אאא

חברת נטו שבשליטת משפחת עזרא, זכתה במרבית מכסת יבוא הבשר הטרי בפטור ממכסת לשנת 2020. נטו שהתחייבה למחיר של 32 שקל לק"ג בשר טרי טחון, זכתה במכסה בגובה 7,000 טון. הזוכה השניה היא רשת אושר עד שהתחייבה למחיר לצרכן של 30 שקל לק"ג וזכתה במכסה של 800 טון בשר טרי.

במשרד הכלכלה טוענים כי בשר טחון טרי ישווק בישראל בשנת 2020 ברשתות המזון ובקצביות הפרטיות המשווקות בשר טרי מיבוא, במחיר שבין 30-32 שקל לק"ג. מדובר בהפחתה של כ-30%-25% מהמחירים אשר זכו במכסות הפטורות ממכס אשתקד.

הפחתת המחירים נרשמת למרות עליית מחירי הבשר בשוק העולמי בשל מחסור עולמי בהיצע הבקר. בשנה האחרונה עלו מחירי הבשר בשוק הסחורות העולמי ב- 14%. מדובר בחלוקה הראשונה מבין 2 לשנה הבאה ובימים הקרובים תפרסם וועדת המכסות מכרז נוסף על יתרת הכמות שלא חולקה בהיקף של כ- 8,000 טון נוספים.

וילי פוד זכתה שוב

בנוסף, חילקה השבוע וועדת המכסות 350 טון של חמאה שולחנית ליבואנים אשר התחייבו לייבא את החמאה עד סוף החודש ולשווקה במחיר לצרכן שבין 3.60-3.94 שקל ל- 100 גרם, נמוך מן המחיר המפוקח.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

היבואנים שזכו בייבוא מכסת חמאה הם גולדפרוסט של חברת וילי פוד, מוצרי תמיר, דס.ר סחר, א.סיימן סחר, דילר בי.אם.בי אינטרנשיונל ואינטרגאטה. וילי פוד זכתה במכרז למרות שרק באפריל הודיע משרד הכלכלה על חילוט ערבות של החברה בגובה 133 אלף שקל, על כך שלא הביאה לישראל את כמות החמאה בה זכתה במכרז בשנה שעברה.

בנוסף, חילקה הוועדה 540 טון נוספים של חמאה לתעשייה. הוועדה פרסמה לאחרונה מכרז נוסף לחלוקת מכסות פטורות ממכס לחמאה בהיקף של כ- 5,000 טון לשנת 2020 ותוצאות המכרז הנוסף צפויות להתפרסם עד סוף החודש לאחר שהמציעים יגישו את הצעותיהם.

דני טל, מנהל מינהל יבוא ויו"ר וועדת המכסות מסר כי "פתיחת שוק הבשר הטרי לתחרות מיבוא מוכיחה את עצמה ותורמת להפחתת המחירים בשוק המקומי. אנו מקווים כי המכס על החמאה יבוטל בקרוב, דבר שיביא להפחתת מחירים בחמאה שולחנית ובשאר מוצרי החלב".