אאא

מחצית מאזרחי ישראל חוששים לקיומה של המדינה במידה ותפרוץ מלחמה בין ישראל לאיראן, רובם גם מאמינים כי בשנה הקרובה תפרוץ כזו מלחמה.

הנתונים הללו עולים בסקר מיוחד של עיתון 'הארץ' ומכון 'דיאלוג' בפיקוחו של הפרופ' קמיל פוקס, שנערך בתחילת השבוע בקרב מדגם מייצג של הציבור בישראל.

המשתתפים בסקר נשאלו תחילה: "האם ב-2013 תפרוץ מלחמה עם איראן?". 27% השיבו כי הסיכוי גבוה, 29% השיב כי הסיכוי בינוני ו-32% אמרו כי הסיכוי לכך נמוך.

עוד נשאלו הנסקרים: "האם אתה חושש לקיומה של ישראל במלחמה?". 20% השיבו כי הם חוששים, 30% השיבו שהם חוששים מאוד, 24% השיבו כי הם לא כל-כך חוששים ו-23% השיבו שאינם חוששים כלל.

עד כה לא נבדק בסקרים שאלת החשש הקיומי, אך מדובר בנתון שלכאורה אמור להדאיג את ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק שאמר כי החשש והדאגה מפני תקיפה ישראלית באיראן הוא מוגזם.

בתוך כך, גורם בכיר במשרד החוץ דיווח כי לפי מסמך פנימי שהפיק המשרד, הרי שהסנקציות שהוטלו אל איראן מקשות על תפקודה הכלכלי ומערער את יציבות השלטון במדינה.

לפי הדיווח ב'הארץ', אנשי משרד החוץ פועלים להביא לסבב נוסף של סנקציות על איראן בכדי להמשיך ולהקשות עליה.

בדוח צוין כי עיקר השפעת הסנקציות היא בהתייקרות המחירים - גם במוצרי יסוד, במדינה. מלבד זאת, חברות בינלאומיות עצרו עסקאות עם איראן.

אמש, יצא ראש הממשלה בנימין נתניהו להשתתף בעצרת האו"ם בניו יורק, שם ינאם ויבהיר מהו "הקו האדום" של ישראל בכל הנוגע לגרעין האיראני. נשיא ארה"ב ברק אובמה נאם בעצרת וסירב להציב קווים אדומים רק הבהיר שוב כי ארה"ב תעשה הכל למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני.