אאא

מפלגת 'הבית היהודי', החברה בקואליציה ואשר הייתה שותפה מלאה לכל הגזירות הקשות והאכזריות שהוטחו על הציבור החרדי בכלל ועולם התורה בפרט, יצאה אמש בהודעה חגיגית לעיתונות.

בהודעה דווח כי משרד האוצר העביר מסמך לאגף הישיבות במשרד החינוך, ובו התחייבות להעברת 65 מיליון שקל עבור הישיבות שתקציבן קוצץ בעשרות אחוזים בפעם אחת.

בנט עצמו, כך נמסר, פנה ליו"ר יש עתיד וביקש כי יעביר 150 מיליון שקל לישיבות ונתקל בסירוב אך חלק מהבקשה התקבלה, וכאמור 65 מיליון יעברו לישיבות ההסדר, ובכללם גם הישיבות הגדולות החרדיות.

למורת הניסיון של המפלגה הדתית להציג זאת כהישג משמעותי, וזאת לאור ההתקפות החריפות נדם מבית, העובדה כי עדיין נותר פער עצום בין התקציב שהיה מועבר לישיבות לבין התקציב המועבר כעת, לאור הקיצוץ הדרסטי, הרי שמדובר בלעג לרש.

אחד ממנהלי מוסדות החינוך, אומר הבוקר ל"כיכר השבת" כי "הניסיון של הבית היהודי להצטדק ולהייתפות בעיני הציבור החרדי כאילו והם פעלו או עשו משהו למען עולם התורה ובני הישיבות הינו הזוי ומופרך קודם כל בשל כך שהם דאגו לתקציב זעום וגם מחמת כך שהם דאגו בעיקר לעצמם".

המנהל מסביר כי "הקיצוץ הרוחבי שפגע אנושות במוסדות התורה הוא בסך עצום של כ-330 מיליון שקל, מתוכם כ-200 מיליון מבסיס התקציב ועוד 130 מיליון מתוספות תקציביות". לדבריו, "הסכום שהועבר הוא בסך הכל חצי מהתוספות ומדובר בלעג לרש".

"צריך להבין", מוסיף המנהל, "שהסכום כולו הועבר כחלק יחסי לחודשים שנותרו כך שבעצם אנחנו מדברים על העברה בפועל של פחות מ13- מיליון שקל לישיבות החרדיות". לדבריו, "אם נסכם את השורה התחתונה הרי שגם לאחר 'התיקון' שהשיגה מפלגת 'הבית היהודי', תקציבי האברכים ובחורי הישיבות קוצץ בחצי מהסכום דבר המהווה פגיעה עצומה בעולם התורה".

בשיחה עם "כיכר השבת", תוקף הרב שלמה ברילנט, מנכ"ל איגוד הישיבות כי "התקציב שהשיג הבית היהודי הוא מועט מידי ומפלה לרעה את הישיבות החרדיות. אנחנו איתם באותה סירה ולכן בשביל לדאוג לישיבות שלהם הם חייבים גם לדאוג לנו".

ברילנט מבהיר כי אינו רואה כל שינוי לטובה במדיניות המפלגה הדתית לאומית. "מדובר באחיזת עיניים ומצג שווא", הוא טוען.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ברילנט מזהיר כי "כבר בקרוב יועברו התקנות המעדיפות את ישיבות ההסדר והישיבות הציוניות על פני הישיבות החרדיות", ומסביר כי "מדובר בקריטריונים חדשים שהומצאו במיוחד על ידי מפלגת הבית היהודי בכדי להרוס למוסדות החרדיים. ישיבת הסדר תקבל תקציב פי חמש מישיבה חרדית ואילו ישיבה ציונית תקבל פי שלוש מה שיגרום להרעה נוספת במצב המוסדות".

בבית היהודי אמרו אמש בעקבות הסיכום: "נמשיך להילחם עד לביצוע מלא של 2 העקרונות שהצגנו: אי פגיעה בישיבות הציוניות ומזעור הפגיעה בישיבות החרדיות. אנחנו מאמינים שהתורה היא לא דבר סקטוריאלי, היא שייכת לכל העם היהודי. לימוד התורה בישיבות הציוניות הופך אותן למפעל לייצור מוטיבציה בקרב החיילים המתגייסים. כמו שקרה בעניין חוק יסוד משאל העם- הבית היהודי הוכיח שכשהוא נלחם על משהו זה אפשרי".

"נמשיך למלא את יעודנו בממשלה בנושאים הכלכליים, המדיניים ובשמירה על עולם התורה. אחרי המתקפות הבלתי פוסקות מהעולם החרדי, הכרת הטוב על פעילותנו היא גם אופציה, אם כי נמשיך להילחם על עולם התורה גם בלעדיה", אמרו במפלגה הדתית.

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, אמר: "אני מודה לכל מי שהתאזר בסבלנות למרות הקשיים. לא הסכמנו להגיע לראש השנה בלי למזער את הפגיעה בישיבות. שלא יטעו בנו - הוכחנו שכשאנחנו עומדים על שלנו אנחנו מגיעים ליעדים שקבענו לעצמנו. זה שהבית היהודי הפך למפלגה של כל עם ישראל לא אומר שניתן לפגוע בערכים שאנו מאמינים בהם לעולם".