אאא

"שלום משה, ראיתי עכשיו מודעות. אתה יודע מה זה. מכיר?".

האמת נתקלתי במודעות האלו בעצמי בכל רחבי ירושלים. תחת הכותרת: "השקעה למען הדורות הבאים", מופיע הכיתוב: "בהשקעה נמוכה וחד פעמית תוכל להיות בעל נכס בתחום הרווחי בעולם. מזמין אותך לפגישה בשביל לבחון את ההזדמנות".

אני לא רואה חשבון או יועץ השקעות. אין לי את הסמכות ואף לא את הידע המקצועי להמליץ על השקעה, הטובה היא או לא, אבל הלכתי לבדוק במה מדובר.

שלחתי הודעה למספר שהופיע ושאלתי אותו במה מדובר. רציתי להימנע מלהגיע לפגישות וכנסים כך שאחרי ההתכתבות, בה הסברתי לו שאני לא יכול לדבר בטלפון כי אני אלם ואני לא יכול להגיע לפגישה כי אני נכה, הוא ענה לי שמדובר ב"חברת טודובום".

מה זה חברת טודובום?

כמו יהודי טוב, פניתי לעשות חיפוש בגוגל ושם הופיעו כמה וכמה תוצאות.

התוצאה הראשונה הייתה האתר של חברת טודובום. בדף הבית נכתב: "הצטרפו כמשווקים לרשת הפרסום המבוססת שותפים, הגדולה בישראל. בוא לייצר הכנסה מהרשתות החברתיות. טודובום הוקמה במטרה לאפשר לכל מי שמעוניין להרוויח כסף מהנייד, להיכנס לתחום המתפתח ביותר בעולם - שיווק שותפים. ולהרוויח תשלום אמיתי עבור תוצאות, ללא ניסיון קודם, ידע, או רקע בשיווק והכי חשוב ללא שום תשלום או התחייבות מצידך! אנחנו נדאג להכל". לצד זה, מופיעות גם תמונות והפניות לכמות של אתרים בהם הם מופיעים.

המשכתי לחפש בגוגל ומצאתי שיש תוצאות רבות נוספות.

בחדשות 12: "אפליקציית "פינדרלה" אומנם מבטיחה תשואות רבות - אך מובילה להתחייבויות עתק של צעירים רבים, חלקם מאוכלוסיות מוחלשות. כך נראית החקירה הסמויה שקיימנו במשך כשנה, כדי להבין מה עומד מאחורי הארגון. וגם: העדויות נגד החברה נערמות".

באתר העין השביעית, מספר כתבות נוספות, על כך שחברת טודובם והמנכ"ל שלה מר שגיב קורן תבעו את האתר (העין השביעית) על כך שהם פרסמו ידיעה על זה ש'דה מרקר' תבעו אותם. מופיעה גם כתבה על כך ש'טודובם' תבעו את 'כאן חדשות'.

התביעה נגד 'כאן חדשות' היא על כתבה של יובל אגסי: "הצעה שכדאי לסרב לה: מה עומד מאחורי המודעות שמבטיחות הכנסה מהירה?". בכתב התביעה נכתב: "תחקיר התובעת כלל הטעיות רבות, סילופים ומצגי שווא". בכתב ההגנה נכתב: "דרך התנהלות של התובעת [טודובום אחזקות בע"מ] והשיטות בהן היא נוקטת, בהחלטת כוללות מאפיינים מובהקים של שיטת פירמידה ופונזי".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כמו כן מצאתי בקבוצת פייסבוק 'עוצרים את הנוכלות של הפרמידות' של מר שגב אפריאט קישור לפסקי דין במסגרת הליכים משפטיים שונים. מצאתי שם גם סרטון שבו רואים ששם החברה השתנה מסמארטי למאי סמארטי, פינדרלה וטודובם. האמת, באופן אישי עד לרגע זה לא הבנתי אם קוראים לחברה טודובם או פינדרלה.

לסיכום. נשאלתי האם אני ממליץ להשקיע?

התשובה: אין לי את הסמכות, אסור לי ודעתי האישית אינה רלוונטית. כל מה שעשיתי היה לעשות חיפוש גוגל ולגלות שיש אין ספור מידע עליהם ברשת.

ומכאן הקריאה שלי אליכם: אם מציעים לכם הצעה, אל תסתמכו רק על המשווק או רק על מי שמנסה למכור לכם את המוצר. גם אם הוא מאנ"ש או נראה מרשים במיוחד. תשאלו אנשי מקצוע, תתייעצו עם אדם נוסף, וכמובן במידת האפשר תעשו חיפוש רשת. אם חיפשתם, חקרתם וביררתם ובהחלטה מושכלת החלטתם שטודובום זו השקעה נבונה, בהצלחה!

אבל שוב - קבלו החלטה מושכלת - בכל אופן מדובר על השקעה למען הדורות הבאים...

צפו בפינה המלאה