אאא

"הקורונה מתקרבת להפוך למגיפה גלובאלית" - כך אומר היום בכיר במינהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA.

"אני חושב שהוגן לומר שאנו עומדים על סף של מגיפה עולמיה עולמית. האם זה אכן יקרה בוודאות? לא, אבל יש חשש גדול, לאור העובדה שתוך לילה אחד זוהו מקרים בשש יבשות", אמר פיטר מארקס (Peter Marks), ראש מרכז ה-FDA למחקר והערכה ביולוגית.

העמדה הרשמית של ארגון הבריאות העולמי היא שמוקדם מדי לקרוא להתפשטות הנגיף מגיפה עולמית. מנהל הארגון טדרוס אדהנום גברהיסוס אמר בעניין זה כי "לא משיגים שום רווח מהשימוש במונח מגיפה עולמית באופן בלתי זהיר. לעומת זאת יש בכך סיכון ביצירה מיותרת של פחד וסטיגמה, ואף סיכון בשיתוק מערכות".

עד כה בארה"ב זוהו מקרים ספורים של חולים בנגיף קוביד-19, ודאי בהשוואה למדינות אחרות; ועדיין, הרגולטורים במדינה מובילים שורה של מהלכים על מנת להיאבק בהתפשטות עתידית אפשרית – כך אמר מארקס בראיון שנערך עימו בכך בניו יורק.

"כפי ששמעתם אתמול מאנשי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), הם מבצעים הכנות לקראת מה שעלות להתרחש. מנקודת המבט שלנו ב-FDA, המטרה שלנו היא לפעול לפי הסדר הנדרש על מנת לנסות לשמר בשרשרת האספקה את המוצרים המתאימים הנדרשים", אמר מארקס.

ה-FDA פועל לאתר מקורות חלופיים של תרופות ומכשור רפואי, לנוכח הסגר שהוטל על סין, והביא לעצירת יבוא של אמצעים רפואיים מהמדינה לארה"ב. "בכל הנוגע לחלק מהמוצרים הרפואיים, אנו תלויים ביבוא ב-90%", הסביר מארקס.