אאא

שר הבריאות יעקב ליצמן חתם היום (שני) על צו פקודת בריאות העם להרחבת סמכויות משרד הבריאות בנוגע להתמודדות עם וירוס הקורונה, כך נמסר מהמשרד לפני זמן קצר.

המשמעות המעשית של החתימה היא כי המשרד רשאי לפי חוק להגביל חירויות הפרט מאזרחים, לרבות איסור על נסיעה ליעד מסוים ועד לכפיית אשפוז בבידוד. במשרד הבריאות מבקשים להדגיש כי אין בחתימת הצו "משום הודעה למצב חירום, אלא בהיערכות לכל תרחיש אפשרי".

למעשה, החתימה על הצו מאפשרת למעשה למנכ״ל המשרד משה בר סימן טוב, לראש שירותי בריאות הציבור פרופ׳ סיגל סדקצי ולרופאי המחוזות במשרד, לבצע במידת הצורך את כל הצעדים הנדרשים להתמודד עם התפרצות הנגיף בארץ.

ליצמן ביקש להבהיר כי ״לאחר ישיבה עם גורמי המקצוע במשרד, חתמתי כעת על הצו שמוסיף את נגיף הקורונה לרשימת המחלות המדבקות בהתאם להמלצות ארגון הבריאות העולמי, איתם אנחנו בקשר יום יומי. החתימה על הצו תאפשר לנו, במידת הצורך, לבצע את כל הצעדים הנדרשים להתמודד עם התפרצות הנגיף בארץ.

חשוב לי להרגיע את הציבור שהחתימה על הצו היא לא מצב חירום, היא נותנת לנו את האפשרות לנקוט את כל הצעדים הנדרשים בעת הצורך.

נכון לכעת – והדגש הוא על כעת, אין חולה מאומת בקורונה אך אנו ערוכים גם לכך״.

במשרד הבריאות חוזרים על המלצתם שלא לבצע נסיעות לא הכרחיות לסין ולא לנסוע כלל למחוז חוביי בסין. עוד הדגישו בבריאות כי המשרד "ערוך לכל תרחיש, מקיים ישיבות עדכון יומיות וממשיך לעדכן את הציבור באופן שוטף".

ביממה האחרונה נשמע ביקורת רבה על משרד הבריאות לפיה הוא לא עושה די בהקשר של התפרצות הווירוס קורונה, שכבר שיתק חלקים נרחבים בסין.

אלא שמאז התפרצות המחלה וביתר שאת החל מסוף השבוע האחרון, בכירי המשרד עורכים ישיבות יומיות בנושא ונוקטים צעדים אופרטיביים נכון למצב הנוכחי: רק כ-1% מהמקרים של הימצאות הוירוס היו מחוץ לגבולות סין.