אאא

הילדים שמרו על השקט ונתנו לכם לנוח? גלידה היא פרס ראוי. עוגיות הן נשנוש לגיטימי ואיזה יום-הולדת יתחיל בלי עוגת קצפת וסוכריות? כל אחד יודע לומר שסוכר גורם לעששת, להיפראקטיביות ומגביר את הסיכון להשמנת יתר. אך מומחים טוענים שההורים אינם מודעים לכך שהסוכר יכול לגרום לילדים לבעיות בריאות כרוניות ומיותרות לגמרי.

התקררות, שיעול ואלרגיות

אחת התופעות הנפוצות ביותר שנגרמות על ידי צריכה גבוהה של סוכר אצל ילדים, היא הופעת סימפטומים הדומים להתקררות, אומרת  ד"ר ג'ולי ל. ווי, רופאת אף-אוזן-גרון במחלקת ילדים בבית החולים "נמורוס" באורלנדו, פלורידה. לדבריה, רוב המטופלים שלה מתלוננים על נזלת כרונית, ריור מוגזם, שיעול ותסמינים של דלקות בסינוסים. 

חלק מהילדים אף מאובחנים כסובלים מאלרגיות, ונקבעו להם תרופות, אך למעשה התסמינים שלהם עשויים להיגרם בגלל יותר מדי סוכר.

"אם נפטרים מהסימפטומים, אין צורך ליטול את התרופה," אמרה ד"ר ווי.

דלקת גרון וריפלוקס חומצתי

ישנם ילדים הסובלים מהתקפים חוזרים ונשנים של מה שנראה כמו דלקת גרון. הם הולכים לישון בריאים, לכאורה, אך מתעוררים באמצע הלילה עם התקפי שיעול כבדים וקשיי נשימה. 

המכנה המשותף שנמצא בין הילדים, היה שתיית שוקו מספר פעמים ביום. לשילוב של חלב וסוכר לוקח הרבה זמן לעכל והוא מאוד חומצי. כלומר, המזון עולה בחזרה דרך הוושט, נוגע במיתרי הקול וגורם לדלקת גרון.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

פעמים רבות, הילדים המאובחנים עם ריפלוקס חומצתי, מקבלים תרופות החוסמות את ההפרשות הטבעיות של הקיבה, אלא מטפלות רק בסימפטומים של החומצה. 

לדברי ד"ר ווי, הילדים כיום צורכים מזון המכיל חומצה, פי 10 מאשר בעבר.

מערכת חיסונית חלשה

בגוף ישנם למעלה מטריליון חיידקים טובים שמעכלים את המזון, מייצרים ויטמינים ומגינים עליו מפני חיידקים ומחלות. אבל כאשר ילדים צורכים יותר מדי סוכר, המאזן בין חיידקים טובים ורעים משתנה לרעה, מה שעשוי להחליש את המערכת החיסונית שלהם, ולמנוע ממנה להגן עליהם מפני הצטננויות תכופות ומחלות אחרות.

תזונה לקויה 

כאשר הילדים נטענים ביותר מידי סוכר, ללא כל הגבלה, הם עלולים לסבול מכאבי בטן וחוסר תיאבון כללי, מה שמביא לתזונה לקויה.