אאא

יום תנודתי בוול סטריט: המסחר נפתח במגמה שלילית בעקבות נתון מאקרו מאכזב משוק העבודה האמריקני ונתוני צמיחה מדאיגים מאירופה שהביאו לגל מימושים בולט בבורסות ביבשת. זריקת עידוד משוק הנדל"ן האמריקני הצליחה לרומם את השוק שעבר לעליות לתקופה קצרה. לאחר מכן, המסחר בבורסות מעבר לים התנהל במגמה מעורבת, אך שוב נגרר לטריטוריה השלילית. בסיום המסחר: הדאו-ג'ונס נפל בכ-0.7%, הנאסד"ק ירד בכ-0.3% וה-S&P500 איבד כ-0.8%.

מדד מנהלי הרכש באירופה, המבוסס על סקרים מקיפים של מנהלים ובכירים בתחום הכלכלה העוסקים בפעילות המשק באופן יום יומי, נפל היום לשפל של 6 חודשים בערכו. המדד שפורסם באירופה הבוקר נקבע ברמה של 53.8 נקודות בלבד לעומת צפי מוקדם ל-55.9 נקודות. נזכיר כי בחודש שעבר, אוגוסט, נקבע המדד ברמה של 56.2 נקודות.

אמנם כל רמה מעל 50 נקודות משמעותה התרחבות בפעילות הכלכלית, אך פגיעה כה מהותית בקצב ההתרחבות של המשק היא סימן אפשרי להאטה בפעילות הכלכלית. בורסות אירופה הגיבו בירידות שערים של עד 1% עם פירסום הנתון.

לפי הדו"ח שפירסם משרד העבודה האמריקני, מספר התביעות לקבלת דמי אבטלה בלשכות התעסוקה האמריקניות עלה השבוע ב-12 אלף תביעות ל-465 אלף, כאשר הצפי הוא לגידול קל מ-450 אלף ל-451 אלף תביעות. הכלכלנים מזהירים שהיעדר צמיחה בשוק העבודה עלול להוביל לכך שהצריכה הפרטית תישאר מוגבלת במחצית השנייה של השנה.

לעמת זאת, שוק הנדל"ן הראה היום סימנים מעודדים, כאשר הנתונים אודות מכירות הבתים הקיימים בארה"ב באוגוסט הצביעו על על עלייה של 7.6% באוגוסט, לקצב שנתי של 4.13 מיליון. זאת כאשר המשקיעים עדיין מעכלים, בין היתר, עוד נתון מתחום הנדל"ן שפורסם אמש ומצביע על שפל של כ-6 שנים במחירי הדיור בארה"ב - זאת בהתבסס על נתוני נטילת משכנתאות של הציבור האמריקני.

בנוסף, מדד המדדים המובילים עלה ב-0.3% בחודש אוגוסט - עלייה חדה מתהחזיות. המדד שכולל 10 מדדים מתחומים שונים של הכלכלה, בהם אבטלה, שוקי המניות, שוקי האג"ח, שוק הדיור והיצע הכסף, הצביע על עלייה ב-7 מדדים באוגוסט: התרומה הגדולה ביותר למדד החודשי נוצרה הודות לגידול בפער הריבית בין האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לריבית הפדרלית, כאשר הפגיעה הקשה ביותר היתה בשל הגידול בתביעות לדמי האבטלה הראשונות.

"אמנם קצב השיפור באינדיקטורים המובילים הואט בחודשים האחרונים, הדו"ח של היום מצביע על מומנטום חיובי, שעולה בקנה אחד עם התחזית שלנו כי המשק כעת מתרומם שוב לאחר הרבעון השני שהיה חלש יחסית", אמר ניקולס תניו, אנליסט מברקליס קפיטל בניו-יורק.

אדובי וטבע מנסות להתאושש

חברת נובל אנרג'י האמריקנית הודיעה כי תחל בפיתוח תגלית הגז הטבעי "תמר", מאגר המכיל 8.4 TCF של גז טבעי. החברה דיווחה כי עלות הפיתוח הכוללת תסתכם ב-3 מיליארד דולר, והיא תישא בחלקה היחסי – 1.1 מיליארד דולר.

חברת אדובי , ענקית התכנות הגרפיות, ניסתה להתאושש ממפלה כואבת במיוחד של 20% שרשמה אתמול - הירידה החדה ביותר בערך המניה זה 8 שנים, לאחר שפירסמה תחזית מכירות מאכזבת לרבעון הנוכחי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

גם טבע שלנו ניסתה לחזור לנתיב צפונה לאחר שאתמול רשמה ירידה בערכה על רקע אישור ה-FDA שניתן למתחרתה נובארטיס לשיווק תרופת הגילניה לטיפול במחלת הטרשת הנפוצה. מדובר בטיפול המהווה איום על תרופת הדגל של טבע, הקופקסון.

ענקית המזון המהיר מקדונלדס ריכזה עניין לאחר שדיווחה על תשלום דיבידנד למשקיעים בגובה 61 סנט למניה - גידול של 11% בהשוואה לתשלום הקודם.

נזכיר גם את בלוקבאסטר (סימול: Bloka.PK), עד לא מזמן השם החם בעולם הקולנוע הביתי - הודיעה היום על פשיטת רגל לפי הליך "צ'אפטר 11" בארה"ב.

עוד במסתבכות היום, מעבדות אבוט , יצרנית המזון לתינוקות ותחליפי החלב "סימילאק" אשר הוציאה הודעה דרמטית במסגרתה היא קוראת ללקוחותיה להחזיר לא פחות מ-5 מיליון אריזות של אבקה מתוצרתה לאור חשש שעלה לפיו הן מכילות חיפושיות מיניאטוריות העשויות לגרום להפרעות בעיכול ולהביא לתופעות של חוסר רעב בקרב פעוטות.

[לפורטל הפיננסי]