אאא

חוף הבונים הוא לפעמים געגועים לנחל תנינים. נכון, היום כבר אין תנינים בנחל, אבל עדיין יש בו מים כחולים ונקיים ופינות חמד ירוקות.

אל תפספסו גם את מפרצי הכורכר שיצרו הגלים במשך אלפי שנים. בדרך אולי תפגשו בשועל החולות, חתול הביצה או חבצלת החוף.

משך המסלול: כ- 4 שעות, ציוד: כובע, מים, דרגת קושי: קלה מאוד,

בואו לבקר בשמורת טבע חוף הבונים, שהיא אחד החופים היפים בישראל. אל השמורה, הנמצאת סמוך למושב הבונים, ניכנס דרך מושב הבונים, לשם נגיע מכביש מספר 4 – צפונית לצומת פארדיס.

הכול מתחיל בחול אך לא רק חול וחול. מקורו של החול בחופי הארץ בסחף המגיע בהרי אפריקה והוא הגיע לכאן דרך נהר הנילוס. דיונות של חול, בתוספת חומרי גיר ומינרלים, יצרו את רכסי הכורכר. מישור החוף של ישראל מעוטר ברכסי כורכר, שמספרם הולך וקטן ככל שמצפינים. רכסים אלו הן עדות למפלסים השונים של הים התיכון בעבר. שמורת חוף הבונים מייצגת את עולם הבריאה של רכסי הכורכר, שזהו נוף שכמעט ולא נותר לו שריד בארצנו.

בשמורה 2 מסלולי הליכה עיקריים - האחד מעגלי והשני קווי. המסלול המעגלי (כשעתיים) עובר במספר נקודות וחוזר לחניה ואילו המסלול הקווי (כ-4 שעות) עושה את דרכו עד לחוף דור. שני המסלולים מסומנים בשטח ובמפת האתר שבדפדפת המידע הניתנת בכניסה. עולם החי במקום מכיל בעלי חיים שונים, כמו למשל שועל החולות. גם הצומח מגוון וניתן להבחין במקום בחבצלות החוף, נר הלילה, עדעד כחול, קורנית מקורקפת ועוד צמחים רבים אחרים, שהתאימו עצמם לתנאי המליחות והיובש השוררים במקום.

בורא עולם ברא את גלי הים כך שכאשר הם מתנפצים אל רכסי הכורכר הם הביאו ליישור חלקם המערבי של הרכסים. הנוף שהתקבל דומה לשולחנות שטוחים ושמו המקצועי הוא "טבלאות גידוד". ב"שולחנות" אלו קיים עולם ייחודי של צומח מימי כגון אצות ושושנות ים, בעלי חיים רבים כדגים, תמנונים ועוד. השמורה כולה מעוטרת במפרצים ציוריים, שחלקם מרופדים בצדפות. שימו לב – הצדפים הינם ערך מוגן. הם הגיעו למקום לפני שנים רבות ומאחר ואין התחדשות של הצדפות, אין להוציא צדפות מהמקום.

מומלץ להתקדם במסלול על רכס הכורכר דרומה ולעלות לתצפית מרהיבה על השמורה והאזור כולו במעגל האבנים הנמצא בנקודה הגבוהה ביותר בחוף. משם אפשר לרדת ל"מערה הכחולה". זהו סדק שנפער שנוצר מבליית רכס הכורכר על-ידי גלי הים. בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות השקיעה תוכלו לראות את הצבע הכחול שהמים מקבלים במערה.

חלקה הצפוני של השמורה הוכשר על-ידי רשות הטבע והגנים ומועצה אזורית חוף הכרמל כחניון יום ולילה. באזור זה תוכלו להקים אוהלים וליהנות מכל השירותים שהנופש צריך: מקלחות, מלתחות, שירותים ומזנון. הלינה במקום אפשרית - אולם יש לקבל פרטים על כך מהקופאי במקום. בחודשי הקיץ מתקיימים במקום סיורים מודרכים, פינות יצירה לילדים ועוד – לפרטים יש לפנות למוקד המידע של רשות הטבע והגנים "כוכבית ב.ט.ב.ע." (3639*).

ואם התמלאתם געגועים לנחל אז בבקשה... שמורת טבע נחל תנינים. אל הכניסה לשמורה נגיע דרך צומת בית חנניה – מכביש מספר 4, דרומית לזיכרון יעקב. הנחל שקבל את התואר "אחרון נחלי החוף הנקיים" זורם איתן כל השנה. מי הנחל הכחולים וגדותיו הירוקים מהווים פינת חמד למי שמחפש מסתור מחומו של הקיץ הישראלי. בעבר חיו במקום תנינים שהקנו לנחל את שמו. איננו יודעים מהיכן הגיעו התנינים למקום – האם עשו את דרכם מהנילוס דרך חופי הים התיכון? או שאולי הרומאים הביאו אותם לטובת קרבות אדם-חיה שנערכו בקיסריה. אך מזה שנים נעלמו בלא שנדע גם לאן.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

המבקרים בשמורה יוכלו להתרשם ממפעל המים המפואר שבמקום. בתקופה הרומית ולאחריה העבירו תושבי קיסריה מים מאזור הנחל, באמצעות אמת מים הקרויה בפינו "האמה הנמוכה". על מנת להזרים את המים באמה זו נבנה סכר מרשים וגדול מימדים. מאוחר יותר הוקמו במקום גם טחנות קמח. במהלך הסיור ניתן לראות את שרידיהן של הטחנות ממספר סוגים - עדות לכמויות המים הרבות שהיו במקום בעבר ולאופן בו ניצל האדם אנרגיה זו. שביל הביקור עובר גם ליד מחצבות כורכר קדומות. מחצבות אלו שימשו להפקת חומרי בניין לאזור כולו.

אחת ממחצבות כורכר אלו הוסבה בימי החלוצים למחסן צינורות חרס כדי לייבש באמצעותם את ביצת הכברה שהיתה במקום. בעת החפירה נתגלו במקום צינורות חרס רבים שהוטמנו במחצבת הכורכר ובתעלות המים היבשות. והביצה? את הביצה ייבשו בסוף על-ידי פתיחת פתח גדול בסכר. דרך פתח זה זרמו המים אל הים ואז גם נפסק השימוש בסכר כמקור לאנרגית מים לטחנות הקמח.

נחל תנינים שמימיו נקיים מקיים בתוכו ועל גדותיו עולם עשיר של חי וצומח. סוגים רבים של דגים חיים במים, לוטרות, צבים רכים וצבי ביצה, חתולי ביצה ועוד. במים אלה ניתן למצוא גם צמחי מים כנופר צהוב ועל הגדות סמר, קנה ואשלים. לרשות המבקרים עומדים 2 מסלולים: מעגלי וקווי. המסלול המעגלי עובר באמות המים, בסכר ו"עושה סיבוב" בנחל תנינים ונמשך כשעה. המסלול הקווי ארוך יותר והוא ממשיך לאורך הנחל עד למוצא הנחל אל הים, סמוך לתל תנינים.

נשמח לקבל מכם הערות או המלצות על מקומות ואתרים שיכולים לעניין את ציבור הגולשים. את הפניות יש לשלוח למיייל: ik@kikar.net

נחל תנינים. צילום: דורון ניסים.
נחל תנינים. צילום: דורון ניסים.