אאא

השקל נסחר היום (ג') במסחר הבין בנקאי בהיחלשות קלה, כאשר שערו היציג של הדולר התחזק בכ-0.1% לרמה של 3.772 שקלים והאירו היציג התחזק ב-0.3% ל-4.849 שקלים. בעולם מתחזק הדולר ב-0.2% לרמה של 1.2853 דולרים לאירו.

ב-14:30 שעון ישראל פורסמו בארה"ב נתוני מפתח בנוגע למכירות הקמעונאיות בחודש אוגוסט. הנתונים הראו חודש שני ברציפות של עלייה במכירות - עלו ב-0.4% באוגוסט, לאחר עלייה של 0.1% ביולי. הנתון היה גבוה מהתחזיות המוקדמות בשוק, שעמדו על 0.3%. המכירות ללא מוצרי תחבורה עלו ב-0.6% באוגוסט - מעבר לתחזיות בשוק שעמדו על 0.4%. להוציא את נתוני מכירות מוצרי התחבורה, דלקים ומוצרי בנייה, המכירות עלו ב-0.6% - שיא שלא נראה מאז חודש מארס.

בזירת המאקרו באירופה, היום פורסם כי התוצר התעשייתי של 16 מדינות גוש האירו נותר בחודש יולי ללא שינוי. מדובר בנתון מאכזב. כלכלנים ציפו לעלייה של 0.1% בתוצר התעשייתי של 16 מדינות הגוש, לאחר ירידה של 0.2% ביוני. בנוסף, דווח שעלות העבודה בגוש עלתה ב-1.6% ברבעון השני של השנה, הנתון החלש ביותר מאז החלו לאסוף נתונים בתחום זה בשנת 2000.

"אנחנו מצפים שההתאוששות תימשך, אם כי ברור שקצב הצמיחה בחצי השני של השנה יהיה יותר איטי לעומת הרבעון השני", אמר לבלומברג פטר ואנדן הוט, כלכלן ב-ING בבריסל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בפינקסו (Finexo) ערכו סקירה מקיפה על התנהגותו של השקל מול המטבעות העיקריים בשנה החולפת ובעשור האחרון ומציינים כי תחזית בנק ישראל לשנים הקרובות היא שהצמיחה בשנים 2010 ו-2011 תסתכם ב-3.7% ו-4%, בהתאמה ושיעור האבטלה צפוי להמשיך ולרדת במתינות בשנים 2010 ו-2011. תחזיות אלה צפויות להתממש במקביל לתהליך הדרגתי של העלאת ריבית בנק ישראל. מכל אלו חוזים בפינקסו כי הדולר בשנת תשע"א לא יעבור את הרמה הפסיכולוגית של 4 שקלים לדולר ואילו השקל ייסחר מתחת לרמות של 5 שקלים לאירו.

את המסחר ממשיכים ללוות דבריהם של שניים מבכירי הכלכלנים בעולם - יו"ר קרן המטבע הבינלאומית דומיניק שטראוס-קאהן וקלאוס שוואב, יו"ר ומייסד הפורום הכלכלי העולמי. שטראוס-קאהן העריך אתמול כי "תרחיש שאומר שכלכלת העולם תיכנס לתחתית כפולה הוא לא סביר. זו לא הנחת הבסיס שלנו - ואנחנו לא מאמינים שזה יקרה". שטראוס-קאהן הוסיף והעריך כי "המאמצים שנוקטת ארה"ב היום עשויים להבטיח הליך ההתאוששות יציב - וזאת למרות החששות בעולם מתחתית כפולה ומהיחלשות תהליך ההתאוששות של הכלכלה, וכן למרות ההערכות של האנליסטים".

שוואב ציין אתמול בכנס דאבוס שנערך בסין כי "יש סיכוי טוב שהכלכלה העולמית תתחמק מתחתית כפולה. אני אופטימי וסבור שלמדנו משהו מהמשבר". לגבי כלכלת ארה''ב, אמר שוואב כי "כלכלת ארה''ב היא מאוד 'יזמית'. אני סבור כי בעתיד הקרוב היא תחזור לצמוח בקצב של 3%-4%. מדובר בכלכלה איתנה".