אאא

לפני 27 שנים החל הסופר חיים ולדר לכתוב את ספרו הראשון, 'ילדים מספרים על עצמם 1', מאז הוא פרסם 63 ספרים שתורגמו לשמונה שפות,והפך לאחד הסופרים המוכרים במגזר החרדי.

בראיון מיוחד, באולפן 'כיכר השבת', מדבר ולדר על הרגע שהחליט לכתוב את ספרו הראשון וחושף את הסיפורים שמאחורי הספרים.

בין היתר סיפר ולדר שהפך להיות סופר באופן מקרי לגמרי. "הייתי מורה, היה לי תלמיד אלים הצעתי לו לכתוב את מה שהוא מרגיש בלב. הוא כתב כמה דורות ואני הצעתי לו שאנסה לכתוב זאת כסיפור שיגרום לילדים להבין מה הוא מרגיש. כתבתי סיפור שנקרא 'יש סיכוי', הקראתי לתלמידים, ובכיתה שמחו לשמוע שהילד הזה לא באמת רוצה להרביץ להם, נתנו לו הזדמנות.

"אז הבנתי את הפוטנציאל. הייתי מורה לארבע כיתות ביום הצעתי לילדים לכתוב מה הם מרגישים ואני הייתי הופך זאת לאת הסיפורים בסוף השנה אחת האמהות אמרה לי שנוציא את זה כספר".

על הספרים 'ילדים מספרים על עצמם', מספר ולדר: "כל סיפור נוגע במשהו שמעניין אותך ואת הילדים שלך. מה נוגע בילדים? מעניין אותם החברה, המעמד שלהם, התדמית והביטחון עצמי לצד היחסים עם ההורים והאחים. ואת כל זה אני מכניס לסיפור". 

ולדר התייחס לסופרים החרדים המשתמשים בשם בדוי: "בציבור החרדי מפחדים מביקורת. יש פחד שיגידו עליך דברים לא טובים, שידוכים ועוד. לי לא היה את הפחד הזה. הספר הראשון הוצאתי תחת השם 'ח. יערי', אבל זה בגלל שהייתי מורה חייל וחשבתי שהיה אסור לי, אבל מיד החלפתי, וגם בתוך הספר כתבתי את השם שלי. גם אותי ביקרו, סופר צריך גם את זה".

צפו בראיון המלא