מסך הביתחרדיםחדשותמענייןיהדותמוזיקהברנז´האוכל ומתכוניםלמקרה שפספסתם‎MENדיגיטלבית וסטיילמשפחהמשפט בריאותכלכלה חנוך לנועררכבתיירותדעותוידאוצרכנות
חדשות

ראיון מיוחד

ח"כ מרגי: אפליית הבנות הספרדיות לא תמיד באה מגזענות

 (צילום: כיכר השבת)

ח"כ יעקב מרגי, שמונה מטעם ש"ס לטפל בנושא האפלייה בסמינרים החרדים, בראיון מיוחד: 'הפתרון הכי טוב לבעיה הוא רישום אזורי'. ומפתיע: 'אפליית הבנות הספרדיות לא תמיד בגלל גזענות' (פוליטי)

ישי כהן  |  ט' בתמוז תשעז   03.07.17  17:45

Your browser doesn’t support HTML5 video

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת ח"כ יעקב מרגי מונה בשנה שעברה להיות האחראי מטעם ש"ס על הטיפול באפליית הבנות הספרדיות ברחבי הארץ. בשנה שעברה, הוא איים לפרוש מהתפקיד אם לא תינתן לו עצמאות בנושא, ובתגובה לכך העניק לו יו"ר ש"ס אריה דרעי חופש פעולה בכל הקשור ל'תקנות' - שנועדו למנוע אפליית בנות, מרגי העביר את התקנות, והשנה הוא סבור כי מצב הבנות הספרדיות במגזר החרדי טוב יותר, בצורה דרמטית. 

בראיון מיוחד ל"כיכר השבת" מדבר ח"כ מרגי על הצלחתו, לצד הציפיות והעובדה שלדבריו מנהלי סמינרים משתמשים בסירוב לקבל בנות הספרדיות - בעיקר בכדי למתג את המוסד שלהם.

 "הרעיון שלי היה שלא תהיה תלמידה שתצא לחופשת הקיץ מבלי לדעת היכן היא לומדת, וזה הוכנס בתקנון" פותח מרגי את דבריו. באשר לאיחור ביישום התקנות, הוא אומר: "מאחר ולוקח זמן לתקנות להתגבש, ידענו שהשנה אנחנו נכניס את כל המערכת ללחץ".

ח"כ יעקב מרגי בראיון לישי כהן

לדבריו: "בישיבת 'סטטוס' שהייתה לי הבוקר, אני יכול לומר לך שהמצב יותר טוב. בראשון ליולי אנחנו כבר דנים, בשנה שעברה דנו בסוגיות האלה רק בסוף ספטמבר. אנחנו במצב טוב".

מרגי מספר כי החליט להעניק אורכה של חמשה עשר יום למנהלי הסמינרים ולרשויות, אך מדגיש: "הם יסיימו את השיבוץ - עד הילדה האחרונה - עד החמש עשרה לחודש. בעוד שבועיים ישבו כאן ראשי המחוז החרדי יחד עם היועץ המשפטי של המשרד. אנחנו נעבור רשות רשות ונראה לאן זה מוביל".

"הערכה שלי" מוסיף מרגי: "אנחנו נגיע למצב של כמעט 99%, מלבד הבנות שבשוליים, מטבע הדברים תמיד נשארים דברים כאלה". 

מנהלי סמינרים שלא יקבלו בנות על רקע עדתי, על פי התקנון שהעברת, ייענשו?

"אין ספק. אם בשנה שעברה הייתי צריך להיאבק עם משרד החינוך להטיל סנקציות על הסוררים, השנה זה מובנה בתוך התקנות. זה אוטומט".

מרגי מזהיר: "אם תהיה פעולת אפליה מוכחת, הורים יבואו ויביאו עדויות, זה יוביל להליך פלילי. לא רק הליך מנהלי. זה יקרה גם השנה".

מרגי מספר כי השנה טרם קיבל תלונות על אפליית בנות על רקע מוצאן: "יש מספר פניות שהגיעו אלינו כפניות ציבור לסייע. העוזרים שלי מטפל בזה. עד רגע זה התקיימו 60 ישיבות ועדת ערער". 

ח"כ מרגי, אתה יודע לומר לנו מה המצב האמיתי בירושלים?

"לעומת השנה שעברה שהתחלנו עם 175 בנות, אנחנו על 75 בנות כיום שלא משובצות. יש תוכנית שיבוץ לגביהן, כך נמסר לי הבוקר. מקווה שתוך עשרה ימים זה יסתדר".

בשנה שעברה אמרת שאם לא תצליח לפעול בנושא, תפרוש מהאחריות על אפליית הבנות, אתה מרוצה מהמצב כעת?

"אני אומר באופטימיות זהירה, מה שקיבלתי היום נותן לי את התחושה שהתקנות עשו את שלהן. ההורים למדו את הזכויות שלהם, מוסדות החינוך הספיקו ללמוד את הרצינות שלנו. הרשויות המקומיות החרדיות, שבעבר לא ידעו מה הסמכות שלהם, יודעים היום לוחות זמנים ברורים".

חשיפת "כיכר השבת", היום

מרגי חוזר על האיום שהשמיע בשנה שעברה: "אין ספק שאם תופעת האפליה תימשך, ואני לא אקבל את הגיבוי, את היד החופשית לטפל בה עד תום - אני לא אתעסק בזה יותר".

כרגע יש לך את היד החופשית?

"כן, נכון לרגע זה, בניגוד למה שמקשקשים בזנב, אף אחד מתנועת ש"ס, לא מראשיה ולא מרבניה שאמר לי עזוב, להיפך אני מקבל ברכות".

יגידו לך מנהלי הסמינרים, שהעובדה שכעת רוב הבנות מסודרות, ועוד עשרה ימים כולן, היא ההוכחה שלא צריך רישום אזורי

"עדיין אני אומר לך שהרציונל בכדי להתמודד עם התופעה הזו - זה רישום אזורי. נכון, יתכן מאוד שיש מנהלי מוסדות וראשי רשויות שמצליחים להערים עלינו עם האפליה, ברישום אזורי אין אפשרות".

 יש היום מנהלי סמינרים גזענים שמעדיפים לא לקבל בנות ספרדיות?

"תיקח את כל הדברים שלי מהשנים האחרונות. הגעתי למסקנה שלא תמיד אפליית הבנות הספרדיות באה מגזענות. אני טוען שמנהלי המוסדות לוקחים את הסוגיה הזו של שיבוץ בנות ספרדיות לצורך מיתוג המוסד שלהם, הם משתמשים בזה בכדי להוכיח כמה המוסד של ההוא מקבל יותר וכ"ו'". 

צפו בראיון המלא

תגובות

28
פטנט מצוין לספרדיה להתקבל בסמינרים
אבישג
לפני שנים רבות כשהבנות שלי היו עדיין קטנות, ראיתי את גיסתי ואחותי שמתקשות להכניס את הילדים שלהם במוסדות חרדיים איכותיים, ראיתי שבת דודתי כן הצליחה, שאלתי אותה את פשר הסוד, תכל'ס אתן כולכן נשות אברכים, למה את הילדים שלך מקבלים למוסדות איכותיים ואת שלהן לא, והיא אמרה לי שהיא הבינה שאם היא רוצה שהילדים שלה יתקבלו למוסדות היא צריכה לעשות מעשה, המעשה הראשון להתלבש כמו אשכנזיות, זרקה את כל הבגדים הלא צנועים והתחילה לקנות בגדים של אשכנזיות, חסידיות, צנוע ובצבעים עדינים והשיטה עבדה אצלה, נהניתי מחוכמתה, באתי הביתה ודנתי עם בעלי עד אור הבוקר איך היינו רואים לראות את הבית שלנו עוד 10 שנים, האם לשנות לבוש זה הצגה או לא, בקיצור הגענו למסקנה לעשות שינוי, הלכתי לגמ"ח שכונתי לקחתי כמה בגדים צנועים, פניתי לשכנה חסידית שמחליפה גרדרובה חודשים לבקרים ואמרתי לה, תשמעי החלטתי להתחזק בצניעות, אין לי כסף לקנות בגדים חדשים ואם תוכלי אולי לעזור לי, השכנה ראתה כאן "שליחות" והביאה לי שק מלא בבגדים צנועים, כולי השתנתי, החל מנעלים וכלה בכיסוי ראש, הכל יותר עדין. את האמאת זה גם השפיע על האישיות שלי... לא נרחיב יותר מידי אבל מאז עברו כ 8 שנים, נתברכנו במשפ' ברוכה, הבת הרביעית שלי כבר נתקבלה בשמחה לבית יעקב איכותי ביותר, הגדולה שלי נכנסת השנה לסמינר הישן בירושלים בלי פרוטקציות ולא הרגשתי נחיתית כי אני ספרדייה, ב"ה שינוי הבגדים סייע לי (אל תדאגו, אני לא עם שאלים וחצאיות עד הרצפה..) אני לבושה כמו שלבושה מורה מבית יעקב, חברה יקרה, אמא יקרה! הכל בידיים שלך, את יכולה להתקבל בשמחה ואת יכולה להילחם ולהילחם שלא יקבלו אותך ולמרות שאני גאה בעדה שלי אני מצטרפת לאלו שלא רוצים בכיתה בנות מבתים "פתוחים"....בינינו אנו מבינים טוב טוב מדוע יש "הפליה"..
27
ש"ס הצביעו נגד רישום אזורי.אז.....
שמעון
אז מה מרגי מחרטט??? הם כפופים לגפני כמו בובות, הם מזמן ירו לבוחרים שלהם בראש. ואלי ישי לא יותר טוב.
26
דווקא בציבור החרדי הגזענות גועל נפש
יהודי אמיתי
הקב"ה מראה לנו את כעסו בגזענות ובאפלייה ולכן נותן לחסידויות האשכנזיות לריב בינם לבין עצמם וטוב שכך כי נמאס.
25
אולי שיעשה חוקים גם לבי"ס?
אלעדית
המצב בבתי ספר העירוניים גם לא מזהיר בכלל ועוד כאלה שהם ב100% תקצוב של החינוך העצמאי

לא מקבלים ילדות חסידיות לבי"ס הליטאי,

אז גם הליטאים האשכנזים גזעניים ומסריחים
24
קצת תבונה
m.a
אין גזענות ואין אפליה. כל מוסד יש לו את הערכים שלו, את דרך החיים שלו, ואת הרבנים שלו, שאינו מתאים לכל מגזר אחר. מתי יבינו שלהכניס בחורה ספרדית בסמינר ליטאי זה כמו להכניס בחורה ליטאית בסמינר של גור.
צריך לבטל את מוסדות הגזעניות
יוסי
ומי שרוצה שיממן מכיסו הפרטי הרבה גזעניים מארופה אמרו אותו דבר זה לא שאנחנו שונאים יהודים פשוט זה לא מתאים למנטליות שלנו וכו וכו הגיע הזמן להכניס גם מורים והנהלה כלל אטיופים לכל מוסדות התקצוב
הצג את כל התגובות
23
אין גזענות. יש הבדלים
אורי
ברשותכם ארצה להגדיר מחדש את המושג גזענות. כי יש בלבול בהגדרה שגורם לטעות בחשיבה.

1. מותר לחשוב ולדעת שאני שונה מהשני. כך זה אמור להיות. כל אחד שונה מהשני. כל מגזר שונה מהשני. כל עדה שונה מהשניה. וכל שבט בעם ישראל שונה בתכונות מהשבטים האחרים. זה עובדה. לא גזענות.

2. גזענות - פירושה לחשוב שאני יותר *טוב* מהשני בגלל השונות שלי. זה אסור.

3. כולם מודים שיש הבדלים. יהןדים מהונגריה שונים מיהודים מפולין או מתימן, יהודים ממרוקו שונים מיהודי כורדיסטאן ומצרים. זו עובדה. ומי שאומר שכולם זהים - שקרן או טיפש או...תמים. אבל, אף אחד לא יותר טוב מהשני. כולנו היינו בהר סיני. כולנו בעלי נשמה חלק אלוה ממעל.

4. ההבדלים שכולנו מסכימים שיש, מצריכים לפעמים הפרדה. לדוגמא; בתי כנסת בנוסח שונה, כל אחד מעדיף להתחתן עם בני העדה שלו (עיין כתבה בעיתון משפחה בשבת שלח).

5. בישיבת משכנות הרועים המצוינת הספרדית לא מקבלים אשכנזים!!! שאלתי בחור שם והוא אמר: פשוט הם ל א יסתדרו שם! זה לא יהיה מתאים להם!! בני עדות שונים בציבור הספרדי לא יתחתנו בחיים עם עדה אחרת, ואפילו עם מישהו מעיר אחרת!!! בש"ס יש חבר כנסת אשכנזי???

6. טענת הגזענות השחוקה היא בסך הכל מנוף להשגת דברים. מותר להגיד שאני שונה. אסור להגיד שאני טוב בגלל זה.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
יפה!
ברוך
22
ח"כ מרגי איש אשכולות
תושב הדרום
חזק וברוך ח"כ מרגי אתה נלחם בכל הכוח לא בוחל בשום אמצעים למען הצדק החברתי. ומונע אפליות ונותן מסר לדורות הבאים.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
21
נכון לחלוטין, תמים, טיפש או שקרן -
דניאלה
מכירה מקרוב בת מעולה מבני ברק שלא התקבלה נטו בגלל מוצאה, המצב הוא ממש לא כמו שאתה מדבר, מהכיסא שלך אתה רואה שינוי. בשטח אין שום שינוי.

תגובות הגיעו חודש (!!) אחרי הזמן שאתה קבעת כקו אדום, הנציגים של ש"ס בעיריית בני ברק לא עוזרים אפילו טיפה, אלא רק מיעצים לשלוח לכל מקום שיקבל את הבת גם אם הסמינר לא תואם במקצת את רוח הבית

כותבת בכאב, מרגי אני מקווה מאד שאתה קורא את זה, תדע שהסוגיה הזאת תפיל את ש"ס בבחירות.

מכירה מספיק אנשים שנמאס להם מהצביעות שלכם.

לזה אתה קורא טיפלנו בבעיה? שבקיץ יש 370 בנות ללא סמינר איפה אתה רואה טיפול?

יש לי עוד הרבה מה להגיד, אמצא את הפורום המתאים
20
לא תמיד 99%
חיים
אנשים רעים גאים ומתנשאים

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
19
ליצנן וגןרנישט מדירים ילדות מזרחיות
מויינה מרצ'ל מד
בגלל צבע גזען.אבל ילדי מנהיגי ספרדים בפרוטאקציע.מתקבלים בגלל צבע כספן.
18
ליצנן וגןרנישט מדירים ילדות מזרחיות
מויינה מרצ'ל מד
בגלל צבע גזען.אבל ילדי מנהיגי ספרדים בפרוטאקציע.
17
מניסיון עם הבן שלי
מניסיון עם הבן
מרגי אני מצטער לומר לך אבל אתם שם בש"ס וב-ג' אחראים לכל המצב הזה. ג' - עסקני ג' מבצעים את האפליה במוסדות החינוך. ש"ס - לא תתן לזה להיפסק כי יהיו במוסדות שלהם פחות תלמידים ותלמידים = כסף.

לא צריך לא תקנות ולא להמציא את הגלגל. תעיין בנוהל רישום למוסדות לימוד ותראה שאסור להפלות והסנקציה פשוטה - אסור לרשות מקומית ו/או למנכ"ל משרד החינוך להעביר תקציב למוסד מפלה.

הבעיה שאף אחד לא עושה עם זה כלום, אני שלחתי הודעה למנכ"ל משרד החינוך ולרשות המקומית על אפליה במוסד לימודים כולל הפניה לסעיף הסנקציה בנוהל, ותתפלאו אפילו לא קיבלתי מענה כל שהוא.

הפתרון לכל זה הוא שאנחנו האנשים הפשוטים נפסיק לפחד מכל העסקונה הזאת ונדע לצאת חוצץ כנגדם!!!

אני אישית הפסקתי להצביע הן לג' והן לש"ס, כשהם יתחילו לעבוד עבורנו תהיה לי סיבה להצביע להם.

באגף החינוך בעירייה אומרים לך מפורש - הנוהל לא מעניין אותנו יש לנו הוראה מהרבנים שלא להתערב!!!

מרגי- הגיע הזמן שתפסיקו להוליך אותנו שולל כאילו אתם מטפלים בבעיה. במעמד שלכם שסגן שר החינוך חרדי, יו"ר ועדת החינוך של הכנסת חרדי ושר הפנים (שאחראי על הרשויות המקומיות) לו רק הייתם רוצים הייתם פותרים את הבעיה תוך יום אחד....

אבל כמו בחתול ושמנת אני חושב שהפתרון יגיע ממפלגה כמו יש עתיד...

עצוב אבל זו האמת
16
מה אוהב אשכנזי?
מודיעין עילית
תפוצץ אשכנזי

בכסף ובכבוד

זה ורק זה

החיות והאור שלו עלי אדמות
15
מי בכלל קוצה לילמוד אצל האשכנזים?
ריקלה
יש לנו את המוסדות הכי טהורים ומוצלחים

מזל שהספרדים נישארו ייחודיים במוסדות שלהם בלי להכניס אשכנזים.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
14
הוא צודק זה לא רק גזענות ...זה גם מלא באכזריות ורשעות
הגזירה הגיוס האמיתית גזענות ורשעות
היום המנהלי מוסדות החרדים יודעים איך ממתגים מוסד כמה שיותר מתעללים במשפחות חסרי ישע פשוטים ובתלמידים ותלמידות מסכנים שכל חטאם ופשעם שהם רוצים ללמוד במוסד חרדי אבל ....בדיוק שהרשימה הגיעה אליהם החליט בעל המוסד לעלות את קרנות המוסד ואיך לא על דם יהודי .....רחל ...נתקלתי לפני שנה במנהל חידר אשכנזי חבר וידיד שהתהלך בחודשי הקיץ סהרורי ואומר לי לא מקבלים את הבת שלי לסמינר אני בדכאון אשתי בוכה החיים שלי לא שווים הבן אדם היה שבר כלי אחרי חודשיים שמעתי שבאותו תלמוד תורה שהוא מנהל לא קיבלו ילד ...בסיבות שפלות מאוד באתי אליו ואמרתי כיוון שהוא במצבב הזה שלא קיבלו את ביתו לסמינר בטח ליבו פתוח לרווחה אבל לצערי נתקלתי באותו חומה בצורה וכאן הגעתי למסקנה שהציבור שלנו חייב להתעורר ולהפסיק ומייד את ההרס העצמי שהראשון עוזר לשני לדפוק את השלישי ואחרי זה שואלים למה יש נשירה ולמה הולכים לצבא יש ביננו הרבה אהבת חינם אבל מסתבר שחסר קצת מחשבה אמיתית על השני מה ששנוי עליך אל תעשה לחבריך שנזכהה כולנו להתחזק יחד באהבת ישראל אמיתית ומחשבה על הזולת ועם הבן שלך יזכה וילמד ליד כהה עור בספסל הלימודים בטוח שיצא עם מידות טובות יותר כרצון הבורא

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
13
בקרוב ניתוח להחלפת הגנים הספרדים
דן סגל
במכון וויצמן מנסים שיטה להפוך אנשים שחורים ללבנים ואז תפטר האפליה הספרדית. עשו כבר ניסוי עם דובים שחורים, והפכו ללבנים
12
אם זה לא גזעני אז מה האפליה?
ריאלי
הבעיה שאצל הספרדים תמיד זו אפליה גם אם יש סיבות מוצדקות
11
הצרה היא
james
שלפעמים זה כן בגלל גזענות ..

החרדים הם גזענים איך שלא תסתכל על זה

רבי יוסף קארו היה כנראה גדול יותר מהגראיל והגר"ח ביחד בסידרי גודל ןבכל זאת פרענק נשאר פרענק ..

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
10
מרגי כנס
יהדות ספרד המפוארת
2 אופציות יש: או לדרוש שלא יקבלו אף ספרדיה ואז המוסדות הספרדים יפרחו בתוך המבנים הקיימים של הסמינרים האשכנזים אבל זה לא מומלץ כי עלינו לארץ אחרי 2000 שנות גלות ולא ראוי לחיות בגטאות.

או לאסור על ידי גדולי הרבנים על מנהלי הסמינרים שמאמינים בתורת הגזע ללמד את תורתם של גדולי הראשונים והאחרונים שהיו ספרדים וממילא לא ישאר להם כמעט מה ללמד ויקבלו את כולן

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
לאשכנזי הנאור שכתב פה תגובה
ליטאי
אתה פשוט דוחה

קצת אהבת ישראל אין לך תתבייש

כולך מלא שנאה אתה עסוק בחיצוניות בלבד כולך רקוב מבפנים

מסכן

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
אשכנזי בור ועם הארץ
יהדות ספרד המפוארת
רוב גדולי הדורות היו ס"ט.אתה גדלת בחיידר שהכניסו לך עיוות היסטורי לראש.תעיין בספר ממלכת עולם ההלכה המראה את גדולי הדורות האחרונים אצל הספרדים(הראשונים אין מה לדבר).

לגבי הדור היום רוב בני התורה הספרדים טובים יותר מעמיתיהם עסוקים בלימוד ולא בפדופוליה וכו

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
גדולי התורה הספרדים
אשכנזי
נכון שיש גדולי ראשונים ספרדים יהדות אשכנז מפוארת כי כמה וכמה וזה ברור. וחוץ מזה מה שלא מבין ספרדי ממוצע בעל שכל ממוצע כמוך שהנושא כאן לא זה לא גדולי הדורות אלא אדם ממוצע בדורינו, ומה לעשות שספרדי ממוצע הוא בדרגה של כושי ממוצע לעומת אדם לבן לעומת אשכנזי. שזה גם פחות שכל ופחות מידות טובות. זאת האמת. תפנים את זה ותכיר מי אתה.
רפואה שלמה הלוואי והייתם מגיע
huיוסי
ים כבני אדם לקרסוליים של האטיופים חוץ משינאת האחר כמטב המסורת של המורים שלכם מארופה אתם לא שווים כלום רובכם מתסביכים נפשיים מימה שעשו לכם בארופה וכאן אתם מרגישים עבד כי יימלוך כלפי בני דודכם
9
תמיד תהיה הפליה
אבא
בכל סמינר טוב יש 80% אשכנזיות ו20% ספרדיות מקומבנות או שלמו כסף, לי הציעו לשלם 100000שח להכניס את הילדה לסימנר ידוע בירושלים לא היתה לי ברירה שילמתי.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
8
ברוך אומר ועושה. יישר כח ענק לח"כ מרגי
רמת שרוני
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
7
ממש לא עוזרים
אסתר
יותר לא נצביע שס גואל גם בספרדי הטוב לא מקבלים
6
דיייייי
אבי אוחיון
הגזענות עדיין זורמת חופשיייי.רק רישום אזורי כמו ביסודי יסיים את הענין.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
5
Ha ha it comes out of love
Mical
Sash wants descermanation so they will be acting like they help boy they do not care

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
4
יפה מאד ש"ס מסכימה לאפליה... בשביל זה אנחנו מצביעים להם.... להתבייש פשוט..!
אוהד
.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
3
הוא כורת את הענף עליו הוא יושב
שסניק מאוכזב
אם אין גזענות, למה להצביע לש"ס?
2
נכון! אין שום גזענות כלל...
אשכנזי גאה
זה נובע אך ורק מזה שהספרדים הם יותר פרא אדם ופחות בני תרבות בדרך כלל, לכן רק כמות קטנה אפשר לקבל כך שהספרדים יושפעו מהאשכנזים ולא יקלקלו אותם ח"ו. אבל זה ממש לא קשור לגזענות.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
יכסה
אליהו
חבל שאני צריך לתת לך דוגמה לטעות בחשיבה שלך בא ותגיד לי מי מקלל ברחובות חילים, מי קורא לשוטרים נאצים, ? אני לא ראיתי שם ספרדי אחד לצומט ליבך. ועל זה נאמר דע מי אתה ומאין באתה . מאבא ואימא שכנזים!

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
שוטה האשכנזים נלחמים במדינה
ש
הציונית בגלל רוחניות כדי שהספרדים לא יבכו אחר כך למה לא הצלתם אותנו מהציונים אבל סתם כך כשזה לא קשור לרוחניות בגשמיות וסתם דברים אז שמה מתגלה מי הם הספרדים
תגובה לאליהו
אשכנזי גאה
אדון אליהו הנכבד,

קודם כל תלמד לכתוב בלי שגיאות. תשומת לב, לא צומט לב... לדעת לכתוב קשור לתרבות וכבר כתבתי שספרדים פחות מתורבתים והנה ההוכחה.

דבר שני זה נכון שאשכנזים צועקים נאצים על שוטרים ותוקפים חיילים, אבל בדרך כלל אותם שוטרים אלימים הם ספרדים בריונים חסרי שכל, וכן אותם חרדקים הם הדרך כלל ספרדים. וכן שוטרות וחיילות הן בדרך כלל ספרדיות פרוצות. ואשר על כן צודקים הילדים האשכנזים הפקחים שצועקים עליהם כדי לסלקם רחוק רחוק כי רוצים להתרחק מאנשים כאלה כמה שיותר. ונכון לחנך כך.
איך שחולה נפש כמוך לא מסתכל אחד
פרנק
לאחד לגיבנת של עצמו ועדתו עיין ערך הכת ויזניץ שעשו באלגנטיות של מזרח ארופה פוגרום כלל עקירת מזוזות וזריקת תפילין לריצפה ברחוב עזרא בבני ברק עיין ערך הפלג הברברים עיין ערך חסידות גור ועוד ופריצות וואי וואי 90 אחוז אלה שניתפסו שייכים לבשר הלבן ועוד ועוד קצרה היריעה
1
מצטער.או שאתה תמים או שאתה טיפש.@@@
ישראל
או שניהם כאחד...............
0

אולי יעניין אותך גם:

עוד בחדשות