אאא

45 דקות של הליכה בבית הלבן, הם שהביאו את נשיא ארצות הברית ברק אובמה להודיע כי משהה את החלטתו לצאת לתקיפה בסוריה עד שיקבל לכך אישור מהקונגרס.

ההחלטה הפתיעה רבים, גם את יועציו. לפי הדיווח הבוקר (ראשון) ב"וול סטריט ג'ורנל", הליכה שעשה אובמה עם ראש לשכתו, דניס מקדונה, ונמשכה 45 דקות, היא שהביאה לשינוי עמדתו של אובמה.

במהלך ההליכה של השניים, אמר אובמה כי הוא סבור שלא מספיק רק התייעצות עם הקונגרס אלא אם יצטרכו לאשר את ההצעה.

לפי הדיווח, עד ליל שישי עוזריו של אובמה והצוות לביטחון לאומי לא הכינו כלל אופציה של פנייה לקונגרס כדי לקבל אישור לפעולה צבאית ועסקו רק בשאלה מתי וכיצד להעניש את אסד ואיזה מטרות יופצצו.

בשעות הערב של יום שישי, אובמה כינס את עוזריו הבכירים והודיע להם על תוכניתו לקבל את אישור הקונגרס. בהמשך הלילה, הסביר אובמה כי ההחלטה משקפת את התסכול שלו מהביקורת שמוטחת בו במקרים שקיבל החלטות ללא אישור הקונגרס, כאשר מבקרים גם החלטות שהוא מקבל בעזרת הרשות המחוקקת.

אובמה, כך לפי העיתון, לא חש בנוח מכך שהוא צריך לפעול ללא תמיכה של מועצת הביטחון. גורמים שצוטטו בעיתון אמרו כי החלטתו של אובמה לקבל אישור מהקונגרס משקפת את חששו להצטייר כמי שפועל באופן חד צדדי.

גורם בממשל אמר לעיתון כי חלק מאנשי הבית הלבן הביעו דאגה מההחלטה של אובמה בצל החשש מכך שהקונגרס יסרב לאשר שימשו בכוח נגד סוריה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

אחד הדברים שכנראה השפיעו על החלטתו, מדווח העיתון, אלו דבריו של רמטכ"ל ארה"ב הגנרל מרטין גימפסי, שאמר במהלך אחד הדיונים כי אין משמעות למועד התקיפה, אם היא תתקיים מחר, בעוד שבוע או בעוד חודש והצבא בכל מקרה יוכל להבטיח שהמבצע יהיה יעיל.

אובמה, בהצהרה שנשא אמש, הזכיר זאת כשאמר כי הובטח לו שאין משמעות למועד התקיפה ולכן החליט להמתין לאישור הקונגרס. גורם ממשל בכיר אמר כי "אם הקונגרס לא יאפשר לו לפעול, ההשלכות לגביו ולגבי מדינות נוספות בעולם יהיו נרחבות". 

יצוין כי בסנאט, אובמה צפוי לקבל רוב, מאחר ושם יש רוב דמוקרטי של 54 לעומת 46 רפובליקנים. עם זאת, בבית הנבחרים צפוי לו קרב קשה יותר והוא אף עלול לספוג תבוסה. בבית הלבן יש מי שמאמין כי הקונגרס יצביע בעד התקיפה בשל האיום שמהווה הנשק בכימי על בנות ברית של ארצות הברית במזרח התיכון.

הקונגרס צפוי להתכנס רק ב-9 לספטמבר. בבית הנבחרים יש רוב של 233 רפובליקנים לעומת 200 דמוקרטים.