אאא

החל ממחר (שלישי) ב-7:00 בבוקר שביתת האחיות תצא לדרך, זאת לאחר שהערב התפוצץ המשא ומתן עם משרדי האוצר והבריאות.

השביתה תקיף את כל בתי החולים, מרפאות בריאות הציבור ומרפאות קופות החולים בקהילה. חדרי ניתוח יעבדו במתכונת חירום ובכל מחלקות האשפוז יינתנו שירותים במתכונת מצומצמת.

"האחים והאחיות בישראל אינם עובדי כפייה, ולא ייתנו עוד יד לעבודה מחוץ לתקנים ולרישיון, ללא תוספת כוח אדם וללא תוספת שכר בהתאם", הודיעה בתחילת השבוע הסתדרות האחים והאחיות. אז גם הכריזה ההסתדרות על שביתה כללית של מערכת הבריאות במתכונת חירום. ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה ב־21 במאי.

הטענות והתלונות של האחיות ברורות: "משרדי הבריאות והאוצר הם האחראים הישירים לכך שהמחלקות בבתי החולים עלו על גדותיהן והמסדרונות ממשיכים להתמלא בחולים ובמיטות", נכתב בהודעת האחים והאחיות. העומס הכבד ותת־התקצוב ממנו סובלת מערכת הבריאות נופלים בעיקר על פלח זה של הצוות הרפואי.

המאבק הזה דווקא זכה לאוזן קשבת במשרדי האוצר והבריאות: אחת המסקנות היחידות שנמצאו בקונצנזוס בעקבות דו"ח הוועדה לטיפול במחלקות הפנימיות בקרב משרדי האוצר והבריאות, רופאים והציבור הרחב היתה הצורך בהוספת אחיות במחלקות הפנימיות.

הדו"ח קבע כי בכל מחלקה פנימית יהיו לפחות שלוש אחיות מוסמכות. אין ספק, אפוא, כי ברגע שמשרד הבריאות יתוקצב, הכסף ייועד לתקנים לאחיות. אלא שיש בעיה גדולה מבחינת התזמון של המחאה: אין ממשלה ואין תקציב. יש רק גירעון של 54 מיליארד שקל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ממשרד הבריאות נמסר כי המשרד כבר הוסיף מעל 300 תקני אחיות רק לאחרונה. עם זאת, במשרד מוסרים גם כי "לכולנו יש מחויבות ואחריות למטופלים ולביצוע כלל המשימות והדרישות הנדרשות לטיפול רפואי בסטנדרט הנדרש".

לפי דו"ח הממונה על השכר האחרון, השכר הממוצע של אחים ואחיות עומד על יותר מ־20 אלף שקל, כשבעשירון השכר התחתון של האחים והאחיות, הם מרוויחים יותר מ־12,800 שקל (הרחק מעל השכר הממוצע במשק באותה שנה שעמד על כ־10 אלף שקל) ובעשירון השכר העליון שלהם, הם מרוויחים יותר מ־21 אלף שקל.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב החליט להפחית בשכר אחיות ששיבשו פעילות בימים האחרונים. הדבר גרר תגובה זועמת מיו"ר ההסתדרות ארנון בר־דוד, שטען כי איומי המשרד להפחית בשכר יביאו להשבתת מערכת הבריאות כולה.

ממשרד הבריאות נמסר הערב: "נציגי המדינה נפגשו היום עם הסתדרות האחיות במטרה למנוע את הפגיעה הצפויה במטופלים כתוצאה מהשביתה המתוכננת מחר. בישיבה עלו הצעות רבות וקונסטרוקטיביות על מנת למנוע את השביתה. לצערנו המגעים לא הגיעו להסכמה. המדינה תפנה לבית הדין לעבודה מחר".