אאא

חברת ההייטק החרדית רבטק מבני ברק, שהוקמה על ידי הרב דוד לייבל, רושמת גיוס ראשון – בהיקף של 4 מיליון דולר – משורה של משקיעים פרטיים ומוסדיים. החברה, שהוקמה ב־2013, מעסיקה אברכים ומאפשרת להם ללמוד תורה עד שעות הצהריים ולאחר מכן לעבוד בחברה עד שעות הערב. ב־2018 הכנסותיה של החברה עמדו על כ־8 מיליון שקל, ולפי הערכה, ב־2019 מכוונת החברה להכנסות של כ־11 מיליון שקל לכל הפחות.

בין המשקיעים בחברה בסבב הגיוס כמה שמות בולטים בעולם ההייטק: שמיל לוי, שותף בסקויה; בני לוין, ממייסדי נייס; אריק בן חמו, מייסד חברת 3com וכיום מקרן ההון סיכון BNG; וינסנט וורמס, משקיע הון סיכון בכיר בקרן טקטון; איציק דנצינגר, נשיא קומברס לשעבר; סקוט טובין, מנהל־שותף בקרן ההון סיכון האמריקאית באטרי ונצ'רס; דיוויד (דיקי) קוסטמן, מנכ"ל אאוטבריין ויו"ר נייס. גם הרב לייבל השקיע בעצמו חלק נכבד מההון באמצעות הלוואת בעלים שהומרה למניות.

 'נאום השבטים' החרדי, בכנס של 'אחוות תורה' (צילום: נתי אלבר)

הרב לייבל מפעיל גם מרכז הכשרה לעובדים בירושלים ובבני ברק, שבו הוכשרו כבר 180 איש. "אנחנו מקווים שבעזרת המימון החדש נוכל להגדיל בצורה משמעותית את מספר האנשים שאנחנו מעסיקים ומכשירים. כיום על כל האברכים שמתחילים אצלנו הכשרה יש מאות של בקשות שאנחנו דוחים", אומר מנכ"ל רבטק מיקי סגל.

הרב לייבל משוכנע שרבים במגזר החרדי מעוניינים לעבוד. לדבריו, "לא כולם אליטה ולא כולם יכולים ורוצים ללמוד כל היום. כשהתחלנו בבני ברק עם רבטק, היו הרבה הפגנות נגדנו והרבה אנשים לא אהבו את מה שאנחנו עושים, אבל עכשיו הכל נרגע וכולם מבינים שיש לאנשים את הצורך להתפרנס בכבוד בעבודה שמכבדת את בעליה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

השכר המוצע לאברכים בשנתיים הראשונות לאחר ההכשרה עומד על כ־6,000 שקל בחודש על עבודה בחצי משרה. סגל אומר שלאחר שנתיים מרביתם מקבלים קפיצה משמעותית בשכר.

מוזיקאים חרדים ב'כולל' של הרב לייבל. אילוסטרציה (באדיבות המצלם)
מוזיקאים חרדים ב'כולל' של הרב לייבל. אילוסטרציה (באדיבות המצלם)
הגדלה

לדברי בני לוין, "זה לא מיזם של תרומה או צדקה, זהו מיזם שאנחנו מצפים לראותו מרוויח ומצליח. השקענו בהם רק בגלל העובדה שאנחנו מאמינים שיכולה להיות כאן חברה אמיתית ומצליחה".

שמיל לוי אמר שההשקעה הזו היא הדרך הנכונה לשלב את החרדים בתעשייה. "אנחנו רוצים להפוך את רבטק לדוגמה להעסקת חרדים כדי שיקומו עוד מיזמים כאלה".