אאא

בעוד הרשויות הסיניות מנסות להשיג שליטה בהתפשטות נגיף הקורונה, הן מבקשות למזער את השפעתו על הכלכלה, ובמיוחד על מקומות העבודה.

ביום שלישי האחרון מועצת המדינה הסינית החליטה לתת לחלק מהעסקים פטור מתשלום לביטוח סוציאלי עד יוני, והדגישה ש"תעסוקה יציבה" נמצאת גבוה בסדר העדיפויות שלה.

הצעדים האלה מגיעים בעוד המדינה מתחילה בחזרה הדרגתית לעבודה בענפי הייצור, הטכנולוגיה, ובענפים גדולים נוספים. נגיף הקורונה אשר הביא עד כה למותם של יותר מ-2000 בני אדם החל להתפשט במהירות בסין בינואר, לפני חגיגות שנת הירח החדשה, ואילץ את יותר ממחצית המדינה להפסיק את פעילותה למשך שבוע או יותר משהיה מתוכנן.

נכון ליום חמישי בבוקר, כשליש מתוך 1,000 החברות הסיניות שנסקרו בשבוע שעבר ע"י חברת המחקר הסינית Beige Book נותרו סגורות, ובערך שליש נוסף הופעלו מרחוק.

עוד לפי הסקר, מספר העובדים שמאבדים את מקום עבודתם גדול ממספר העובדים החדשים, והשכר נמצא על סף התכווצות; המגמות האלה נכונות לכל התעשיות והחברות, ללא קשר לגודלן.

משרד המסחר הסיני הודיע אתמול ששיעור החזרה לעבודה במחוז גואנגדונג, בעל היקף הייצוא הגדול ביותר מבין מחוזות סין, "עולה במהירות", בעוד חברות מפתח במסחר החוץ במחוזות כמו זדג'יאנג ושנדונג חזרו לכ-70% מההספק הרגיל שלהן.

ואולם המשרד מסר גם שהוא מצפה ששיעור הצריכה ימשיך להתאושש גם ברבעון השני, דבר שמעיד על היקף השפעת הנגיף על הכלכלה אפילו אם תושג עליו שליטה כבר במרץ.

הודעות הרשויות הסיניות מגיעות על רקע מגוון צעדים שנוקטות הממשלות המקומיות כתמיכה בעסקים פרטיים קטנים, שמהווים את המעסיקים העיקריים בשוק הסיני, אך פועלים בסביבה מפוקחת באדיקות יחסית.

הפטור שיינתן לחברות מתשלום הביטוח הסוציאלי של עובדיהן צפוי להקל את הנטל המוטל על החברות האלה ולחסוך להן חצי טריליון יואן (71 מיליארד דולר).