אאא

כחצי שנה אחרי פרוץ הסערה בעקבות סערת השתלת הנשק בביתו של ערבי ממזרח ירושלים, תאגיד השידור וחברת ההפקה 'קודה' הגיעו להסכמה בהליך גישור.

"'כאן' – תאגיד השידור הישראלי וקודה תקשורת בע"מ ניהלו הליך של גישור בפני המגשר עו"ד עמוס גבריאלי, אשר במסגרתו ליבנו את המחלוקות ביניהם ובהתאם מבקשים בזאת להבהיר את הדברים הבאים: "במסגרת התוכנית "מחוז ירושלים", אשר הופקה על ידי קודה עבור התאגיד, נפל פגם משמעותי שמקורו, בין היתר, בשיקול דעת לקוי בבימוי התוכנית. לתאגיד לא היה כל חלק ולא היתה לו כל ידיעה על פגם זה", נכתב בהודעה הרשמית.

"קודה קיבלה אחריות על חלקה ומתנצלת בהתאם בפני הציבור והתאגיד על האירוע החריג, אשר אינו משקף את הסטנדרטים הנוקשים בהם נוקטת קודה ותנקוט בעתיד בהכנת תוכניות לשידור מכל סוג", נכתב בהודעה, "קודה הסיקה את כלל המסקנות הנדרשות מהאירוע וקבעה נהלים חדשים ומוקפדים, אשר נועדו להבטיח, כי פגם מסוג זה לא יחזור שנית. התאגיד, הפועל על פי סטנדרטים ציבוריים שקופים והוגנים, והינו כפוף לחובות אתיות מפורשות, מברך את קודה על לקיחת האחריות, הסקת המסקנות וקביעת הנהלים, בין היתר בסיועו של ד"ר יובל קרניאל".

לסיום נכתב: "נוכח ההסכמה ההדדית על הסטנדרטים הראויים להפקת תכניות המתאימות לשידור על פי הכללים הנהוגים בתאגיד, ונוכח ההערכה הרבה של התאגיד לפועלו הציבורי והאמנותי הרב והחשוב של מר רם לנדס, יחזרו הצדדים לשתף פעולה ביניהם בכפוף לנהלים החדשים שגיבשה קודה, התואמים את הסטנדרטים הגבוהים הנהוגים בתאגיד והמאפיינים שידור ציבורי ועל פי כל דין".

כזכור, לפי החשיפה של ניר חסון ב'הארץ', החיפוש נעשה בביתו של סאמר סלימאן בשכונת עיסאוויה בנובמבר 2018, ובסופו קיבל מהשוטרים "דוח חיפוש" שבו נכתב: "לא נתפס דבר". סלימאן, שלא היה מודע לנסיבות החיפוש המצולם בביתו, מעולם לא נעצר או נחקר בנוגע לנשק שנמצא לכאורה בביתו.

לדברי סלימאן, הוא חושש שתושבי עיסאוויה יחשבו שהוא עבריין או שהוא משתף פעולה עם המשטרה והשב"כ. "הם נכנסו למרתף לבד. ישבנו בחוץ וראיתי מישהו מהבילוש יוצא וחוזר עם נשק, אבל לא חשבתי שזה משהו חשוב", סיפר.

במהלך הפרק המדובר, נראים השוטרים מחפשים בתוך המרתף החשוך, כשאחד מהם מסביר: "אנחנו רואים שהכלב התחיל לסמן חור כזה קטן באחת מהדפנות של המנהרה". אחד השוטרים נראה חופר ברגלו קלות בבור והמצלמה מגלה בתוך החור שבקיר רובה M–16 - שכאמור, הושתל על ידי השוטרים.

יצוין, כי עוד קודם לכן, נחשף ב'כיכר השבת' כי בפרק אחר ששודר בסדרה, הוצג אירוע של מעצר בשכונת מאה שערים, כשברקע נשמעות צווחות "תסתלקו מפה" ו"נאצים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

פקד איתמר אוחיון, מכוכבי הסדרה, אף הסביר את הסיטואציה: "המטרה שלי, ברגע ששמתי עליו (על העצור) את היד, היא להתנתק כמה שיותר מהר. ברגע שאני לא יהיה מהיר וחד, ינסו לחטוף לי אותו".

"זה קרה לנו לא פעם ולא פעמיים, שתוך כדי שזורקים עלינו אבנים ופחיות טונה, ושופכים עלינו מים - מנסים לחטוף אותו פיזית מאיתנו", מוסיף השוטר.

אלא שלעורכי הסדרה המהוללת קרתה "תקלה": באירוע הזה השתתף חיים גולדברג צלם 'כיכר השבת', ולבד. נפש חיה, מלבד השוטרים וצוות הצילום, לא נכחה במקום. אפילו אשתו של העצור, שנחשד באלימות כלפי אקדמאים חרדים, לא הספיקה לצאת מביתה.

גולדברג אף העיד, באופן ברור: "אף אחד לא הרים שם את קולו כנגד ביצוע המעצר, כאמור מן הטעם הפשוט שלא היה שם איש שיעשה זאת".