ישראל במלחמהישראל במלחמה

מפחדת רק מה' אחד: נשארות חזקות מול כל איום

מרגישה את המתח של התקופה משפיעה על הילדים ואולי גם על עצמך? דברי חיזוק לימים הנוראים

הרבנית ציפורה ק. | כיכר השבת |
אנו מוצאים את עצמנו לקראת הימים הנוראים. יש פרשני חדשות שטוענים שהכוונה היא תרתי משמע והתקופה שאנו חיים בה כרגע מלאה בימים נוראים באמת.

איומים על מלחמה מצפון, האיום האיראני שתמיד מרחף עלינו, סיכון מגיפת הפוליו ל"ע שהתחיל בדרום - ובכלל, החדשות מלאות בבשורות לא טובות.

נקווה ונתפלל שהאיומים הם איומי סרק, וגם אם גוי לגוי נושא חרב, אנחנו לאו דווקא חייבים להיות מאוימים או חלילה קרבנות במלחמות שלהם בינם לבין עצמם.

אולם, להתעלם מהחדשות אי אפשר, ובוודאי בתור הורים, יש לנו אחריות כלפי ילדנו לוודא שהם רגועים ובטוחים בה' שישמור עלינו מכל פגע ויכתוב את כולנו, אנשים נשים וטף בכל מקום שהם, לכתיבה וחתימה טובה לשנה טובה ומתוקה.

אז איך נטפל בחרדות של עצמנו ושל ילדנו במצב המתוח ומורט עצבים? ראשית כל, נוודא שמילאנו את חובתנו האזרחית והבטחונית והצטיידנו בכל האביזרים המחוייבים על פי חוק, תוך אמונה שלא יגיעו לידי שימוש כלל ויצברו אבק עד ביאת גואל בקרוב.

שנית, נעשה את הכל להישאר רגועים על מנת להשרות אווירה רגועה ובטוחה עבור ילדנו, שבוודאי מעודכנים במה שמתרחש (חלקם טוב יותר מאתנו).

ושמא תאמרו: "אבל אין לנו רדיו, עיתון או מדיה אחרת שנגישה לילדים". מצטערת לפוצץ מיתוס. אם רק אחד מהילדים שלכם לומד במסגרת לימודים מחוץ לכותלי הבית, הוא מודע היטב למה שמתרחש. וייתכן שהוא שמע דברים הרבה יותר מבהילים מהמציאות.

איומים על מלחמה מצפון, האיום האיראני שתמיד מרחף עלינו, סיכון מגיפת הפוליו ל"ע שהתחיל בדרום - ובכלל, החדשות מלאות בבשורות לא טובות.,נקווה ונתפלל שהאיומים הם איומי סרק, וגם אם גוי לגוי נושא חרב, אנחנו לאו דווקא חייבים להיות מאוימים או חלילה קרבנות במלחמות שלהם בינם לבין עצמם.,אולם, להתעלם מהחדשות אי אפשר, ובוודאי בתור הורים, יש לנו אחריות כלפי ילדנו לוודא שהם רגועים ובטוחים בה' שישמור עלינו מכל פגע ויכתוב את כולנו, אנשים נשים וטף בכל מקום שהם, לכתיבה וחתימה טובה לשנה טובה ומתוקה.,אז איך נטפל בחרדות של עצמנו ושל ילדנו במצב המתוח ומורט עצבים? ראשית כל, נוודא שמילאנו את חובתנו האזרחית והבטחונית והצטיידנו בכל האביזרים המחוייבים על פי חוק, תוך אמונה שלא יגיעו לידי שימוש כלל ויצברו אבק עד ביאת גואל בקרוב.,שנית, נעשה את הכל להישאר רגועים על מנת להשרות אווירה רגועה ובטוחה עבור ילדנו, שבוודאי מעודכנים במה שמתרחש (חלקם טוב יותר מאתנו)
להפיג את החרדה בביטחון בה' ובציור (צילום: shutterstock.com)

משפטים כמו: "אני אגיד לו שלא יקרה כלום ולא יפול טיל אחד בארץ ישראל". לא עובד. הרי רק בחורף שעבר חווינו על בשרינו טילים שנפלו גם נפלו, והגדולים יותר עדיין זוכרים את מלחמת לבנון השניה. אם לא חוויתם, ב"ה בעצמכם, מישהו מהקרובים/מכרים/שכנים מכיר ממקור ראשון.

עוד ניסיון רווח: "אם לא ניתן לזה מקום במציאות, זה לא יקרה. נתעלם." ייתכן והלוואי, אולם, הילדים מסתובבים עם פחדים סמויים. תנו להם להתבטא. תנו להם את להרגיש שפחד הוא לגיטימי. גם מבוגרים פוחדים.

לא חייבים לערוך אסיפה משפחתית כבדה, אלא לדבר בחביבות וחום עם כל ילד בנפרד. לתת לילדים לחוש בטחון בה' עם הכלים שיש לנו בתור יהודים: מזוזות כשרות, צדקה, פרק תהילים ופסוקי תורה, בשילוב עם תרגילי נשימה, חיבוקים מרגיעים ואם יש צורך, תכשיר הרגעה טבעי.

אפשר לתת לילדים לבטא את הפחד ביצירה, כתיבה או ציור, ולתת לכל ילד תפקיד באם חלילה האיום מתגשם. למשל: אחד עובר עם קופת הצדקה לכל המשפחה, השני יגיש שתיה. שלישית היא מזכירה לכולם לבצע את הנשימות המרגיעות.

נקווה ונתפלל לה' שה"רגשו גוים" יהי' אך ורק לטובת עם ישראל, ונזכה כולנו לכתיבה וחתימה טובה, לשנה טובה ומתוקה ו..רגועה!

]]>
תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

Mame לאישה הדתית