אאא

לא קל להתפרנס היום באופן הגיוני. מאתגר לגמור את החודש בלי מינוס צובט בבנק. משפחות לא מעטות מתמודדות כלכלית וזקוקות להכנסה משמעותית נוספת. 

מה עושים? כל אחד ייוועץ ברבותיו, כמובן, אבל הצעד הבא שכבר זכה לברכתם של רבנים לא מעטים ועשוי להבטיח פרנסה ברווח ובכבוד, אי"ה, הוא ללכת וללמוד מקצוע מפרנס ב'קמפוס שטראוס' ולסיים עם התואר היוקרתי של 'המכללה האקדמית הדסה'.

"אני בוגר ישיבות", משתף אריה נייהוז, (שם אמיתי..) בוגר החוג למדעי המחשב ב'קמפוס שטראוס'. "לפני כארבע שנים נפלה ההחלטה על הלימודים לצורך עבודה בתחום המחשבים, והתחלתי לברר על המסלולים הרבים המוצעים במכללות השונות. 

"האמת היא שאופציות לא מעטות עמדו בפניי, אבל אף אחת מהן לא עמדה בכל הסטנדרטים שביקשתי. 'קמפוס שטראוס' היה היחיד שתוכנית הלימודים שלו הרשימה אותי מאד מבחינה מקצועית, מבחינת ההכוונה לתעשייה ומבחינת המיקוד בצרכים המשתנים של שוק ההייטק, ויחד עם זאת משלב גם הבנה והתאמה מלאה לאורח החיים החרדי.

"בפועל, הבחירה ב'קמפוס שטראוס' התגלתה כנבונה ביותר. הלימודים היו מאתגרים מאד והתנהלו במקצועיות וברמה האקדמית הנודעת של המכללה האקדמית הדסה. רכשתי סט כלים רחב ועדכני וידע מתקדם, ופיתחתי יכולות אנליטיות.     

"גם הצוות התגלה כאנושי במיוחד. כולם, אחד לאחד, מבינים לעומק את האתגרים העומדים בפני בוגר ישיבה שהגיע ללא כל רקע אקדמי קודם, ועושים הכל כדי לסייע מבחינה מקצועית ואנושית".

פותחים לך דלתות לאקדמיה, כנס>>

נגיע לפאנץ'? "עוד לפני סיום הלימודים התחלתי לעבוד, בהכוונת מחלקת ההשמה של הקמפוס והרכז ר' מאיר פרומר שליווה אותי אישית לכל אורך הדרך. יש לו חלק בלתי מבוטל בהצלחה שלי, בס"ד. כיום אני עובד בתחום התכנות בחברת מובילאיי, מלא סיפוק ומתפרנס בכבוד".

סיפורו של 'אריה' הוא סיפור הצלחה אחד מני רבים. ב'קמפוס שטראוס' למדו ולומדים גברים חרדיים בוגרי ישיבות חרדיות בקשת גילאים רחבה מאד ומכל העדות והחוגים החרדיים.  

מהו סוד ההצלחה? אביתר כהן, סמנכ"ל תלמידים ושיווק, סבור ששילוב של יתרונות ייחודיים הוא שיצר את הביקוש הגבוה ללימודים באחד משלושת מסלולי הלימוד המוצעים בקמפוס: מדעי המחשב, עבודה סוציאלית וניהול. 

"ראשית, 'קמפוס שטראוס' הינו מוסד 'בוטיק'. אנו מקפידים על מספר תלמידים לא גדול בכיתה, במטרה לאפשר יחס אישי במהלך הלמידה ומעטפת של תמיכה יוצאת דופן לכל תלמיד ותלמיד. 

"כחלק ממערך הסיוע בקמפוס אנו מפעילים את 'מרכז אתגרים', שמורכב מאנשי חינוך ופדגוגיה ברמה גבוהה, יועץ פדגוגי מלווה שמתמחה בלקויות למידה ובאבחונים, ותפקידו לסייע למתקשים ולאפשר התאמות מיוחדות לתלמידים הזקוקים וזכאים לכך. בסמכותו של היועץ לאשר סיוע חינמי בחונכויות פרטניות לתלמידים שחשים צורך כזה.  

"לצד זאת, ב'קמפוס שטראוס' פועלים ללא לאות כדי לסייע גם כלכלית לתלמידים, כשגם למכינות ניתן להשיג מימון מלא של 100% (!). אנו מעסיקים רכזי מלגות ששומרים על קשר רציף עם כל קרנות המלגות והתלמידים, כדי לוודא שלא יהיה תלמיד שיחמיץ מלגה. גם שכר הלימוד הינו אוניברסיטאי, כלומר הזול ביותר בעולם האקדמיה לשנת לימודים. ומעבר לכל זה, המכללה עצמה מקצה מלגות לתלמידים שמתמודדים עם קשיים כלכליים ומציעה הלוואה ללא ריבית (!) לכל תלמיד שמעוניין".     

נשמע טוב? עוד לא סיימנו. 'קמפוס שטראוס' הינו המכללה היחידה שבשנת הלימודים הראשונה ללימודים בחוג למדעי המחשב, מעניקה לכל תלמיד מלגת קיום חודשית מכובדת כדי להקל על הנטל הכלכלי ועל חוסר היכולת להתפרנס במהלך הלימודים".

כך, במרכז ירושלים, ברחוב שטראוס שנגיש להפליא לתחבורה ציבורית מכל מקום בעיר, ממוקם 'קמפוס שטראוס'. 

אז מה לומדים בקמפוס הגברים? אביתר מפרט בקצרה: "כיום, החוגים הנלמדים הינם מדעי המחשב, עבודה סוציאלית וניהול. מדובר בשלושה תחומים עם אוריינטציות מגוונות: מדעית, טיפולית-חינוכית ועסקית-פיננסית". 

התחום המאתגר אך גם המתגמל ביותר הוא מדעי המחשב, שדורש מהתלמידים התמסרות מלאה ללימודים במשך שלוש שנים. הלימודים מעניינים ומספקים הנאה אינטלקטואלית בלתי מבוטלת, כשבסופם הבוגרים מתקבלים לחברות הייטק, לחברות מחשוב, לבתי תוכנה, למוסדות ממשלתיים, לגופים עסקיים וציבוריים או מתפרנסים מסטארט-אפ עצמאי. רמת השכר גבוהה מאד ומטפסת עם השנים בהתמדה. "תלמידים לא מעטים התקבלו כבר במהלך הלימודים לחברות הגדולות והנחשבות ביותר בתחום ההייטק: אינטל, אמדוקס, מובילאיי ועוד, כשהמשכורות שלהם נראות בהתאם", שמח אביתר לספר. 

המסלול השני הוא החוג לעבודה סוציאלית, שלפי דבריו של אביתר אף הוא תובעני ומאתגר, מכין לעיסוק מלא סיפוק ועזרה יומיומית לזולת, וכולל תכנים עיוניים מעמיקים ועבודה מעשית רבה שמעניקה ניסיון, יכולות ומיומנויות. בתום הלימודים נפתח אופק תעסוקתי רחב ומגוון בפני בוגרי החוג, וכל אחד מהם יכול לבחור את אופי האוכלוסייה בה הוא מעוניין לטפל (קשישים, ילדים ונוער, משפחות, וכו'), וכן את מקום העבודה (באגפי רווחה בעיריות השונות, בפנימיות, בבתי אבות, בבתי חולים, נוער בסיכון, במשרדי ממשלה שונים ועוד).

האופציה השלישית, החוג לניהול, הינה קלה יותר הן מבחינת לוח הזמנים והן מבחינת התכנים. רוב התלמידים בחוג זה עובדים במשרה מלאה במקביל ללימודים, ובסופם הם משתלבים בתפקידים ניהוליים שונים בעולם הבנקאות, בשוק ההון, בבתי השקעות, במשרדי ממשלה ברשויות מקומיות ועוד".  

לצד המקצועיות הבלתי מתפשרת, ב'קמפוס שטראוס', כמכללה החרדית ביותר שקיימת כיום ומצליחה לשמור על אווירה חרדית וטובה, מקפידים לשמור על רמה רוחנית גבוהה. התכנים בקמפוס מבוקרים על ידי מנהל מערך הלימודים, כשכל החומרים עוברים בקרה וחומר שנמצא לא ראוי יושמט בלי לפגוע ברמה הלימודית. בנוסף, לאור הדרישות של התלמידים עצמם ושל עסקני הקהילות שממליצים בפניהם על הלימודים בקמפוס, רמת סינון הרשת גבוהה ומקצועית, ומאפשרת, במקביל לסינון, גישה לחומרי למידה נצרכים. 

"ומעבר לכל זה, מדי פעם – בעיקר לפני חגים – אנחנו מארגנים ערבי גיבוש לתלמידים ומזמינים מרצים בעלי שם למסור הרצאה מרתקת ואקטואלית, לצד כיבוד עשיר...", מוסיף אביתר, ומבקש לסיום להוסיף נקודה אחת אחרונה, שאולי מספרת יותר מכל על אופי הקמפוס ועל המחשבה העומדת בבסיס כל החלטה מנהלית. 

"לימודי הגברים מתקיימים משעות הצהריים ועד הערב. זאת מתוך מטרה לאפשר לגברים להמשיך וללמוד במסגרות ישיבתיות או בכוללים, או להתפרנס במידת הצורך, ובנוסף, לאפשר גם חיי משפחה בערבים".

כך, המנטרה המלווה את הצוות הניהולי והפדגוגי ב'קמפוס שטראוס' בכל צעד היא להיות אנושיים. "כי מאחורי כל תלמיד ישנה משפחה, אישה שמחכה בבית וילדים שרק רוצים לראות את אבא", מסכם אביתר.

לפרטים נוספים, כנסו>>