חברות מיינסטרים, אבל יהיה תמים לחשוב שהוא לא יכול להתרסק שוב", הוסיף אלרם.

בשווקים הדעה חלוקה לגבי הריצה האחרונה, ומול המשקיעים השוריים הרואים בעניין הרב שמגלות חברות כמו פייסבוק וג'יי.פי מורגן בפעילות הקריפטו, ישנם ספקניים הטוענים שכלל לא ברור עד כמה היוזמות מטעם חברות המיינסטרים יחזקו בטווח הארוך יותר את הביטקוין ואת יתר המטבעות הדיגיטאליים הקיימים.

הפעם האחרונה שהביטקוין חצה את סף ה-12,000 דולר הייתה בדצמבר 2017, הוא טיפס עוד קצת מעל סף זה והגיע עד לרמת שיא של 19,511 דולר בסוף אותו חודש אך מאז החלה ההתרסקות.