אאא

על פי כתב האישום המתוקן, בו הודה הנאשם, הרב חיים קיז'נר, במסגרת הסדר טיעון לאחר הליך גישור ממושך, במהלך מערכת הבחירות בשנת 2013 הנאשם וגורמים נוספים מסיעת חב"ד ביישוב ניהלו משא ומתן עם ראש המועצה דאז, עזרא גרשי ובמסגרת ההסכם הם עברו על החוק.

על פי כתב האישום, במסגרת המשא ומתן, גרשי נדרש להסכים גם לדרישות פסולות שונות, ובכלל זאת להעסיק אנשים מקהילת חב"ד בתפקידים חינוכיים במועצה ולהעביר תמיכות כספיות אסורות למוסדות חב"ד שונים, שכללו גם היבט של טובות הנאה אישיות למעורבים במשא ומתן. זאת בעד השפעתם על חברי קהילת חב"ד ביישוב להצביע עבורו. בהמשך חתמו גרשי והנאשם על הסכם בכתב שכלל גם את ההסכמות הפסולות.

על פי הסדר הטיעון, המדינה תעתור להטיל על הנאשם עונש של 5 חודשי מאסר, שהרב יוכל לרצותם בעבודות שירות, אם יימצא כשיר לכך, לצד מאסר על תנאי. בין שיקולי הפרקליטות להגיע להסדר הטיעון נמנים לקיחת האחריות מצדו של הנאשם ונסיבות אישיות שונות.

כתב האישום הוגש על ידי עורכי הדין ד"ר יונתן קרמר ושמעון חוג'ה מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. החקירה נוהלה על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433, משטרת ישראל.

ההרשעה הגיעה שנה וחצי לאחר שגרשי הודה בחלקו בפרשה ונדון לשישה חודשי עבודות שירות. בהסדר עם גרשי לא נזכר שמו של הרב קיז'נר, בשל איסור פרסום שהוסר רק כעת.  

עו''ד בסרגליק (ללא קרדיט)
עו"ד בסרגליק (ללא קרדיט)
הגדלה

עו"ד אייל בסרגליק המייצג את הרב מסר, כי כתב האישום תוקן באופן משמעותי ונמחקו בו מרבית סעיפי האישום. "כתב האישום המתוקן מבהיר כי בסופו של יום כי הרב פעל לטובת הציבור במסגרת אותו הסכם קואליציוני שאת המו"מ עליו ניהלה הסיעה, ושהוא שימש בו כבורר ראשון. אין כל מחלוקת, שבניגוד לעובד הציבור גרשי ובניגוד לפרסום, הרב יוכל לטעון לעונש במסגרת הטיעונים שיקבעו ויוכל לבקש אף מאסר על תנאי בלבד כשהמדינה הגבילה עצמה לכל היותר לחמישה חודשי עבודות שירות. מדובר בתיק שבו המדינה לא העמידה לדין את הסיעה למרות ראיות מוצקות כלפיה (הרב גם לקח אחריות למעשה על מעשי אחרים) ולכן גם בסופו של דבר תיק שהחל כתיק שוחד חמור מסתיים בקול ענות חלושה עם אפשרות למאסר על תנאי בלבד".