אאא

מצאו את ההבדלים: הבית הלבן הודיע היום (שבת) על שחרורו של החייל האמריקני שנחטף באפגניסטן לפני חמש שנים, סמל בו ברגדל. תמורת החטוף ישוחררו חמישה אסירים, אנשי טליבאן, מכלא גוואנטנמו.

הנשיא ברק אובמה מסר בהודעה: "בשם העם האמריקני, היה לי הכבוד להתקשר להוריו ולהביע את האושר שלנו על כך שישוב חזרה בריא ושלם". לדברי גורם בבית הלבן ברשת NBC האמריקנית,  ברגדאל במצב טוב ויכול ללכת.

בחודש פברואר האחרון התברר כי למעשה ההצעה לשחרר את כל חמשת האסירים מיד בתמורה לחייל, נחשבת ל'משופרת', לעומת ההצעה הקודמת. עד לשנה הנוכחית הסכימו האמריקנים לשחרר את אסירי הטאליבן בנפרד, עם מרווחי זמן, יחד עם הבטחה שלא ישובו לעסוק בטרור, כדי לא לקשור את שחרורם באופן ישיר לשחרור ברגדל.

לדברי גורמים אמריקנים, החייל הועבר לידיהם של הכוחות המיוחדים במזרח אפגניסטן, שם נערכו חילופי האסירים. בחודשים האחרונים תיווכה קטאר במגעים בין ארה"ב לארגון הטאליבן, עד להשגת העסקה הנוכחית, לפיה האסירים שישוחררו יישבו בכלא בקטאר במשך שנה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

אובמה הודה לאמיר קטאר, השייח חמים בן חמד אל-תאני וכתב בהודעתו כי "המחויבות האישית של האמיר למאמצים לשחרר את החייל שלנו הן הוכחה לשיתוף הפעולה בין ארה"ב לקטאר. ארה"ב גם מודה לממשלת אפגניסטן שסייעה בשמירה על השקט במהלך חילופי האסירים".

סמל ברגדל שירת כחייל רגלי ביחידה שהוצבה באלסקה וממנה יצא למשימה באפגניסטן. הוא נפל בשבי הטאליבן, לאחר שיצא מהבסיס על דעת עצמו. הטליבאן דרשו תמורתו מיליון דולרים ו-21 אסירים כתנאי לשחרורו. אולם עבור האמריקנים, לא היה מדובר אפילו בנקודת פתיחה לניהול משא ומתן. כמו כן, המאמצים לאיתור מקום השבוי לא צלחו, ובשל כך גם לא התאפשרה אופציית החילוץ.

בשנת 2012 דווח ברשת אל-ג'זירה כי במשא ומתן של האמריקנים מול הארגון שמחזיק בברגדל, הגיעו הצדדים להסכמה לפיה ישוחררו שלושה אנשי טליבאן מכלא גוונטנאמו תמורת החייל.