אאא

בדרך למיזוג ענק בשוק הטבק העולמי: פיליפ מוריס אינטרנשיונל (PMI) דיווחה היום כי היא מקיימת שיחות עם חברת אלטריה לקראת מיזוג אפשרי. אם המהלך ייצא לפועל הוא ייצור ענקית טבק מפלצתית בשווי של 210 מיליארד דולר.

מדובר למעשה בשתי חברות שהיו שייכות בעבר לחברה אחת: אלטריה נפרדה מפיליפ מוריס אנטרנשיונל ב-2008, ומאז מוכרת אלטריה את סיגריות מרלבורו בשוק האמריקאי בלבד, בעוד פיליפ מוריס מוכרת את סיגריות מרלבורו בכל יתר העולם (לצד מותגים כמו בנסון & הדג'ס, L&M ועוד).

יצוין, כי העסקה הנרקמת בין הצדדים היא עסקת חילופי מניות, שתעניק לשתי החברות משקל שווה.

אנליסטים העריכו כבר מזמן ששתי החברות יתאחדו שוב. תעשיית הטבק משתנה כיום במהירות, ומכירות הסיגריות נופלות, מה שמוביל את החברות שפועלות בתחום לחפש נתיבי צמיחה חדשים.

לאחר הדיווח על המגעים למיזוג, ירדה מניית פיליפ מוריס ב-10%. מנגד מניית אלטריה קפצה ב-6.8%. שווי השוק של פיליפ מוריס עומד על כ-120 מיליארד דולר, בעוד שווי השוק של אלטריה עומד על כ-90 מיליארד דולר.

בהצהרה שפרסמה פיליפ מוריס לעיתונות נאמר שעסקה בין הצדדים טרם נחתמה, ושעל כל עסקה אפשרית לקבל אישור של שני הדירקטוריונים של החברות, בעלי המניות שלהן, הרגולטורים, וכן לעמוד ב"תנאים נוספים".

על רקע הירידה במכירות הסיגריות, פיליפ מוריס הימרה לאחרונה על iQOS, מכשיר שמחמם טבק ולא שורף אותו. החברה השיקה את המכשיר בכמה עשרות מדינות עד כה, ואמורה להשיק אותו בשוק האמריקאי בחודש הבא. מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) אישר את המכשיר להפצה מוקדם יותר השנה.

במקביל השקיעה לאחרונה אלטריה 12.8 מיליארד דולר ברכישת 35% ממניות Juul, חברת הסיגריות האלקטרוניות המובילה בשוק האמריקאי, אשר מתכוונת להתרחב לשוק הבינלאומי, מהלך שפיליפ מוריס תוכל לעזור לה לממש.

פיליפ מוריס הפיקה בשנה שעברה הכנסות של 79.8 מיליארד דולר. מכירותיה של אלטריה הסתכמו ב-25.3 מיליארד דולר בשנה שעברה.