אאא

תמונות לוויין שפורסמו על ידי נאס"א וסוכנות החלל האירופית מראות כיצד זיהום האוויר בסין פחת באופן דרמטי מאז התפרצות נגיף הקורונה.

הייצור במפעלים רבים הושהה, והתחבורה הוגבלה בניסיון למנוע את התפשטות הנגיף. בסין עצמה דווחו עד כה עשרות אלפי מקרי הידבקות, וכ-2,700 מתים.

בין ה-1 וה-20 בינואר התמונות מראות רמות גבוהות של פליטת חנקן דו חמצני מעל סין, אך בין ה-10 וה-25 בפברואר כמעט ולא ניתן לראות פליטות כאלה.

חנקן דו חמצני הוא גז חום-צהוב שנפלט על ידי כלי רכב, תחנות כוח ומתקני תעשיה. הוא יכול לגרום לבעיות נשימתיות כמו שיעול, אסתמה, וקשיי נשימה.

מדעני נאס"א אמרו שהירידה הברורה ביותר נצפתה מעל ווהאן, המוקד בו החלה ההתפרצות. "זוהי הפעם הראשונה שראיתי כזאת ירידה דרמטית, מעל אזור כה גדול, בעקבות אירוע בודד", אמר פיי ליו, חוקר איכות אוויר במרכז החלל גודארד של נאס"א.

הזיהום יורד בדר"כ סביב תקופת חגיגות ראש שנת הירח, כיוון שעסקים רבים נסגרים לרגל החגיגות. עם זאת, חוקרים מאמינים שהירידה הנוכחית היא יותר מאשר תוצאה של החופשה או של שינויי מזג אוויר. "השנה, ההפחתה יותר מובהקת מבשנים קודמות, וגם ארוכה יותר", כך לדברי ליו.