אאא

גוגל תפתח באוקטובר הקרוב את מנוע החיפוש של אנדרואיד למפעילים מתחרים בתחום החיפוש, שיוכלו להתקין את המוצר שלהם בטלפונים כברירת מחדל - כך דיווחה סוכנות רויטרס. ואולם, השירותים שיוצגו למשתמש יהיו מטעם המרבה במחיר.

גוגל פתחה את אנדרואיד לכלי חיפוש מתחרים בעקבות קנס הענק שספגה מהאיחוד האירופי בשנה שעברה, ולראייתה מדובר ביישום הפסיקה של הרגולטור, שחייבה אותה להעביר את חופש הבחירה בשירות החיפוש למשתמש עצמו. עתה הסבירה שתציג למשתמשים באיחוד חלון ובו ארבע אפשרויות שונות למנוע חיפוש, כשהופעה בו תעלה למתחרים כסף.

הבחירה בספקים הנוספים תתבצע דרך הליך מכרז, ועלות ההופעה באנדרואיד תשתנה בהתאם להצעות המחיר. אם גוגל לא תמצא לפחות שלוש ספקיות נוספות שישלמו לה סכום שטרם פורסם, תעניק את המיקומים הנוספים במסגרת הגרלה בה ישתתפו ספקים שנרשמו למכרז אך לא שילמו את מחיר המינימום. מפעילי מנועי החיפוש המתחרים באירופה הביעו את זעמם על השיטה בה בחרה גוגל ליישם את החלטת הרגולטור. "במקום ליישם את ההחלטה ברוחה, גוגל בחרה ליישם אותה כלשונה", נמסר מ-Ecosia, ספקית מנוע חיפוש מתחרה, "גוגל משתמשת בפסיקה כדי לפתח לעצמה זרם הכנסות נוסף".

עוד טענה שעלתה היא שספקיות מסוימות יודרו מהאפשרות להפוך לברירת מחדל עבור המשתמשים לטובת מי שכיסיו עמוקים יותר. "מי שזוכה הוא מי שיציע את ההצעה הגבוהה ביותר ולא מי שמספק את השירות הטוב ביותר. המפסידים הגדולים מהמהלך הם המשתמשים", אמר מנכ''ל מנוע החיפוש הגרמני Cliqz. מגוגל נמסר שמדובר בהליך "אובייקטיבי והוגן". מהאיחוד האירופי נמסר שהם מתכוונים לעקוב אחר יישום ההליך מקרוב.