אאא

ההבטחה ללמוד את האנגלית מככבת בהרבה תכניות לשנה החדשה. אך איך בוחרים קורס יעיל, ולמה ניסיונות רבים כל כך ללמוד את השפה נכשלים למרות כל המאמצים? נתחיל בהקדמה תיאורטית.

רבים סבורים שלימוד השפה הזרה זהו שינון הכללים ואוצר המילים. אם שיננת מספיק מילים, תדע לדבר אנגלית. בפועל ההנחה הזאת פשוט לא מתממשת. למה? בואו נבדוק איך אנחנו מדברים עברית. אנחנו הרי לא נזכרים במילים שלמדנו בילדותנו וכללים ששיננו לקראת המבחנים בלשון. המשפטים כאילו נוצרים בעצמם במוח שלנו יוצאים ללא מאמץ דרך הפה.

האמת היא שאנחנו לא מרכיבים את המשפטים שאנחנו אומרים, אנחנו נזכרים בהם. כשמרכז השפה במוח מאומן מספיק, אנחנו מדברים בקלות, שולפים ללא מאמץ מילים ומשפטים. לכן, לימוד השפה מבוסס בעיקר על אימון, והאימון הזה חייב להיות אפקטיבי כמו כל אימון אחר. לכן הטיפים ללימוד האנגלית דומים קצת לטיפים לאימון ספורט טוב ויעיל.

1. האם הלימודים עוסקים בעיקר בשינון הכללים והמילים או באימונים בלתי פוסקים? לימוד יעיל כולל שעות רבות של תרגילים מגוונים בדרגות קושי עולות. רק על ידי אין ספור תרגילים ניתן לאמן את מרכזי השפה במוח לשלוף בקלות את תבניות של השפה הזרה. אם אתם בוחרים בין שני קורסים או שתי שיטות לימוד, תמיד תעדיפו את זאת שיש בה יותר תרגול.

2. התרגילים וכלי העזר חייבים להיות מגוונים ככל האפשר. אף ספר לימוד, טוב ככל שיהיה, לא מסוגל לכלול את כל מגוון התרגילים שהמוח שלנו זקוק להם כדי ללמוד את השפה. לימודים אפקטיביים באמת כוללים תרגילים מספרים שונים, תדפיסים מאתרים ומגזינים, קטעי וידאו ואודיו וכו' וכו', הכול בהתאם לדרגת המיומנות של המורה. לימוד לפי הספר לא מביא לתוצאות יעילות, כמו אימון כושר בעזרת מכשיר אחד בלבד.

3. תדירות ועקביות הן מילות מפתח להצלחת הלימודים. בדיוק כמו באימון כושר, עדיף להתאמן 3 פעמים בשבוע במשך שעה מאשר להתיש את הגוף באימון מפרך של שלוש שעות, אבל פעם אחת בשבוע בלבד. לכן בבחירת מקום ושעות הלימודים תעדיפו את אלה שיבטיחו עקביות ותדירות גבוהה ככל האפשר. אם הקורס הכי טוב בעיר מתנהל רק פעם בשבוע ובשעות מאוד לא נוחות, סביר להניח שלא תצליחו להתמיד בלימודים. עדיף לקחת קורסים יוקרתיים פחות, אבל נוחים יותר.

4. לשפה זרה ולכושר יש עוד מאפיין אחד משותף: משך האימון. לא ניתן להפוך לאלוף עולם אחרי 3 חודשי אימונים, וגם לא ניתן ללמוד היטב שפה זרה באמצעות קורס קצר. המפתח לשליטה בשפה הוא תרגולים ארוכים ומגוונים, ואלה דורשים זמן. קורסים קצרים לרוב נראים כמו שפיכת מידע, נושאים, כללים ודוגמאות על ראש התלמיד שפשוט לא מספיק לעקל ולספוג את כל הזרם העצום הזה.

5. רבים סבורים שדובר אנגלית ברמת שפת אם הוא המורה הטוב ביותר. בפועל, אנגלית בתור שפת אם חשובה רק למי ששולט בשפה ברמה גבוהה וכל מה שנותר לו זה לעבוד על המבטא ועל קצב הדיבור הנכון. כל שאר האנשים ירוויחו הרבה יותר משיעורים עם מורה מיומן שיודע להתאים תרגילים לרמה של התלמיד, מאשר משיעורים עם דובר שפה שלא שולט בכל המתודולוגיה של ההוראה.