אאא

משרד האוצר בראשות ישראל כץ יפיץ היום (שלישי) תזכיר חוק לפיו מעסיקים יקבלו מענק של 7,500 שקל עבור כל עובד שיוחזר לשוק העבודה. המענק יינתן עבור עובדים שיחזרו החל מה-1 ביוני, כאשר עבור עובדים שהוחזרו החל מה-1 במאי, יינתן מענק של 3,500 שקל. זאת כחלק מהתוכנית לעידוד התעסוקה בעקבות משבר הקורונה בסך של 6 מיליארד שקל.

מדובר למעשה בשינוי משמעותי מהכוונה המקורית של גורמי המקצוע במשרד בראשותו של כץ לתת מענקים רק עבור העסקה מעל רף מסוים של החזרת עובדים, לאור ההבנה כי מעסיקים בכל מקרה יחזירו לעבודה היקף מסוים של עובדים. משמעות הדבר היא כי מעסיקים ששמרו על עובדיהם יזכו להתעלמות מהמדינה - גם אם נפגעו ממשבר הקורונה.

תזכיר החוק יופץ היום להערות הציבור וצפוי להיות מובא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב, כדי שהכנסת תוכל לאשר את הצעת החוק בהקדם האפשרי ובמקביל לאישור החוק שמגדיל את התקציב ב-14 מיליארד שקל. רשות המסים תהיה הגוף שיבצע את חלוקת המענקים.

המענק יינתן בארבע פעימות שוות בכל חודש בגין כל עובד זכאי, החל מהעובד הראשון שנקלט החל מהתאריך שנקבע. המענק ישולם החל מחודש יולי בגין משכורת חודשים מאי ויוני. לאחר מכן ישולם המענק בגין כל חודש מיד לאחר תשלום המשכורת לעובד ולאחר דיווח לשירות התעסוקה על ידי העובד והמעביד.

לאור הביקורת החריפה על הכוונה להעניק מענקים רק עבור משרות מלאות, הוחלט כי השכר החודשי שממנו יחולק המענק יעמוד על 3,300 שקל, כך שגם משרות חלקיות יזכו במענק כל עוד מדובר על מעל חצי משרה.

למרות כוונה מוקדמת של האוצר להגביל את גובה המענק המקסימלי, הוחלט כי לא תחול כל מגבלה על הסכום שהעסק יקבל. כך שעסקים גדולים יוכלו לקבל עשרות מיליוני שקלים מהמדינה.

ממשרד האוצר נמסר שעמותות וחברות ללא תועלת הציבור יקבלו את מענק עידוד החזרה לעבודה גם כן ובאותם תנאים של עסקים. זאת, למרות שההודעה על התוכנית מדברת על עסקים. עד לפרסום התוכנית לא היה ברור אם מוסדות ללא מטרות רווח יכללו בה והיה חשש שהיא תחול רק על עסקים.

כץ: "אני שמח לבשר על יציאתה לדרך של התוכנית לעידוד התעסוקה שגיבשתי. מדובר במענק פשוט, ישים ואפקטיבי שנועד להחזיר למעלה ממיליון מובטלים לשוק העבודה מהר ככל האפשר במטרה להביא את המשק לצמיחה מהירה. מיד עם כניסתי לתפקיד נדרשתי לנושא באופן אינטנסיבי, מתוך הבנת הדחיפות שבקידום המענק לטובת המעסיקים והעובדים, ולטובת החזרת המשק לפעילות וצמיחה מהר ככל הניתן. המתווה שגובש בהובלתי יחל לפעול באופן מידי וייתן ודאות לעסקים בהחזרת עובדים, והוא מצטרף לשלל הכלים הנוספים לסיוע לעסקים שכבר ניתנו ועוד יינתנו בקרוב".