אאא

המהלך הפוליטי המבריק של ראש הממשל בנימין נתניהו שגרר את יו"ר קדימה, חבר-הכנסת שאול מופז לממשלת אחדות לאומית, הפתיע לא רק את המערכת הפוליטית והפרשנים אלא בעיקר את הציבור הרחב, שהבין כי אנו עומדים בפני מערכת בחירות.

סקר שנערך אתמול על-ידי מכון 'מחקרי הגלה החדש' עבור העיתון 'ישראל היום' מגלה כי בעקבות המהלך הפוליטי, מעמדו של ראש הממשלה מתחזק בדעת הקהל, ויש יותר תומכים להקמת ממשלת אחדות ממתנגדים.

הנסקרים נשאלו, מי מתאים להיות ראש הממשלה הבא של ישראל? 39.8 אחוז השיבו - בנימין נתניהו, כאשר בסקר שפורסם לפני כשבועיים ב'ישראל היום', זכה נתניהו ל-29 אחוזי תמיכה.

במקום השני, שלי יחימוביץ' עם 11.3% - עלייה של כ-2% בהשוואה לסקר הקודם. במקום השלישי, יאיר לפיד עם 7% תמיכה, ושאול מופז עם כ-4.5%. אביגדור ליברמן, שבסקר הקודם קיבל 9%, מקבל בסקר הנוכחי רק 4.2%.

הנסקרים גם נשאלו, האם אתה תומך או מתנגד לדחיית הבחירות ולהרכבת ממשלת האחדות. 39.6% השיבו כי הם תומכים ו-31.9% - הביעו התנגדות להקמת הממשלה. 28.4% השיבו כי אינם יודעים.

בסקר שפורסם הבוקר בעיתון 'הארץ' ונערך על-ידי חברת 'דיאלוג', עולה כי 63% מאזרחי המדינה סבורים כי שיתוף הפעולה בין נתניהו למופז נובע ממניעים פוליטיים ואישיים, רק 23% סבורים כי הוא נובע מדאגה למדינה.

על השאלה האם לדעתך ממשלת האחדות תחוקק חוק לגיוס החרדים, כפי שנקבע בהסכם בין הליכוד לקדימה - 51 אחוזים השיבו בשלילה, 34 אחוז סבורים שהממשלה תצליח לחוקק ו-15 אחוז לא יודעים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

גם לגבי שינוי שיטת הממשל, סעיף נוסף בהסכם הקואליציוני, 24% סבורים שממשלת האחדות לא תשנה את שיטת הממשל, רק 26% סבורים שהיא תשנה את שיטת הממשל.

לסיום הסקר, נשאלו המתמודדים לאיזו מפלגה היו מצביעים לו היו נערכות הבחירות היום. הליכוד היה גורף 33 מנדטים, העבודה - 19, ישראל ביתנו - 15, קדימה - 11, ש"ס - 8, יש עתיד של יאיר לפיד - 6, יהדות התורה - 6, מרצ - 6, הבית היהודי והאיחוד הלאומי - 5, והמפלגות הערביות היו גורפות 10 מנדטים.

בתוך כך, בשעות הלילה אתמול, הפגינו מאות אזרחים, בירושלים, בתל אביב ובבאר שבע, נגד הקמת ממשלת האחדות והצטרפותה של קדימה לממשלת נתניהו.  "מופז בקואליציה, העם באופוזיציה", צעקו המפגינים.

בהפגנה בתל אביב השתתפה ציפי לבני, יו"ר קדימה המודחת, שאמרה למפגינים כי "מגיעה לכם פוליטיקה של עקרונות ולא של כסאות". במהלך ההפגנה שישה מפגינים נעצרו על-ידי המשטרה.