מסך הביתחרדיםחדשותמענייןיהדותמוזיקהברנז´האוכל ומתכוניםלמקרה שפספסתם‎MENדיגיטלבית וסטיילמשפחהמשפט בריאותכלכלה חנוך לנועררכבתיירותדעותוידאוצרכנות
חדשות

ראיון מיוחד

שקד: "חיים נפרדים של הציבור החרדי - זו לא הדרת נשים"

 (צילום: כיכר השבת)

שרת המשפטים קוראת בראיון ל"כיכר השבת" לעורכי דין חרדים להגיש מועמדות לשיפוט ומבטיחה "פרוקטציה", מסבירה מדוע אין הדרת נשים בציבור החרדי ומבטיחה מאבק בתקיפת חיילים (בארץ)

ישי כהן  |  ט"ז בתמוז תשעז   10.07.17  16:03

Your browser doesn’t support HTML5 video

שרת המשפטים איילת שקד רוצה לראות שופטים חרדים ומקדמת יוזמות בכדי שחרדי יוכל להתקבל לתפקיד יותר מהר מכל עו"ד אחר וזאת כ"אפליה מתקנת". בראיון מיוחד ל"כיכר השבת", מתייחסת השרה שקד לסערה הגדולה סביב שיטת הסניוריטי הקובעת כי השופט הוותיק הוא זה שימונה לנשיא בית המשפט העליון ומסבירה מדוע היא מתנגדת לכך, מצהירה כי המלחמה נגד תוקפי החיילים החרדים תימשך, ומבטיחה ש'הבית היהודי' ו'האיחוד הלאומי' ירצו בבחירות יחדיו.

בפתח הראיון מתייחסת השרה שקד לתקיפת החיילים החרדים ואומרת: "יש יחידה מיוחדת בפרקליטות שהיא יחידה לתפקידים מיוחדים שמתעסקת בזה, עם הרבה דגש. אני, איך שנכנסתי למשרד, הכרתי את הנושא היטב כי עמדתי בראש הוועדה של חוק הגיוס בקדנציה הקודמת, ואני נמצאת בקשר ישיר עם כמה מהמגייסים החרדים שנמצאים בהתקפות קשות, אישיות. לכן אני יכולה לומר לך שהפרקליטות לוקחת את העבודה הזו במלוא הרצינות, גם המשטרה. כולם התגייסו לנושא הזה".

על העובדה שרק שמונה כתבי אישום הוגשו בנושא אומרת שקד כי "זה לא פשוט להגיע לראיות, לא פשוט למצוא מספיק ראיות שיובילו לכתב אישום".

שרת המשפטים שקד בראיון לכתב "כיכר השבת" ישי כהן

שרת המשפטים חושפת: "אני יכולה להגיד לך שמתכוונים לבדוק גם את בתי הדפוס, לראות אם הכל נעשה שם על פי חוק. גם לנסות ולהפעיל אכיפה משותפת, שאם יש בית עסק שמתעסק בזה, נבדוק אם הוא משלם מיסים ולראות שהכל נעשה כחוק". 

את חושבת שהנציגים החרדים עושים מספיק בכדי למגר את התופעה?

"אני עובדת על זה הרבה. סגן שר הביטחון מהמפלגה שלי עוסק בזה. אני מקווה מאוד שההנהגה החרדית תגנה את התופעה הזו".

בהמשך הראיון מתייחסת השרה שקד לשיטת הסניוריטי, הקובעת כי השופט המבוגר ביותר הוא זה שיבחר לתפקיד נשיא בית המשפט העליון ואומרת: "תראה, אני לא מכירה אף גוף שהדבר הזה קורה בו. לא במגזר הציבורי ולא הפרטי. מי שצריך לעמוד בראש הרשות השופטת הוא האדם המתאים ביותר, עם הניסיון והמקצועיות ויכולת הניהול, צריך לקחת בחשבון את כל התכונות האלה".

את חושבת שתצליחי לעשות שינוי בנושא?

"עצם הדיון שהיה אתמול (בוועדת החוקה. י"כ) היה מאוד חשוב, היו שם דעות שונות ונקודת מבט שונות. גם אם זה לא יקרה הפעם, צריך להבין שהשופטת חיות היא המועמדת היחידה, אבל עצם הדיון - מאוד חשוב".

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר עולה לאחרונה לכותרות בשל ההתבטאויות והוראות שלה סביב ההפרדה בין גברים לנשים באירועים חרדים, את מכירה את הנושא?

"אני שוחחתי כמה וכמה פעמים עם היועץ המשפטי לממשלה", אומרת שקד וחושפת: "בשבוע הבא תתקיים פגישה אצלי בלשכה עם היועץ המשפטי לממשלה, חבר הכנסת משה גפני וח"כ סמוטריץ'. הנושא הזה בטיפול. צריך לדעת שנכון להיום יש דו"ח שהממשלה אימצה שמדבר בנושא הדרת נשים".

השרה איילת שקד והנשיאה מרים נאור (צילום: יונתן זינדל - פלאש 90)

"צריך לדעת בהחלט להשתמש בשכל ובהיגיון ולהבין שחיים נפרדים של הציבור החרדי זו לא הדרת נשים ואין שום כוונה לגרור את הנושא הזה לשם", מצהירה שקד.

הזכרת את ח"כ גפני, איך הקשר שלך עם גפני, דרעי וליצמן?

"בסדר גמור. לפני הראיון דיברתי עם ח"כ גפני על כמה נושאים. יש שיתוף פעולה מצוין עם השר ליצמן והשר דרעי. הקואליציה הזו היא ראיה לכך שהיחסים בינינו לחרדים הם מצויינים והקואליציה עובדת בצורה מאוד טובה". 

בשנים האחרונות יותר חרדים לומדים משפטים. חלקם נכשלים, ובמקביל בלשכת עורכי הדין מספרים על יותר מדי עורכי דין, את קוראת לחרדים ללמוד מקצוע אחר?

"לא, לא. חס וחלילה", מגיבה שרת המשפטים ומספרת על מהלך דרמטי להכנסת חרדים לתחום השיפוט: "אני עשיתי צעד מאוד משמעותי יחד עם הנשיאה וקיצרנו את כל הליך המועמדות לשפיטה למגזר החרדי. סוג של אפליה מתקנת".

השרה שקד פונה לציבור החרדי ואומרת: "אני רוצה לנצל את הראיון הזה ולקרוא לחרדים שבאמת יש להם חמש שנות ניסיון: תגישו מועמדות לשיפוט. אנחנו עושים לכם 'פרוטקציה', אני רוצה שיהיו שופטים חרדים במערכת". 

באשר לריבוי החרדים הלומדים משפטים אומרת השרה שקד: "בעניין הלימודים, זה נכון שיש יותר מדי סטודנטים, אני בכל מקום אומרת לכו ללמוד הנדסה ומחשב. אם יש מישהו שמתלבט בין מדעי המחשב לבין עריכת דין אני אומרת שילך ללמוד מחשב. אבל מי שמתלבט אם ללכת ללמוד משפטים או לא ללמוד בכלל אז בבקשה לך ללמוד משפטים, בהחלט בציבור החרדי יש תנופה גדולה שהולכים ללמוד משפטים, אפשר ללמוד גם כידע כללי, לא בהכרח לעבוד במקצוע". 

לסיום, את חושבת ש'הבית היהודי' ו'האיחוד הלאומי' צריכים לרוץ יחד?

"כן. אני חושבת שאין מקום בציונות הדתית לשתי המפלגות. צריך פשוט למצוא את הנוסחא המתאימה".

תגובות

20
איזה טלפון יפה
ך
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
19
איזה יפה היא...
א
18
בחורה פיקחית מאד
james
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
17
צבועה ומתחנפת
מירי
16
הפנים שלה קצת מפחידות אותי היא
ס
נראית מוזרת
הצג את כל התגובות
15
כיכר איפה הצניעות באמת!!!!!!
יי
שב בשקט אתה רוצה תצא מהאתר
hgec
14
התכוונתם לפרוטקציה
דויד
13
איילת שקד תותחית!
אליה ערמי
כל מילה אמת!
אנחנו בזים לשפלים שמחנפים אלינו בשק
קרית ספרי.
אנחנו בזים, לשפלים שמתחנפים אלינו בשקרים, ומצדיקים מעשים שמגיעים ממקום מאד שפל בנפש. נכון, עלינו לתקן. אך להצדיק את זה, זה מגעיל אותנו.
12
השופט החרדי יטפל בפונביז?
אבי
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
11
השרה שקד מקצועית ומקסימה.
מיכל
שום מקסימה ושום מקצועית
דבורה
היא סך הכל יותר חכמה מלפיד והולכת בשיטה של מקל וגזר לשנות את החברה החרדית, היא רוצה לראות את כל בנייך ובני בנייך וכל החרדים מתבוללים בצבא ובמשטרה ובבתי המשפט ובאקדמיה בקיצור שלא ישאר זכר לחרדיות האמיתית
גיוועלד !!!!!!!!
מיכל
חרדי אמיתי, שום מילה שלך לא סתר את היותה מיקצועית.
למי מענין אם היא מקצועית או לא
דבורה
כשהיא עובדת בתחכום לשנות את החרדים, גם גפני וליצמן מקסימים ומקצועים נו אז מה?
10
"השיבה שופטינו כבראשונה"!!
א
שופט חרדי של משרד המשפטים זה אירוני- תפנימו!
9
"טעיתי"
משה
אני רוצה להתודה ולומר "טעיתי" והקנאים צודקים, אני מודה שהכונות המתגייסות היא לשנות את צביון החרדי ולעשות מהם חילונים גמורים

אין מה לעשות זה מה ששקד אומרת
8
הנה לכל העסקנים וראשי הישיבות השקרנים שקד מודה בפה מלא שיש מגייסים חרדים
ישראל
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
7
מתוקה בפנים יש לה מראה של דתיה
ע
מסכנה נפלת בפח של הפנים שלה, חה חה
ע.
6
הדרה? האישה היא המפרנסת של המשפחה.
דן סגל
בעוד שהבעל ספון בישיבה ולומד גמרא, האישה היא אשת העולם הגדול, משכילה, לומדת חכמת החשבון, חכמת הפסיכולוגיה ועוד ועוד.אם כבר הנשים החרדיות מדירות את הבעל כדי שילמד גמרא.
5
איך בכלל זה מתחבר שופט עם חרדי
אבשלום
דור יתום,מדברים בתוויות,חרדי זה לא תווית,זה אורחות חיים ואמונה,ואיך זה מסתדר עם חוקות הגויים ובתי המשפט שדנים על פיהם.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
4
לכבוד המראיין
יוסף
לפני שאתה שואל את גברת שקד לגבי ההסתה נגד החיילים

מדוע אתה לא שואל את נצגינו למה אף חבר כנסת ואף רב לא מגנה את ההסתה נגד החיילים ששומרים עלינו .שאלת פעם את ארייה דרעי לדוגמה על כך למה הוא לא מגנה
כי אריה דרעי חרדי כלפי חוץ ולכן הוא
ס
לא רוצה לגלות שהוא חרדק כמוך כי בכל זאת הוא מתבייש מהרב עובדיה, מה הוא יענה למעלה לאחר 120 כשישאלו אותו למה עזרת למדינה לחלן את עם ישראל ועודדת את תקופת ההסתגלות? האם שמה יתנו לו בצל?
3
איכס פה רואים בבירור
יהודי זקן שרואה
שמי שמעלה את נושא תקיפת החרדקים זה דוקא כאלו ששנו ופירשו ששנאתם לחרדיות מפורסמת ככה זה תמיד היה מהרסייך ומחריבייך ממך ייצאו, יושב לו כתב ומגרה את שרת המשפטים לרדוף את שומרי הגחלת, למה מה אכפת לך שחרדקים לא יוכלו להסתובב במאה שערים? יש להם את כל הארץ כולל בני ברק אז למה אתה מגרה אותה? האם תשמח מאוד כשכל החרדים יילכו לצבא (כן בפירוש כן רוב הגולשים נטמבלים יענו שכן) ושלא יישאר חרדים אמיתיים בארץ? למה למה רשע מרושע?
ומה אכפת לך אם חרדקים כן יסתובבו
קארלינער
במאה שערים? סך הכל תקופת ההסתגלות תמשיכה בין אם הפלג רוצה ובין אם לא אז חבל על הזמן זה מלחמה אבודה מראש בסוף זה יהיה דבר נורמלי לחרדיים להתגייס לצה"ל, כמו שחרדים עובדים ככה חרדים יעבדולפרנסתם בצה"ל מה רע בזה? (יש אפילו הפרדה)
2
יש שופט חרדי בפ"ת
אברהם הלוי
למה לא לקדם אותו לפני שרצים לתקשורת שרוצים שופטים חרדים?
1
רחמנא ליצלן השם ישמור !!!
הפלס
הדבר האחרון שאנחנו רוצים לראות זה שופט חרדים !!!

יש לנו דיינים אין לנו צורך בחוקות הגויים

אולי יעניין אותך גם:

עוד בחדשות