אאא

יום המסחר הראשון בשבוע מקוצר בן 3 ימי מסחר בלבד בבורסה של ת"א נפתח בעליות שערים בולטות. זאת, לאחר הסנטימנט החיובי ששרר בוול סטריט בסוף השבוע. מדד הנאסד"ק, למשל, עלה ב-0.6% בימים חמישי-שישי, כאשר השוק האמריקני הפגין חוזק ביום ו' וסגר בעליות חרף קריאה מאכזבת של מדד אמון הצרכנים לחודש ספטמבר. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.31 מיליארד שקל.

שבוע המסחר בת"א יהיה מקוצר כאמור ויסתיים ביום ג', בשל חג הסוכות. גם פקיעת אופציות המעו"ף לחודש ספטמבר תוקדם ליום ג'. בימים הקרובים יתרכזו המשקיעים בעיקר בנעשה מעבר לים ויעקבו אחר הנתונים הכלכליים שיפורסמו בחו"ל ובתגובת שוקי העולם; אולם גם למשקיעים בת"א לא חסרים נתוני מאקרו מקומיים לעכל.

ביום ב' תפרסם הלמ"ס את נתוני ייצוא השירותים, את מדדי הפדיון ואת הייצור התעשייתי לחודש יולי. באותו יו יפרס בנק ישראל את המדד המשולב, המהווה ברומטר למצב צמיחת המשק. ביום ג' תפרסם הלמ"ס את נתוני המכירות ברשתות השיווק בחודש אוגוסט (שיש בהם כדי להעיד על עוצמת הצריכה הפרטית, שמהווה למעלה מ-40% מהתמ"ג) וכן את שיעור האבטלה לחודש יולי.

גיוסים ערים בקרנות הנאמנות המנייתיות

הירידות באגרות החוב הובילו לאתנחתא בגיוסים לקרנות הנאמנות הקונצרניות ואג"ח כללי ומעבר לפדיונות באפיק הממשלתי. מנגד, הקרנות המנייתיות סגרו שבוע חזק עם הגיוסים הגבוהים ביותר בחצי השנה האחרונה. כך מציין רוני אפטר, מנהל קשרי יועצים בבית ההשקעות מיטב.

אלכס זבז'ינסקי, כלכלן ראשי בבית ההשקעות דש, מציין כי "בהיעדר התפתחויות חריגות בבורסות העולם בסוף השבוע, המסחר בתל אביב מתנהל בעיקר בציפייה לאירועים חשובים שאמורים להתרחש בשבוע הקרוב ובשבוע הבא בישראל ובעולם. בארה"ב יתפרסמו השבוע נתונים אודות התפתחויות בשוק הנדל"ן. בחודש שעבר פרסום של נתונים אלו גרם לאכזבה גדולה והפיל את השווקים בכל העולם. הבנק המרכזי של ארה"ב יתכנס השבוע לישיבת הריבית שלו, כשלקראת הישיבה התפתחו ציפיות שהבנק יחדש רכישות אגרות החוב הממשלתיות עקב ההתדרדרות במצב הכלכלי בארה"ב. אנו מעריכים שגם אם הבנק המרכזי יחליט להתערב בשווקים וירכוש אגרות החוב, תהיה לכך השפעה על השווקים הפיננסיים, אך יכולתו להשפיע בפעולה זו על מצבה של הכלכלה האמריקאית תהיה מוגבלת יחסית".

"בישראל מצפים משקיעים להחלטת הריבית של בנק ישראל שתתקבל אחרי החג. לאחר פרסום מדד המחירים בשבוע שעבר שהפתיע והיה גבוה מהתחזית, התפתחו הציפיות שבנק ישראל יצטרך להגיב ולהעלות את הריבית במשק. משקיעים הזדרזו לפועל בשוק אגרות החוב בהתאם לציפיות שהתפתחו. להערכתנו, המדד דווקא בישר שסביבת האינפלציה במשק די רגועה. סעיף הדיור במדד אשר עלה בצורה משמעותית ובעצם היה "האשם" העיקרי בעליית המדד מעבר לציפיות, משקף מחירי השכירות שעונתית גבוהים בתקופה זו. דווקא מחירי הדירות בבעלות רשמו עליה הנמוכה ביותר מתחילת שנת 2009, מה שאמור להקטין את הלחץ מבנק ישראל מפני התפתחות בועת הנדל"ן. על פי המידע שהצטבר עד עתה אנו מעריכים שבנק ישראל לא יעלה את הריבית החודש בעיקר בגלל אי הבהירות מהמתרחש בכלכלות הגדולות, בראשן בארה"ב".

עליות חדות בבנקים ובסקטור הגז הטבעי

סקטור הנפט והגז המשיך להעסיק גם היום את המשקיעים, לאחר שביום ה' צנחו מניות הסקטור הקטנות בשיעורים חדים נוכח הוראת משרד התשתיות שלא לאפשר עסקאות למכירת זכויות ברישיונות חיפושי נפט וגז - אלא במקרים חריגים. ספן , למשל, כבר הודיעה כי ההוראה תשפיע עליה לרעה כיוון שהעסקה לרכישת 10% מרישיון "שרית" ככל הנראה לא תצא לפועל, אולם שאר החברות בסקטור הסתפקו בהודעות לקוניות לפיהן הן בוחנות את הנושא.

המניות המובילות, ביניהן אבנר , דלק אנרגיה , ורציו , המשיכו היום לעלות בחדות, לאחר שהשלימו סיבוב פרסה במהלך יום המסחר האחרון בשבוע שעבר וסגרו אותו בעליות חדות.

מי שמרכזת עניין רב היא מניית גבעות , אם כי הבורסה הפסיקה היום את המסחר ביחידה. שותפות חיפושי הנפט הודיעה ביום ד' כי קיבלה לידיה את הדו"ח ההנדסי המלא ממבחני ההפקה שנערכו באתר "מגד 5", וכי היא תוציא הודעה למשקיעים בנושא תוך ימים ספורים, לאחר שתנתח את הדו"ח. בבורסה, בינתיים, לא מרוצים כל כך מההודעות וההבהרות של גבעות.

מניות הבנקים בלטו בעליות חדות, בהובלת פועלים ולאומי . גם סקטור הנדל"ן רשם עליות נאות, בהובלת אזורים, גזית גלוב וכלכלית ירושלים.

בסקטור התרופות, טבע פתחה את השבוע בעלייה, על רקע ההודעה הצפויה של חברת נוברטיס ביום ג' אודות אישור FDA (מינהל המזון והתרופות בארה"ב) שעשוי להינתן לתרופת הגילניה (Gilenia), המיועדת לטיפול בטרשת נפוצה ומהווה תחרות לקופקסון של טבע. אמיר ארגמן, אנליסט באופנהיימר, העלה לאחרונה את המלצתו למניית טבע ואמר כי אישור FDA לגילניה עשוי ללחוץ על טבע בטווח הקצר, אולם הדגיש כי בחודשים הראשונים להשקה השימוש בתרופה יהיה מוגבל. (לסיפור המלא - לחצו כאן)

החברה לישראל הודיעה הבוקר (א') כי אינקיה, חברת הבת שלה, תרכוש מניות אשר יעלו את החזקותיה ביצרנית החשמל הפרואנית המובילה Edegel מ-14% כיום לשיעור של עד כ-25% (בשרשור). המהלך יבוצע בשלושה מהלכים.

ואם כבר מזכירים את החברה לישראל, כלכלני בית ההשקעות מיטב החליטו להעלות את מחיר היעד למניות כי"ל מ-45 ל-50 שקל, בעקבות עלייה חזקה במחיר התירס. האנליסט גלעד אלפר אמנם ממליץ, תשואת שוק" על המניה אבל גם המחיר החדש נמוך בכ-3% ממחיר המניה בבורסה כעת

מניית אודיוקודס פתחה את השבוע בעלייה חדה שכן היא חוזרת מוול סטריט עם פער חיובי של כ-17% לאחר שהמשיכה גם בשני ימי המסחר האחרונים בניו-יורק לרכז עניין רב ולרשום עליות חדות. גם ביוסל רשמה עלייה חדה במחזור ער.

חברת מידרוג אישרה היום דירוג של A3 ליכולת החזר החוב הכוללת של חברת צים שיווק , שבבעלותה רשת מחסני כמעט חינם.

[לאתר המעו"ף][לאתר קרנות]